Anasayfa / Alternatif Tıp / Meditasyon / Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon
Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Meditasyon Nedir, Faydaları Nelerdir? Meditasyon hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Son zamanlarda hayatımız hiç olmadığı kadar stres dolu ve iş hayatı, yapmamız gerekenler, aile hayatı ve daha çok iş nedeniyle arada bir nefes almamız gerektiğini unuttuğumuz anlar olmuyor değil. İşte burada meditasyon devreye giriyor.

Ne düşündüğünüzü biliyoruz, ”Bu kadar yoğunken bir de meditasyon yapacak zamanı nereden bulayım?” diyorsunuz ama bilmediğiniz bir konu var, meditasyon sadece bir plajda saatlerce bağdaş kurup da yapabileceğiniz bir şey değil… 

Meditasyona başlamak için asla çok geç değildir. İşte size nasıl kolayca meditasyon yapabileceğiniz hakkında ipuçları:

Meditasyon nedir?
Eğer daha önce hiç meditasyon yapmayı denemediyseniz, bunun garip bir sanat alanı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Gerçek şu ki, herkes meditasyon yapabilir. Hatta belki bunu daha önce hiç fark etmeden yapmış bile olabilirsiniz!

En basit açıklamasıyla meditasyonbir objeye odaklanmak ve onun farkında olmak durumudur. Bu genellikle bir mantra (bir sözcük ya da sözcük öbeği), bir görüntü ya da nefes alışverişidir. 

Meditasyon, yaptığınız her şeyi bir dakikalığına kenara bırakıp tamamen, o andaki, kendinize odaklanma durumudur.

Bunu yapmak için havalı aletlere ihtiyacınız yokturMeditasyonu her yerde yapabilirsiniz. Tabii ki bulduğunuz yer sessiz bir yer olursa işiniz daha kolaylaşır.

Eğer siz meditasyona yeni başlayanlardansanızsizin için en kolayı nefesinize odaklanarak yapacağınız meditasyon olacaktır.

Basit bir egzersiz
Kendinizi stres altında hissettiğinizde ya da sadece düşüncelerinizi ve odağınızı yenilemek istediğinizde, kendinize bir dakika ayırın ve şu basit meditasyon egzersizini yapın;

Rahat bir şekilde oturun, sırtınız düz olsun, gözlerinizi kapatın, ellerinizi baldırlarınızın üzerine bırakın ve dikkatinizi nefes alışverişlerinize verin. Nefesinizin burun deliklerinizden içeri dolup, sonra da dışarı çıktığını hissedin.

Bunu yaparken özellikle fazla derin nefesler almanıza gerek yok. Normal nefes alış ve veriş ritminizi kullanmanız yeterli olacaktır. 

Bu egzersizi yaparken, zihniniz başka yerlere gider veya hayal kurmaya başlarsanız, kendinizi toparlayın ve tekrar nefes alış verişinize odaklanın.

Önemli olan o anda ne olduğuna odaklanmanızdır; oturuyor ve nefes alıyorsunuz. Sizi bekleyen toplantıyı, yapmanız gereken ve yavaş yavaş geciken işi veya ne içmek istediğinizi düşünmeyin.

Söylentileri çürütmek
Meditasyonun sizin inançlarınızla bir alakası olmadığını aklınızdan çıkarmayın ve insanların sandığı kadar zor bir şey olmadığını bilin.

İnsanlar, sıklıkla, meditasyonun aklınızı tamamen boşaltacağına inanarak yanlışına düşerler ama ne yaparsanız yapın bunu tamamen gerçekleştirmek imkansızdır.

Meditasyon size, boş bir zihin değil, açık bir zihin sağlar.

Bir diğer yalnış bilgi de, meditasyon yapmak için illa ki lotus pozisyonunda ya da bağdaş kurarak oturmanız gerektiğidir. Aslında bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Meditasyonu daha ileriye taşımak
Eğer meditasyon hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, araştırma yapmaya başlamak ve konu hakkında kitaplar okumak sizin için iyi bir fikir olacaktır.

Ya da araştırma yapmak ve kitap okumak size göre değilse, bir kursa yazılabilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz.

Meditasyonun faydaları
Meditasyon stresi azaltmaya yardımcıdır ve böylece fiziksel ve psikolojik sağlığınızı da korumanızı sağlar.

Araştırmalar, düzenli meditasyona başladıktan yalnızca birkaç hafta sonra kişinin, meditasyonun faydalarını hissetmeye başladığını gösteriyor.


Siz de sürekli stresli olmaktan şikayetçiyseniz veya biraz rahatlamak istiyorsanız, düzenli meditasyon yapmanızı öneririz. Yukarıda bahsettiğimiz basit yöntemlerin bile etkili olacağından şüpheniz olmasın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Herkesin Yapabileceği Kolay Meditasyon: SA TA NA MA

SA TA NA MA Nedir? Herkesin Yapabileceği Kolay Meditasyon: SA TA NA MA hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Herkesin Yapabileceği Kolay Meditasyon:...

Kapat