Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli Ve Egzersiz Yapmalı?
Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli ?

Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli Ve Egzersiz Yapmalı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli Ve Egzersiz Yapmalı? Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Zayıflamak İçin En Doğru Nasıl Beslenmeli Ve Egzersiz Yapmalı?

Sağlıklı olmak ve zayıflamak için yaptığınız sporun dengesini iyi ayarlamalı ve vücudunuzu kaldırabileceğinden fazla zorlamamalısınız.

Bazı insanlar fitness bağımlısıdır bazıları ise değildir. Fitness bağımlıları, günlük egzersizlerini yapana kadar rahat edemezler. Bu kötü bir şey değildir, tabii ihtiyacınız olan besinleri alıyor ve vücudunuza kaldırabileceğinden fazla yük bindirmiyorsanız.

Fitness bağımlıları genellikle kilo almaktan korktukları için bağımlı hale gelirler. Amaçları, kilo vermek ve asla geri almamaktır. Ama asıl önemli olan egzersiz ve beslenmeyi doğru dengede yapmaktır. Peki, kilonuzu koruyacak ya da kilo vermenize yardımcı olacak mükemmel denge nasıl sağlanır?

Sağlıklı dengeyi bulmak
Evet, eğer kilo vermek istiyorsanız, kalori alımınızı limitlemek ve düzenli egzersiz yapmakdurumundasınız. Ama sağlıklı kalmak istiyorsanız bu ikisini mükemmel bir dengede tutmanız gerekir.

Boş mideyle egzersiz yapmak
Medikal bir durumunuz yoksa ve şeker hastası değilseniz aç karnına egzersiz yapmanızda bir sakınca yoktur. Tabii bu egzersizi 30-40 dakikadan fazla yapmadığınız sürece. Sabah erken saatler aç karnına egzersiz yapmak için en doğru saatlerdir çünkü vücudunuzun enerji seviyesi yüksektir. Ama 7-8 saat aç kalıp, gün sonunda, aç karınla egzersiz yapmanız tavsiye edilmez. Vücudunuzun egzersizinizi dengelemek için enerjisi olmazsa kaslarınızı kullanır ve kaslarınızın erimesi iyi bir şey değildir çünkü kaslar, metabolizmanızın hızlanmasını ve çabuk kilo vermenizi sağlarlar.

Ağırlık çalışmak ve yemek
Vücudunuzu sıkılaştırmak ya da kas yapmak istiyorsanız, günlük diyetinizde proteini daha çok almanız gerekir. Ayrıca iyi beslenmeniz de önemlidir. Güç kullanarak egzersiz yapmak ya da ağırlık kaldırmakçok enerji gerektirir ve bu enerjiyi sağlamanız için de yemek yemeniz gerekmektedir. Vücut geliştiriciler, gün içinde birçok öğün yerler, proteine odaklanırlar, yağ oranı düşük yemekler yerler ve karışıkkarbonhidratlar tüketirler.

Kendini aç bırakmak
Gün içinde hayatınızı idame ettirebilmeniz için belirli oranda kalori almanız gerekir. Kendinizi aç bırakırsanız, vücudunuz, kendini garantiye almak için yağları depolamaya başlar. İnsan vücudu, inanılmaz derecede dayanıklıdır ve şartlara göre kendini bir süre idare edebilecek şekilde hazırlar. Yağları bir anda yok etmez ve idareli kullanır. Bu nedenle de, kendinizi aç bıraktığınızda, kilo veremezsiniz. Düzenli bir şekilde yemek yemek ve sağlıklı beslenmek kilo vermenin anahtarıdır.

Kahvaltı etmek
Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Eğer kilo vermek konusunda kararlıysanız, sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak zorundasınızdır. Güne başlarken yediğiniz iyi bir öğün size gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar, metabolizmanızı çalıştırır ve sizi sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutar. Eğer kahvaltıyı atlarsanız, vücudunuz en az 12 saattir besin almıyor olur ve o kadar çok acıkırsınız ki bulabildiğiniz her şeyi yemek istersiniz. Üstelik bunu düzenli bir şekilde yaparsanız, vücudunuz uzun süre aç kalacağı zamanlar için yağları depolamaya başlar.

Bu nedenle, eğer gerçekten kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız, mantıklı bir düzeyde egzersiz yapmalı ve doğru beslenmelisiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Karbonhidratlar Hakkındaki Bilmeniz Gerekenler

Karbonhidratlar Hakkındaki Bilmeniz Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Karbonhidratlar Hakkındaki Bilmeniz Gerekenler​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat