Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Cilt Bakımı / Yaz Güneşinin Cildimize Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler
Yaz Güneşinin Cildimize Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler

Yaz Güneşinin Cildimize Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yaz Güneşinin Cildimize Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir? Yaz Güneşinin Cildimize Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yaz Güneşinin Cildimize Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Güneşin cildimize olan zararlı etkilerini bilmek ve ona göre önlemler almak sağlımız için çok önemlidir.

Sıcak yaz günlerinde elbette konuşulması en güncel konu güneş ışınlarının cildimiz üzerindeki etkileri ve bunlara karşı almamız gereken önlemler olacaktır. Ülkemiz dört mevsimin her özelliği ile yaşanabildiği ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Yaz mevsimi üç tarafımızın denizlerle çevrili olması nedeniyle keyifli olanaklar sunmaktadır. Ancak yaz güneşi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gerekli noktaları ihmal etmemek gerekir.

Güneşten yayılan ultraviyole radyasyonu üçe ayırabiliriz: ultraviyole A (UVA)ultraviole B (UVB) ve ultraviole C (UVC).

Yaz güneşinin cildimize etkileri
UVA en uzun dalga boylu ultraviole spektrumunda olup 400-320 Angström arası dalga boyunu içerir. UVA cildi bronzlaştıran spektrumdur. Fazla dozda ciltte 1. ve 2. derece yanıklara neden olabilir. UVA’nın cilde yoğun düşmesi sonucu ciltte oluşan değişiklikler her yıl birikerek 5-10 yıl içinde cildimizde erken eskime bulguları ortaya çıkarmaya başlar. Ciltte erken kırışmalar, lekelenmeler, kılcal damarların belirginleşmesi, cildin elastik dokusunun daha erken kaybolması gibi cildin yaşlanması bulguları güneşin dik olduğu zamanlarda direkt olarak cildimizi yaktığımız için ortaya çıkar. Ayrıca deri alerjisine neden olan spektrumdur.

UVA zamanla göz küresi içindeki lenste opaklaşmalara sebep olur ve katarakt denilen görme bozukluğunun nedenidir. Ülkemizde yaz mevsiminde saat 09:00 – 17:00 arası güneşlenilecek ise mutlaka en az 15-20 faktörlü güneş koruyucu losyon veya krem ile yoğun UVA bombardımanı azaltılmalıdır. Aksi halde o sırada fark etmediğimiz, yüzümüzde kırış kırış yaşlılık çizgilerinde erken ortaya çıkma, ense ve sırt bölgesinde deride küçük küçük deri çıkıntıları, sırt ve yüz bölgesinde lekelenmeler, benlerde artmalar kaçınılmaz olacaktır.

UVB ise 280 -320 Angström aralığındaki uzunlukta dar bir dalga boyunu kapsar, ancak deride cilt kanserine neden olan bu dalga boyudur. UVB cildimizde yer alan savunma hücreleri ve fibroblastların çekirdeklerinde yer alan DNA sarmalında kırılmalara neden olarak zamanla kanser oluşumunu sağlar. Bu etki uzun zamanda ortaya çıkar. Derideki benlerden köken alan ve çok tehlikeli bir kanser olan malign melanoma da UVB etkisi ile ortaya çıkması kolaylaşan kanserlerdendir. Bu dalga boyunun enerjisi yüksek olduğu için güneş yanığı oluşmasında etkendir.

UVC ise 280 Angtröm’den küçük dalga boyunu içeren UV spektrumudur. Normalde bu dalga boyu atmosferde ozon tabakası tarafından tamamen soğurularak yerkabuğuna ulaşamamaktaydı. Oysa günümüzde teknolojik ürünlerin atmosferde oluşturduğu zararlardan birisi olan ozon tabakasındaki delinme nedeniyle artık UVC spectrumu yerkabuğuna ulaşmaktadır. Bu miktar halen az dahi olsa insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri zamanla ortaya çıkacaktır. Yapay UVC ışık kaynakları tıbbi sterilizasyon (mikropları öldürme) amacı ile kullanılmaktadır.

Güneş ışınlarına karşı alınabilecek önlemler
UV’nin yoğun olmayan dozlarda yararı ise derimizde D vitamini sentezini sağlamasıdır. Güneş ışınlarının direkt cildimize düştüğü alanlar D vitamini sentezini gerçekleştirir. Ayrıca güneş ışınları sonucu hafif bir alazlanma, bronzlaşma sosyal olarak toplumda olumlu kabul görmektedir. Ancak burada aşırıya giden çizgiyi belirlemek önemlidir.

Yoğun gelen güneş ışınları zararlıdır, yarardan çok zararlı yönleri öne çıkmaktadır. Bu nedenle yazın saat 09:00’dan sonra ve 17:00’ye kadar olan zaman diliminde güneş dik olduğu için cildimize ulaşan ışınları yoğun kabul etmeliyiz. Bu saatlerde güneşin altında cildimizi yakmamalıyız. Şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü ile dolaşmalı, güneşe maruz kalacak bölgelere en az 20 koruma faktörlü güneş koruyucu losyon sürmeliyiz. 40 yaş ve sonrasında gelişen deri kanserleri güneşin dik vurduğu bölgelerde görülür, Alın, burun, yanak, kulak sayvanı üst bölümü, el üstü gibi. Özellikle bu bölgelerin korunmasına özen gösterilmelidir.

Solaryumun etkileri
Solaryum salonlarında bronzlaşmak için kullanılan spektrum UVA’dır. UVA kendisi doğrudan deri kanseri yapmamaktadır. Ancak bilimsel çalışmalar kanıtlamıştır ki, UVA’nın yaptığı değişiklikler cildi UVB’nin kanser yapıcı etkisine hazırlamaktadır. Böylece solaryum salonlarına gidenlerin UVB etkisiyle daha çabuk cilt kanserine maruz kalacağı şüphesizdir. Ayrıca solaryum salonu müdavimlerinde cilt eskimesi ve kırışması daha erken gerçekleşecektir.

Güneşin zararlı etkilerinden korunma çocukluk yaşlarından başlanması gereken bir önlemdir, çocukluk yaşlarında bu alışkanlığın kazandırılması uygundur. Burada ana babalara görev düşmektedir.


Hepinize yanıksız, alerjisiz, ama keyifli bir yaz sezonu dileriz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler

Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler​ Nelerdir? Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Parlak...

Kapat