Yazın Cilt İçin Tehlikeler

Yazın Cilt İçin Tehlikeler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yazın Cilt İçin Tehlikeler Nelerdir? Yazın Cilt İçin Tehlikeler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yazın Cilt İçin Tehlikeler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Denizanası: Denizanasının cilde temas etmesi ciltte acı ve yanmaya ve hatta yaşamı tehdit eden ısırma boyutlarına ulaşabilir. Denizanasının böyle bir sonuca yol açmasının nedeni zehir barındırmalarındandır. Fakat denizanalarından meydana gelen tehlikeler genelde kazayla ortaya çıkar. Yüzerken denizanasına temas etmek veya ona dokunmak yoluyla oluşur.

Denizanası ısırması: Denizanası ısırması şiddetli acı ve kızarıklığa yol açabilir. Ayrıca kas spazmı ve kusmaya neden olabilir. Denizanası ısırmasının en şiddetli reaksiyonları koma, nefes almada güçlük ve ölüm vakaları olabilmektedir. Bazı denizanası çeşitlerinin ısırmaları acilen tıbbi müdahaleyi gerektirir.

Kına dövmesi: Dünya Sağlık Örgütü kına dövmesinin ciltte tahrişlere ve alerjik reaksiyonlara yol açabildiğini bildirmektedir. Bu alerjik reaksiyonlardan birisi de deride su toplanmasıdır.

Zehirli sarmaşık, meşe ve sumakBu bitkilere dokunmak ciltte kaşıntı ve kızarıklıklara yol açabilmektedir. Bunlarla temas ettikten sonra ciltte kızarıklık ve kabarma başlar. Sonra şiddetli bir şekilde kaşıntı olur. Birkaç saat veya birkaç gün içinde ciltte su toplanması görülür. Reçeteli veya otc ürünleri hafif düzeydeki kaşıntı, kızarıklık ve döküntülerde işe yarar. Şiddetli kızarıklık ve döküntülerde ise ağızdan kortizon verilebilir. Eğer ciltte enfeksiyon oluşursa antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Sivrisinek ısırması: Sivrisinekler sadece sinir bozucu değillerdir. Isırmaları kaşıntıya yol açtığı gibi enfeksiyona da yol açabilir. Sivrisineklerden korunmak için içerde veya dışarıda sivrisinek kovucu kullanılabilir. Sivrisineklerin ayrıca sulu ortamları sevdiğini de unutmamak gerekir. Ayrıca kapı ve pencerelere sivrisinek girmesini enleyecek elekler takılabilir.

Keneler: Yaz aylarında piknik yapmak için gidilen yeşillikli ve ağaçlıklı yerler keneler için en ideal yerlerdir. Bu gibi yerlerde dikkatli olmak gerekir. Deriye yapışabilirler. Keneler her zaman hastalık taşımazlar ve her ısırmaları ciddi değildir. Fakat lyme hastalığı gibi bazı hastalıkları yayma riskleri de vardır. Kene ısırması alerjik bir reaksiyona yol açabilir. Kimi zaman kene ısırmaları öldürücü de olabilmektedir.

Kene deriye yapıştıktan sonra dikkatli ve uygun bir şekilde çıkarılmalıdır. Kene ısırığı veya deride kene varlığı tespit edildiği zaman hemen bir acil servise gidip müdahale yapılması gerekir. Kişi keneyi kendisi çıkarmamalıdır. Çünkü uygun bir şekilde keneyi çıkaramayabilir. Kene ısırıklarına engel olmak için kol, bacak gibi vücudun açıkta kalabilecek yerleri kapatılmalı ve buralara kene kovucu uygulanmalıdır.

Arı ısırmaları: Arı ısırmalarının çoğu genelde hafif düzeyde belirti gösterir. Ciltte hafif acı, kaşıntı ve şişlik olur. Şiddetli belirtilerde ise ağız ve boğazda şişme, nefes almada zorluk gibi durumlar ortaya çıkar. Eğer şiddetli bir anafilaktik reaksiyon gelişirse yere oturup arının iğnesini çıkarmak gerekir. Isırılan yer temizlenmelidir. Buz tedavisi uygulanır. Adrenalin iğnesi vurulabilir. Tabi şiddetli semptomlarda acilen tıbbi yardım almak gerekir.

Pireler: Pireler genelde yabani otlarda bulunur. Pirelerin ısırması acısızdır. Fakat kaşıntıya sebep olabilir. Kaşıntının oldukça yaygınlaşması ve enfeksiyon belirtileri görülmesi durumunda hekime görünmek gerekecektir.

Zehirli yılan ısırması: Zehirli yılan ısırması durumda ciltte acı, şişkinlik, halsizlik, nefes alıp vermede sorun, kalp atımlarında değişme gibi belirtiler görülür. Zehirli yılan ısırmaları durumunda hemen acilen tıbbi yardım almak gerekir.

Zehirli olmayan yılan ısırması: Zehirli olmayan yılan ısırması ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Fakat yine de ısırma halinde hekime görünmek gerekir. Çünkü ısırığın boyutu büyükse enfeksiyonel durumlar gelişebilir. Ya da daha büyük bir yılan ısırması kaslara ve kemiğe zarar vermiş olabilir.

Karadul örümceği: Zehirli bir örümcektir ve ağaç yığınlarıyla ağaç kütükleri arasında yaşar. Isırığı kesici olabilir. Karadul ısırması durumunda kişide kas krampı, mide bulantısı, kusma, felç ve kan basıncında yükselme gibi belirtiler görülebilir. Mutlaka tıbbi yardım almak gerekir.

Cilt kanseri: Cilt kanseri tüm kanser çeşitleri içinde en yaygın olanlardan birisidir. Normal cilt hücrelerinin anormal şekilde gelişmesidir. Ciltteki bende veya lekede herhangi bir değişiklik varsa ( şekli, rengi ve boyutu ) hekime danışmak gerekir. Yaz ayları cilt için özellikle tehlikeli aylardır. Çünkü uzun saatler boyunca güneş altında güneşlenmek cilt kanseri riskini artıran önemli bir etkendir.

Sıcak döküntüleri: Sıcak havalarda özellikle vücudun elbise ile kaplandığı bölgelerinde görülür. Ter kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar. Çocuklarda ve bebeklerde daha yaygındır. Yaz aylarında hava alan ve terletmeyen, rahat kıyafetler giyilmelidir. Belirtileri yatıştırmak için soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk suyla duşta bir çözümdür. Losyon kullanımından kaçınmak gerekir.

Güneş yanığı: Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak ciltte kızarıklığa ve güneş yanığına sebep olur. Güneş yanığı belirtileri güneş ışınlarına maruz kaldıktan birkaç saat içinde kendini gösterir. Güneş yanığı durumu varsa cilde soğuk kompres uygulamak ya da nemlendirici krem sürmek sıkıntıyı azaltabilir. Eğer belirtiler çok güçlüyse ve ciltte su toplanması varsa hekime görünmek daha uygun olacaktır. Güneş yanıklarına karşı cildi korumak için 30 faktör ve daha üzeri koruması olan güneş kremleri kullanılmalıdır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Et Beni

Et Beni Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir? Et Beni Oluşum Nedenleri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Et Beni yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat