Yirmi Yaş Diş Çekimi Sonrası

Yirmi Yaş Diş Çekimi Sonrası

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yirmi Yaş Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir? Yirmi Yaş Diş Çekimi Sonrası hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yirmi Yaş Diş Çekimi Sonrası ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

17-24 yaş arasındaki çoğu insanın ağzında yirmi yaş dişi oluşur. Ancak bazı insanlarda yirmi yaş dişi, ağrı ve kızarıklığa neden olan baskıyı yapmaz. Bazı durumlarda yirmi yaş dişi, diğer dişlere ve çene kemiğine zarar verebilir. Eğer yirmi yaş dişiniz gömülmüşse, operasyon kararı alınabilir. İyi hazırlık ve doğru tedaviyle, ameliyattan sonra hızla iyileşeceksiniz.

1. Bölüm: Operasyondan Önce Hazırlık

1. Diş hekimi veya ağız cerrahı ile randevu ayarlayın. Operasyonun ardından dinlenebileceğiniz bir gün seçin. Mesela Perşembe ya da Cuma günü için randevu alın ve tüm hafta sonunu dinlenerek geçirin. Doğum kontrol uygulayan biriyseniz, kuru soket gelişimini engellemek için, adet dönemi sonrasını seçin.

2. Operasyondan önceki gece markete gidip, Elma sosu, tavuk çorbası, yoğurt, konserve meyve, jelatin, puding ya da süzme peynir gibi yumuşak, yemesi kolay yiyeceklerden satın alın. Operasyon sonra çiğnemesi zor, çok sıcak ya da çok soğuk yiyeceklerden kaçının.

3. Hissettiğiniz acıyı unutmak için, film izleyin, kitap okuyun ya da oyun oynayın.

4. Birisinden sizi kliniğe götürmesini rica edin. Operasyondan sonra halsiz olabilirsiniz, bu yüzden size yardım edecek birini bulun. ​


2. Bölüm: Operasyondan sonra kendinize iyi bakın

1. Operasyon sonrası gazlı bezi 30 dakika boyunca çıkarmayın. Pıhtılaşma sürecini bozacak şekilde gazlı bezi değiştirmeyin. Eskiyen gazlı bezi çıkarınca, bölgeyi temiz tutun ve yenisini koyun. Ağızda kan basıncını değiştirecek ve kanamayı artıracak tükürme hareketinden kaçının. Bunun yerine gazlı bezle tampon yapın.

2. Poşet çay kullanın. Eğer kanama 12 saatten fazla bir süredir devam ediyorsa, gazlı bez yerine poşet çay kullanabilirsiniz. Çay yaprakları içinde bulunan taninler, pıhtılaşmayı sağlar. Bazı insanlar için kafein, kan dolaşımını hızlandırır. Bu süreç, dikişler etrafında, pıhtılaşmayı sağlayan trombositleri teşvik eder ve daha hızlı bir iyileşme sağlar.

3. Tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın. 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 250 gram suyu karıştırın. Karışımla ağzınızı çalkalayın ve sonra tükürün. Tuzlu su iyileşmeyi hızlandırır.

4. Buz kompresi uygulayın. Buz ilk 24 saat şişlikleri ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

  • 24 ila 72 saat sonrasına kadar buz kompresi, ağrıyı azaltacak fakat şişliği engellemeyecektir. Buz kalıbınız yoksa bir poşet içinde donmuş sebzeleri de yüzünüze bastırabilirsiniz.
  • Yeterli zaman geçtikten sonra, hekiminizin size verdiği yönergelere uygun olarak, sıcak kompres de uygulayabilirsiniz. Tekrar soğuk kompres uyguladığınız takdirde, vücudun doğal tepkisi olarak şişlikler oluşabilir.

5. Başınızı dik tutun. İster kanepede ister yatakta uzanın, başınızın altına ilave yastık koyun. Bu şişlikleri azaltacaktır.

6. Gazlı bez, su, ağrı kesici ya da antibiyotik gibi ihtiyaçlarınızı yakınınızda bulundurun. Böylece daha rahat dinlenme imkânı bulursunuz.

7. Pipet kullanmaktan sakının. Ağız içinde oluşan vakum etkisi, dokuları açar ve iyileşmeyi yavaşlatır.

8. Alkol ve sigaradan uzak durun. Bu aktiviteler, iyileşmeyi yavaşlatabilir.

9. Ağrıyı kontrol altına alın. Bunun için reçeteli ağrı kesici veya reçetesiz olarak satılan ibuprofen gibi ilaçlar kullanabilirsiniz. Aspirin, kan akışını hızlandırır ve iyileşme gecikir, bu yüzden aspirin kullanmayın.

  • Operasyondan sonra ağrı kesici aldığınızdan emin olun. Bulantı veya kusmayı önlemek için, küçük bir miktar yemekle birlikte alın. Anestezi etkisi devam ederken, ağrı kesiciye ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz fakat etki geçtiğinzde, kendinizi son derece rahatsız bir şekilde bulabilirsiniz.
  • Operasyondan sonra en az 24 saat boyunca ağır makine veya alet kullanmayın. Anestezi etkisi, konsantrasyonu azaltabilir.
  • Eğer bulantı veya kusma gibi problemleriniz olursa doktorunuza başvurun. Hekiminiz, farklı ilaçlar önererek problemi çözebilir.

10. Yardım isteyin. Eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızdan size yiyecek getirmelerini, telefonunuza bakmalarını vs. gibi yardımları talep edebilirsiniz.

İpuçları

  • Dudaklarınızı nemlendirin ve kurumasını engelleyin.
  • Operasyondan bir hafta sonraya kadar yumuşak gıdalarla beslenin.
  • Yastığınızın üzerine havlu koyun ve gece boyu meydana gelebilecek kanamaların yatağınızı kirletmesini engelleyin.
  • Dilinizi ve dişlerinizi fırçalayın.Ancak ağız temizleme suyu kullanmaktan kaçının.
  • Operasyondan 30 saat sonraya kadar ramen çorbası,yoğurt ve puding,bir şey yememekten çok daha iyi alternatifler olarak sıralanabilirler.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yirmi Yaş Dişi Nasıl Çekilir?

Yirmi Yaş Dişi Nasıl Çekilir? Yirmi Yaş Dişi Çekimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yirmi Yaş Dişi Nasıl Çekilir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı...

Kapat