Yanlış Diyetler ve Beslenme

Yanlış Diyetler ve Beslenme

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yanlış Diyetler ve Beslenme hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yanlış Diyetler ve Beslenme​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Yanlış Diyetler ve Beslenme

Yapılan yanlış diyetler ve beslenme alışkanlıları sonucunda kilo vermeniz zorlaşabilir. Bu yanlışlardan kurtulmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda size bazı tavsiyelerde bulunduk.

”Aç kalma” diyetlerine güvenmek

Çok çabuk 5 kilo vermeye karar verdiniz, derhal adeta açlık grevine girdiniz. Sadece greyfrut ve lahana çorbası yemeyi planladınız. Günde 1000 kalorinin altında almaya başladınız ve tabii ki kilolarınız eriyip gitti. Fakat bu kadar az yediğiniz zaman , metabolizmanıza yavaşlamasını öğretmiş oldunuz. Diyetiniz sona erdiğinde vücudunuz kalorileri daha yavaş yakmaya başladı ve sonunda öncesinden daha çabuk kilo almaya başladınız.

Kahvaltıyı atlamak
Kahvaltı yapmamak kalori alımını azaltmak için kolay bir yol gibi gözükse de bütün gün doyumsuz bir açlık hissetmenize neden olur. Bu durum planlanmamış atıştırmalar yapmanıza, büyük bir porsiyon öğle yemeği yemenize ve kalori/bodypuanlarınızı kontrol altında tutamamanıza neden olur. Protein ve lif oranları yüksek bir kahvaltı bütün gün açlık duygusunu yavaşlatacaktır. Biliyoruz ki, düzenli kahvaltı yapan kişiler sağlıklı kilolarını koruyabilenlerdir.

Atıştırmaların kontrolden çıkması
Belki ana yemek kalorilerinizi/bodypuanlarınızı titizlikle hesap ediyorsunuz ama ya arada yedikleriniz? Masanızın üzerindeki krakerler, partide yediğiniz bir dilim kek, oğlunuzun dondurmasının tadına bakmanız gibi…Bu hiç düşünmeden ağzınıza attıklarınız birikir ve iyi planlanmış bir diyet programını altüst eder. İşte bu noktada günlük tutmak yardımınıza yetişir.

Hiç ara öğün yememek
Düşüncesizce atıştırma yapmak belinizi nasıl kalınlaştırabiliyorsa, planlanarak yenen bir ara öğün bunun tam tersini yapabilir. Günde 3 ara öğün yiyen kişiler açlıklarını daha iyi kontrol edebilir ve kilo verebilirler. Atıştırma yapmak, metabolizmanın, özellikle yüksek proteinli yiyecekler yendiğinde hızlı çalışmasını sağlar. Kuru yemişler iyi birer yüksek protein seçeneğidir.

Az-yağlılara yüklenmek
Az yağlı ürünlerin diyetinizde önemli rolü vardır. Yanlız şunu unutmayın! Az yağlı ile az kalorili aynı şey değildir ve ‘bol bol yenebilir’ hiç değildir. Birkaç dilim az yağlı pasta yiyerek, belki de ince bir dilim normal pastadan daha fazla kalori almış olacaksınız. Bir üründe ne kadar yağ, şeker ve kalori olduğunu bilmek için beslenme etiketine bakın veya bodypuan rehberine başvurun.

Fazla kalorili içecekler tüketmek
Kalori/Bodypuan hesaplarken, çoğumuz içeceklerin içinde neler olabileceğini gözden kaçırırız. İçtiğimiz o havalı kahvelerin ve alkollü içececeklerin 500 kaloriden fazla olabileceğini unutmayalım. Hatta meyve sularının ve gazlı içeceklerin kalorileri de çok fazla, üstelik açlığınızı bastırmıyorlar, yani yüksek kalorili bir içecek içtiğinizde daha az yemiyorsunuz.

Az su içmek
Bu, yaptığınız diyet hatalarının arasında düzeltmesi en kolay olanı. Su, kalori yakmak için elzemdir. Eğer kendinizi susuz bırakırsanız metabolizmanız yavaşlar, bu da yavaş kilo kaybı anlamına gelir. Günde sekiz bardak ve daha fazla su içenler, az su içenlere göre daha fazla kalori yakarlar. Lütfen her ana ve ara öğününüzde bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Süt ürünleri tüketmemek
Bazı diyet yapan kişiler süt, peynir ve dondurmayı tabu olarak görürler fakat bunlardan uzak durmak kilo verme amacına ters düşer. Araştırmacılar, vücudun yeterli kalsiyum almasıyla daha fazla yağ yaktığını fakat kalsiyum almadığında daha fazla yağ oluştuğunu göstermişlerdir. Kalsiyum haplarının aynı yararı tam olarak göstermediğini ve sadece destek olabileceğini söylemişlerdir. Size önerimiz, yeterince az yağlı süt, peynir ve yoğurt tüketmeniz olacaktır.

Arabaya Servis” cazibesine kapılmak
Yorucu bir günün ardından arabaya servis yapan bir yerde durmak ve salata veya daha farklı bir sağlıklı yiyecek sipariş vermek gayet pratik olur. Fakat oraya gittiğinizde milkshake gibi lezzetli ürünlere karşı koyamazsınız. Fast food yemek bir alışkanlık haline gelebilir ve araştırmalar haftada iki kereden fazla fast food yiyen kişilerin, haftada bir kereden az yiyen kişilere göre yılda 5 kilo daha fazla aldıklarını saptamışlardır.

Hergün tartılmak
Hergün tartılmak sadece hüsran yaratır ve yararlı bir veri değildir. Haftalık tartılmayla uzun vadeli sonuçlara bakmak önemlidir. Eğer hedefiniz haftada yarım ila bir kilo arasında vermek ise tartıya çıktığınızda bu kiloyu verdiğinizi görmek sizi mutlu edecektir. Günlük tartılmalarda yaşayabileceğiniz dalgalanmalarla aklınızın karışması yerine haftada bir kere tartılarak kendinizi daha fazla motive edin.

Gerçekçi olmayan hedefler koymak
İlk hafta 10 kilo vermek gibi bir hedef koymak herhalde başarısızlığa imza atarak başlamak olur. Bunu yapamayacağınızı biliyorsanız diyete başlamak istemezsiniz. Diyet yapsanız ve ilk hafta 2.5 kilo verseniz, kendinizi kutlamak yerine hedefinize ulaşmadığınız için mutsuz olursunuz. Gerçekçi hedefler koymak başarılı bir diyet için çok önemlidir. Hedefinizin ne olduğunu bilmiyorsanız diyetisyeninizle konuşun.

Egzersizden kaçmak
Egzersiz yapmadığınız zaman bütün yükü diyete yüklemiş oluyorsunuz. Halbuki aktif olduğunuzda sevdiğiniz yiyeceklerden daha fazla yiyebiliyorsunuz ve yine de kilo veriyorsunuz. Bu işin anahtarı zevk aldığınız bir egzersiz bulabilmek. Yürüme bantı sıkıcı geliyorsa, yürüyüşten daha fazla kalori yakabileceğiniz yüzmeyi, bisikleti veya ping pongu deneyin. Farklı aktiviteleri deneyerek çoğu günler yapabileceğiniz egzersizleri keşfedin.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İlkbahar Diyeti​ Nasıl Yapılır?

İlkbahar Diyeti​ Nedir, Nasıl Yapılır? İlkbahar Diyeti​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İlkbahar Diyeti​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat