Yaş Yaralanma Riskini Artırıyor

Yaş Yaralanma Riskini Artırıyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yapılan çalışmalar 55 yaş sonrası spor salonlarına yazılan kişi sayısının geçmiş yıllara oranla dört kat arttığını gösteriyor. Yaşam süresi uzadıkça tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de spor yaparak form tutmak, vücudunu korumak ve güzelleşmek isteyenlerin sayısı artıyor. Ancak yaş ilerledikçe spor yaralanması riski de artabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Aksoy, özellikle yaşa bağlı spor yaralanmaları ile ilgili uyararak şu bilgileri veriyor: “Spor sakatlanmalarının farklı sebepleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi doğal yaşlanma. Vücudun kemik, kas gibi bütün yapısında bulunan kolajen maddesi 36 yaşından sonra azalıyor. Kolajenin azalması yaşlanmayı beraberinde getirdiği gibi dokunun daha kırılgan olması anlamına da geliyor. Enflamasyon oranında ise tam tersi artış görülüyor. Bu etken de yaralanmalarda artışa neden olabiliyor. Profesyonel sporcular bile bu yaşlarda jübile yapıyor. Belli bir yaşa gelindiği zaman sporu, kişinin sınırlarını bilerek yapması, yaşanacak olası sakatlıkların önüne geçebilir.”

Açık havada spor yapın
D vitaminin eksikliğinin erken yaşlanma, kas ve tendonlarda kolay kırılmalar gibi birçok rahatsızlığa neden olabildiğini söyleyen Prof. Dr Bülent Aksoy, açık havada yapılan sporun D vitamini alımını artıracağı için yaralanmaların azalmasında da önemli bir etken olduğunu söylüyor. Aksoy, “Eğer kişinin vücudunda D vitamini ve kolajen doku eksikliği varsa, yaşıtlarına nazaran çok daha hassas bir yapıya sahip olur ve tendon doku kopmaları sıklıkla görülür. Yalnızca gece ve spor salonlarında spor yapan bir kişinin gun ışığından faydalanamadığını düşünürsek, yapılan spordan alınan verim oldukça aza inecektir. Spor salonunda da spor yapılabilir ama bu yapılan spor D vitamininden eksik kalınmış bir şekilde gerçekleşecektir” diyor.

FORMSANTE_20150601_14

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Verilen Kiloyu Korumanın 15 Şartı

Verilen Kiloyu Korumanın Şartları Nelerdir? Verilen Kiloyu Korumanın Şartları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Verilen Kiloyu Korumanın 15 Şartı yazısını sadece bilgi...

Kapat