Zona

Zona

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Zona Nedir, Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? Zona Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zona yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tanım
Zona ağrılı döküntüye neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilmesine rağmen genellikle gövdenizin ya sağ ya da sol tarafını saran kabarık bir şerit tanesi gibi görünür.

Zona varisella suçiçeğine de neden olan varisella virüsünden kaynaklanır. Suçiçeği geçirdikten sonra virüs omuriliğinizin ve beyninizin yanındaki sinirlerde hareketsiz bir şekilde yatar. Virüs yıllar sonra zona olarak yeniden harekete geçebilir. Zona, yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da oldukça ağrılı olabilir. Erken tedavi zona enfeksiyonunu ve komplikasyon durumunu azaltmaya yardımcı olurken aşılar zona riskini azalmaya yardımcı olabilir.

Belirtiler
Zonanın işaret ve belirtileri genellikle vücudunuzun bir tarafının yalnızca küçük bir bölümünü etkiler. Bu işaret ve belirtiler şunlar olabilir:

 • Ağrı, yanma, uyuşma ya da karıncalanma
 • Ağrıdan sonra birkaç gün içinde başlayan kırmızı kabuklar
 • Kendiliğinden patlayıp kabuğa dönüşen sulu kabarcıklar
 • Kaşıntı
 • Bazı insanlar şöyle de tecrübe edebilir :
 • Ateş ve titreme
 • Genel ağrı
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk

Ağrı genellikle zonanın ilk belirtisidir. Bazılarında yoğun olabilir. Ağrının yerine bağlı olarak bazen kalp, akciğer ya da böbrekleri etkileyen problemlerin bir belirtisi zannedilip yanlış anlaşılabilir. Bazı insanlar zonayı hiç dökülme olmadan yaşayabilir.

Zona kabuğu çoğunlukla gövdenizin sağ ya da sol tarafını saran şişkin bir şerit olarak meydana gelir. Bazen de tek gözünüzün çevresinde ya da boyun veya yüz tarafınızda meydana gelir.

Nedenleri
Zona, suçiçeğine de neden olan varisella zoster virüsünden kaynaklanır. Suçiçeği geçiren herkeste zona meydana gelebilir. Suçiçeğini atlattıktan sonra virüs sinir sisteminize girer ve yıllarca uykuda kalır. Daha sonra yeniden harekete geçebilir ve zona üreterek cildinizin sinir yollarında dolaşır.

Tekrarlama nedeni net değildir. Fakat yaşlandıkça bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı zayıflamasından kaynaklanabilir. Zona büyük yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıf zayıf olan insanlarda daha yaygındır. Varisella zoster, uçuk ve genital uçuklara neden virüsleri kapsayan uçuk virüsü olarak bilinen virüs grubunun bir parçasıdır. Bu nedenle zona aynı zamanda uçuk olarak bilinir. Fakat suçiçeğine ve zonaya neden olan virüs uçuktan ya da genital uçuktan sorumlu olan, cinsel yolla bulaşan aynı virüs değildir.

Bulaşıcı mı?
Zonası olan biri suçiçeğine karşı bağışıklığı olmayan herhangi birine varisella zoster virüsünü geçirebilir. Bu genellikle zona kabuklarının açık yaralarıyla direk temas sayesinde meydana gelir. Enfeksiyonu kapan kişide suçiçeği meydana gelecektir, zona değil.

Su çiçeği bazı insan grupları için tehlikeli olabilir. Zona kabarcıkları kabuk bağlayana kadar bulaştırabilirsiniz ve bağışıklık sistemi zayıf olanlardan, yeni doğanlardan, hamile kadınlardan fiziksel temastan kaçınmalısınız.

Risk faktörleri
Suçiçeği geçirenlerde zona meydana gelebilir. ABD’de çoğu yetişkin, şu an suçiçeğine karşı koruması olan rutin çocukluk aşısı gelmeden önce çocukluğunda suçiçeği geçiriyordur.

Zonanın meydana gelme riskini arttırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaş: Zona en yaygın olarak 50 yaşından fazla olan insanlarda görülür. Yaşla birlikte risk artar. Bazı uzmanlar 85 yaşına kadar yaşayan insanların yarısının hayatlarının bir bölümünde zona meydana geldiğini tahmin etmektedir.

 

 • Hastalıklar: HIV, AIDS ve kanser gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan hastalıklar zona riskini arttırabilir.

 

 • Kanser tedavileri: Radyasyona maruz kalmak ya da kemoterapi görmek hastalıklara karşı direncinizi düşürebilir ve zonayı tetikleyebilir.

 

 • İlaçlar: Nakil edilen organların reddini önlemek için tasarlanan ilaçlar zona riskinizi arttırabilir. Örneğin prednisone gibi ilaçların kortizon kullanımı uzayabildiğinde.

Zonadan kaynaklanabilecek komplikasyonlar şunlardır:

 • Postherpetic neuralgia: Bazı insanlarda kabarcıklar gittikten sonra zona ağrısı uzun süre devam edebilir. Bu durum postherpetic neuralgia olarak bilinir ve hasar gören sinir lifleri derinizden beyninize karışık ve abartılı ağrı mesajı gönderdiğinde meydana gelir.

 

 • Görme kaybı: Gözünüzde meydana gelen zona (oftalmik zona) görme kaybıyla sonuçlanabilen ağrılı göz enfeksiyonuna neden olabilir.

 

 • Nörolojik sorunlar: Etkilenen sinirlere bağlı olarak zona beyin iltihaplanmasına (ensefalit), yüz felcine ve duyma ya da denge problemlerine neden olabilir.

 

 • Deri enfeksiyonları: Eğer sona kabarcıkları doğru tedavi edilmezse bakteriyel cilt enfeksiyonları meydana gelebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gül Hastalığı

Gül Hastalığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? Gül Hastalığı Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gül Hastalığı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat