Anasayfa / Bebek Ve Çocuk Sağlığı / Bebek Ve Çocuk Bakımı / Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?
Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır? Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Doğumdan sonra bebeğin uzun olan göbeği 2-3 cm kalacak şekilde kesilir. Bu göbek bağı yada göbek kordonunun boyu yaklaşık olarak 50 cm boyundadır. Bebek anne karnında bu göbek bağı ile beslenmesini sağlıyordu. Ancak doğumdan sonra kesilmesi gerekir ve bakımı iyi yapılmalıdır.

Kordonun bebeğin cildinde kalan kısmı uygun bakım yapılırsa 8 ile 10 gün içinde kuruyarak kendiliğinden düşer.Bazı bebeklerde süre 12-15 güne uzayabilir.

Göbek bağının doğal zamanından önce veya sonra düşmesi sakıncalı olabilir. Bağ erken düşerse yeni doğan tetanosu, sepsis gibi çeşitli enfeksiyonlara işaret olabilir.

Yeni doğan bebeğe göbek bağı düşene kadar banyo yaptırılmamalı, göbek bölgesi kuru kalmalıdır. Göbek kordonu günde bir veya iki kere batticon vb. solüsyonlar veya yüzde 70’lik alkol kullanılarak, temiz bir pamukla silinmelidir. Temizlikte kullanılan ilaçlar yalnızca kordona sürülmeli, cilde bulaştırılmamalıdır.

Göbek çevresinde kızarıklık görülürse veya göbekten 1-2 damladan fazla kan gelirse, bölgenin iltihap kaptığının belirtisi olabilir. Ayrıca göbek bağının zamanından geç kopması da iltihap veya kordonun altındaki bölgede bir anormalliğin göstergesi olabilir. Bu durumlarda doktora danışılması gerekir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Doğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Yeni Doğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır? Yeni Doğan Bebeğin Banyosu​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeni Doğan Bebeğin Banyosu​ Nasıl Yaptırılır​​ yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat