Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı?
Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı?

Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı? Zeytinyağının Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zeytinyağı Ne Kadar Faydalı ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​

Zeytinin ve zeytinyağının mucizevi faydalarını asla kulak arkası etmeyin ve sağlıklı yaşamın keyfini çıkartın.


Günümüzde zeytinyağının kalp için ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından biliniyor. Peki, tek faydası kalbimize mi? Zeytin ve zeytinyağının E, A ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum açısından da zengin olduklarını biliyor muydunuz? Üstelik iyi bir de aminoasit kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı içeriğindeki bütün vitamin ve mineraller sayesinde gözler, cilt, kemikler, hücre sağlığı ve immün sistem için de son derece faydalıdır.

Zeytin ve zeytinyağı hakkında gerçekler

 1. Bir zeytinden %18 – %28 arasında yağ çıkar
 2. Elde edilen yağın %75’i tekli doymamış yağ asididir ve kalbe faydalıdır.
 3. Zeytinyağı besinlerin sindirimini ve emilimini sağlar.
 4. Zeytinyağı doğal olarak kolesterol, sodyum ve karbonhidrat içermez.
 5. Sanılanın aksine zeytinyağının rengi kalitesini göstermez.
 6. Dünyanın zeytinyağı üretiminin %98’i sadece 17 ülkeden elde edilmektedir.
 7. Geleneksel tıbba göre zeytinyağı, kas ağrılarından, akşamdan kalmalara, afrodizyak olarak, laksativ olarak ve daha pek çok amaçla kullanılmaktadır.
 8. Zeytinyağı, gıdanın içine işlemek yerine dışını kaplar. Bu nedenle de zeytinyağında kızartılan gıdalar daha az yağlı olurlar.
 9. Soğuk ve karanlık bir ortamda muhafaza edildiği sürece 2 sene hatta daha uzun süre taze saklanabilmektedir. 


İşinize yarayacak ipuçları

 • Bir yumurtanın beyazı ile 1 çay kaşığı zeytinyağını bir bütün yumurta yerine tüketerek yumurtadan alacağınız kolesterolü azaltabilirsiniz.
 • Pişirdiğiniz kekleri daha uzun süre taze tutabilmek için zeytinyağından yararlanın. Zeytinyağının içindeki E vitamini sayesinde pişirdiğiniz kekler çok daha uzun süre taze kalır.
 • Salatalarınızda kruton yerine, tuzlu bir alternatif olarak, zeytin kullanın. Böylelikle hem lif alır, hem de ekstra kalorilerin önüne geçersiniz.
 • Kızarmış ekmeklerinizde, fırın patateslerinizde, pürenizde tereyağı yerine zeytinyağı kullanın.Siz zeytinyağını en çok nerede kullanmayı seviyorsunuz?

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Besin Kaynağı Dondurma

Dondurmanın Faydaları Nelerdir? Dondurmanın Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Besin Kaynağı Dondurma ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat