Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Jinekolojik Hastalıklar / Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi)
Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi)

Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Over Kistektomi Nedir? Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yumurtalık Kisti Ameliyatı (Over Kistektomi) yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​

Yumurtalık kistlerinin değişik tipleri olmakla beraber hemen hemen her kadının hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. En sık rastlanan şikayetler ise kasık ağrısı, ilişkide ağrı, karında dolgunluk ve basınç hissi ve adet düzensizlikleridir. 

Yumurtalık (over) kistleri her zaman ameliyat gerektirmezler. Kistleri çıkarma işlemine tıp dilinde kistektomi denir. Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlar hem laparoskopik hem de açık ameliyat olarak yapılabilmektedir. Laparoskopi veya açık ameliyat seçilmesi kistin boyutuna ve çeşitli özelliklerine göre planlanmaktadır. 

Yumurtalık kistleri için yapılan ameliyatlarda her zaman kistektomi yapılmaz yani sadece kist alınmaz; bazen kist yumurtalıkla beraber (oforektomi veya salpingoooferektomi) hatta rahimle beraber alınmaktadır. Örneğin kanser türünden bir yumurtalık kisti ameliyatında rahim de yumurtalıklarla beraber alınmaktadır. İyi huylu kistlerde de her zaman kistektomi mümkün olmayabilir kistin etrafa yaptığı yapışıklıktan dolayı veya sağlan yumurtalık dokusu izlenememesinden dolayı yumurtalık tamamen alınabilir.

Kistektomi ameliyatı ortalama 1 saat kadar sürer. Ameliyat laparoskopik yapılmışsa hasta genellikle 1 gün sonra taburcu olur, açık ameliyatlarda bu süre 2-3 günü de bulabilir. 

Laparoskopi mi? Açık ameliyat mı?
Yumurtalık kisti ameliyatları laparoskopi veya açık ameliyat şeklinde yapılabilir. Laparoskopide göbek deliğini altında ve kasık bölgesine yakın  1 cm boyutunda delikler açılarak kist çıkarılır. Kesinin az olması nedeniyle hastanın ameliyat sonrası ağrısı az olur ve iyileşmesi daha kolay olur. Bu nedenle mümkün olan durumlarda laparoskopi tercih edilir. Ancak kistik çok büyük olması veya hastanın hamile olması, hastanın çok şişman olması, karın içerisine aşırı kanama olması gibi durumlarda laparoskopik yöntem uygulanamayabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yumurtlama Bozukluğu Ve Tedavisi

Kadınlarda Yumurtlama Bozukluğu Nedir? Yumurtlama Bozukluğu Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yumurtlama Bozukluğu Ve Tedavisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat