Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler! / Yeme Bağımlılığınızı Kırmanın Yolları​
Yeme Bağımlılığınızı Kırmanın Yolları​

Yeme Bağımlılığınızı Kırmanın Yolları​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yeme Bağımlılığınızı Kırmanın Yolları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yeme Bağımlılığınızı Kırmanın Yolları​​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Yeme Bağımlılığınızı Kırmanın Yolları

Yiyecek bağımlılığı üstesinden gelebileceğiniz bir bağımlılıktır. Yeterki yollarını bilin.

Dürüst olun

Yiyecek bağımlılığını yenmenin yollarından biri kendinize karşı dürüst olmanızdır. Probleminizi görmezden gelmeyin. Kendinize karşı dürüst olursanız bağımlılığı yenmek için gereken adımları atabilirsiniz.

Asıl problemi bulun
Bu bağımlılığa neden olan asıl sorununuzun ne olduğunu bulun. Sorunun köküne inmedikçe bağımlılığınızı yenemezsiniz. Sizi yemek yemeye iten şey ne? Yalnızlık mı? Başarısız olma korkusu mu? Sinir mi? Kendinize olan nefretiniz mi? Nedeni ne olursa olsun kendinize dürüst olun ve probleminizi çözmeye çalışın. Asıl sorunu çözdüğünüzde bağımlılığınız da ortadan kalkacaktır.

Yeterli beslenin
Yiyecek bağımlılığını yenmenin en önemli yollarından biri yemek yediğinizden emin olmaktır. Kendinizi aç bırakmak, öğün atlamak bu alışkanlığınızı ortadan kaldırmaz ve başka bir kötü alışkanlığa daha sahip olmanıza neden olur. Bağımlılığı yenmeye karar verdiğiniz ilk gün kendinize düzgün bir kahvaltıhazırlayın, atıştırmalıklarınızı yanınızda bulundurun, akşam yemeğinizi ve mümkünse öğle yemeğinizi de kendiniz hazırlayın. Düzenli beslenin ve kendinizi aç bırakmayın. Tok olduğunuz zaman bağımlılığınızla mücadele etmeniz daha kolay olacaktır.

Karar verin
Bağımlılığınızı yenmek için kararlı olmanız önemli. Kararınızı verin ve ona sadık kalın.

Sadece yemek olduğunu unutmayın
Konunun sadece yemek olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Yerine pek çok sağlıklı alternatif yiyecek koyabileceğiniz bir bağımlılığınız var. Paranızı ve zamanınızı size fayda sağlayacak yiyecekler için harcayın.

Yeni bir alışkanlık edinin
Yemek bağımlılarının kendileri için özel alışkanlıkları vardır. Mesela, aileniz uyuduktan sonra televizyonun karşısına geçip kendinize en sevdiğiniz yiyeceklerden bir tabak hazırlıyor olabilirsiniz. Bu alışkanlıktan kurtulmak için yerine sağlıklı, yeni bir alışkanlık koyun. Açken alışveriş yapmamak, abur cubur yiyeceğiniz yerlere gitmemek, atıştırma saatlerinizde spora gitmeye başlamak bu yeni alışkanlığınız olabilir. Abur cubur yemek yerine, o saatlerde, bitki çayı içebilirsiniz.

Yazın
Bağımlı olduğunuz yiyecekleri bir yere yazın. Yazmak, size bu bağımlılığınızı düşünme imkanı sunar ve hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini daha iyi anlarsınız. 

Eğer yeme alışkanlığınız hayatınızı etkiliyorsa mutlaka bir beslenme uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu

Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Porsiyon Kontrolü İçin 7 İpucu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat