Yüzde Deri Soyulması

Yüzde Deri Soyulması

[Toplam:12    Ortalama:2.5/5]

Yüzde Deri Soyulmasının Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır? Yüzde Deri Soyulmasının Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yüzde Deri Soyulması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Nedenleri
Kuru ve pul pul olan cilde sahip olmanın yaygın bir sebebi nem eksikliğidir. Bazı sabunlar cildi soyulma ve pul pul olma noktasına kadar kurutabilirler. Kuruluğa sebep olan sabunlar genellikle kalıp sabunlar veya akne tedavisi için kullanılan sabunlardır. Kuru, pul pul yüz cildine sahip olmanın bir diğer nedeni ise güneş yanığıdır. Güneş yanığı ağrılı başlayabilir ve daha sonra yavaş yavaş soyulan cilt ve kızarıklık işaretleri gösterebilir. Son olarak, sedef hastalığı da pul pul cildin sebebi olabilir. MedlinePlus’a göre sedef hastalığı çok yaygındır ve her yaştan insanı etkiler, her ne kadar normalde 15-35 yaş arası insanlarda görülse de. Sedef hastalığı, sağlıklı cilt hücrelerini zararlı olanlar ile karıştıran bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen vücutta iltihaplı bir tepki olduğu zaman meydana gelir.

Belirtileri
Sedef hastalığının belirtileri, ciltte tahriş olmuş lekeler, pul pul cilt, pembe veya kırmızı renk almış cilt ve bazı vakalarda kepeği içerir. Güneş yanığının belirtileri, kızarıklaşmış cilt görüntüsü, dokununca sıcak hissedilen cilt, acılı veya hassas cilt, ciltte şişme, baş ağrısı, ateş ve pul pul, soyulan cildi içerir. Kuru cilt belirtileri ise gergin hissedilen ve pullanan cilttir.

Tedaviler
Sedef hastalığı tedavisi genellikle kortizon kremi, merhemler veya kömür aktranı içeren kremler kullanımından meydana gelir. Bunlar eczanelerde reçetesiz bulunabilirler. Eğer sedef hastalığı vakası şiddetli ise, antibiyotik veya A ve D vitamini içeren reçeteli ilaçlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Güneş yanığı tedavisinin amacı derideki yanmayı azaltmaktır, deriyi tedavi etmek değil. Mevcut tedavi steroid içermeyen iltihap, yanma önleyici ilaçların kullanımını ve corticosteroid ilaçları içerir. İkincisi sadece güneş yanığı meydana geldikten sonra ilk 24 ve 48 saat arası faydalıdır. Cilt kuruluğu normalde, cildin kurumasına neden olan ürünü kullanmaya devam edilmemesi ve yüz nemlendiricisi ile düzenli olarak nemlendirme ile tedavi edilir.

Önleme
Kuru cildi, nemlendirici sabun veya hassas ciltler için üretilmiş sabun kullanarak önleyin. Cildinize doğal bir görünüm vermek için yağ içermeyen nemlendirici kullanmayı da deneyebilirsiniz. Ek olarak, bu nemlendiriciyi gece yatmadan önce kullanabilirsiniz. Güneş yanığını önlemek için, güneş altında geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın ve direk güneş ışığı altına gitmek zorundaysanız, Amerikan Dermatoloji Osteropathic Yüksekokulu’ nun tavsiye ettiği gibi, 15 veya daha yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın. Sedef hastalığını önlemek için bilinen bir yol yoktur, buna rağmen cildi temiz ve nemli tutmak vakaların sayısının azaltılmasında yardımcı olabilir.

Riskler
Sedef hastalığının en büyük riski, ikincil enfeksiyondur. Eğer cildiniz şiddetli kaşınıyorsa, ağrılıysa veya kabarcıklar meydana geliyorsa, size enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik yazabilecek doktorunuzla temasa geçin. Güneş yanığının sonucu olarak çıkabilecek komplikasyonlar ise; derin kırışıklıklar, pürüzlü sert cilt, çiller, benekler ve cilt kanseridir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen nasıl tedavi edilir? Kurdeşen tedavisi hakkında sizler için bulduğumuz videolar aşağıdaki gibidir. Kurdeşen tedavisi hakkında, bu videoları izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir videosunu...

Kapat