Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Zayıflama Hapına Bakanlık’tan Takip
Zayıflama Hapına Bakanlık'tan Takip

Zayıflama Hapına Bakanlık’tan Takip

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Adana’da internetten aldığı zayıflama ilacını kullanan bir kişinin hayatını kaybettiği iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı ürünü takibe aldı.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı, Adana’da internetten aldığı zayıflama ilacını kullanan bir kişinin yaşamını yitirdiği iddiaları üzerine söz konusu ürünü incelemek için harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı tarafından edinilen bilgilere göre internet üzerinden satın aldığı Çin malı ürünü kullanan Çukurova Üniversitesi personeli Mustafa Yiğit’in (29) hayatını kaybettiğine yönelik haberler üzerine ürün Bakanlık tarafından takibe alındı. Takip talimatı ise Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından verildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca yapılan incelemede, söz konusu ürünün, sağlık beyanı mevzuatına aykırı şekilde tanıtım ve satışının yapıldığı tespit edildi.

MEVZUATA AYKIRI TANITIM

Mevzuata aykırı tanıtım ile satış yapan 21 internet sitesi, erişime engellenmesi talebiyle Erişim Sağlayıcıları Birliğine, yapılan reklamların aldatıcı ve yanıltıcı olması nedeniyle de Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bildirildi.

SUÇ DUYURUSU İÇİN İŞLEMLER BAŞLADI

Ayrıca söz konusu internet siteleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulması için işlemler başlatıldı.

AİLE İLE İRTİBATA GEÇİLDİ

Öte yandan Bakanlık, basında yer aldığı şekliyle, internetten satın aldığı ürünü kullanan ve hayatını kaybettiği belirtilen kişinin ailesiyle irtibata geçti.

Bakanlık, ürünün insan sağlığına zararlı madde içerip içermediğinin belirlenmesi için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kurumuna iletilmesini talep etti.

ÜRÜNÜ SON KULLANIMINDAN ÜÇ SAAT SONRA RAHATSIZLANMIŞ

Çukurova Üniversitesinde bilgi işlem personeli olarak görev yapan Mustafa Yiğit, 4 gün önce kalp rahatsızlığı nedeniyle üniversiteye bağlı Balcalı Hastanesine başvurmuş, burada tedavi altına alınmış ancak tüm müdahalelere rağmen aynı gün yaşamını yitirmişti.

Yiğit’in ailesi, oğullarının dolabında ölümünden iki gün önce internetten sipariş vererek aldığı zayıflama ilacı ve faturasını bulduğunu belirtmiş, iş arkadaşları da aileye Yiğit’in ilacı sabah iki saat arayla iki kez kullandığını, son kullanımından üç saat sonra da rahatsızlandığını ifade etmişti.​

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Elleri Tehdit Eden 8 Risk!

Acıbadem Fulya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Prof. Dr. Aydın Yücetürk, “Ellerimiz gün içerisinde en çok kullandığımız organımız olduğundan kaza ve...

Kapat