Anasayfa / Alternatif Tıp / Ayurveda / Yağlarla Savaşmanın 5 Ayurvedik Yöntemi
Yağlarla Savaşmanın 5 Ayurvedik Yöntemi

Yağlarla Savaşmanın 5 Ayurvedik Yöntemi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yağlarla Savaşmanın Ayurvedik Yöntemi Nedir? Yağlarla Savaşmanın 5 Ayurvedik Yöntemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yağlarla Savaşmanın 5 Ayurvedik Yöntemi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Yaş ilerledikçe diyet ve egzersiz yaparak kilo vermek zorlaşmaktadır. Gerçek bir savaş için eski Hint yöntemi olan ayurveda tekniklerinden faydalanmak inatçı yağlardan kurtulmak için yardımcı olabilir.

Batı metaodları ile ayurveda metodları arasındaki ana fark ayurvedanın yağ hücrelerinizin neden büyüdüğünün nedeni üzerinde yoğunlaşmasıdır. Bu teknikler binlerde yıldır uygulanmaktadır.

Ayurvedik tıpta bulunan özel bir içerik olan “ama” kilo verme ile ilgilidir. “Ama” toksin demektirVücudumuzda biriken toksinler uygun olmayan beslenme, kronik stres ve çevresel kirlenme sonucudur. Bu toksinlerin bazıları suda çözünür ve böylece beslenme ve egzersizler vücuttan kolayca atılabilinir. Ancak bazıları da yağ da çözünür ki bu da yağ hücrelerinin içinde sıkıştıkları anlamına gelir. Yağ hücreleri toksinlere yer açmak için büyür, bu da kilo alımını getirir, özellikle mide etrafı ve kalçada birikirler.

Ayurvedik teknikler vücuttan “ama” yı temizleyerek yağ hücrelerinin küçülmesini hedefler. Yaşlandıkça vücudunuzda daha fazla “ama” olması beklenmekle beraber böyle olması zorunlu da değildir. Eğer günlük alışkanlık olarak detoks programları uygularsanız, bu konu kronik olmaktan çıkar ve kilo alımına yol açmaz.

İlk adım vücudunuzda toksin olup olmadığının tespitidir. Eğer varsa o zaman bu toksinleri azaltma yönünde aksiyon alma zamanıdır..

Aşağıdaki her bir tavsiye kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak hepsini bir araya getirebilirseniz işiniz oldukça kolaylaşır. Bu yöntemler sizin sadece kilo vermenizi değil, aynı zamanda korumanıza da yardımcıdır.

İnatçı yağlarla uğraştığımızı hatırlayalım ve birçok kişi bu yöntemle ciddi kilo vermiştir.

Ayurvedik Yağ Savaşcısı 1
İlk önerimizin detoks çayıdır. İçerdiği kombinasyon ile daha iyi bir sindirime yardımcı olup aynı zamanda vücuttan “ama” nın atılması için tıkalı olan kanalları da açar.

Detoks Çayı
Sabah 4- 5 bardak suyu kaynatın.

Aşağıdaki tohumları yarımşar çay kaşığı kadar ekleyip bir 5 dakika daha kapak kapalıyken kaynatmaya devam edin.

 • Kimyon tohumu
 • Kişniş tohumu
 • Rezene tohumu

Süzüp bir termosa boşaltın. Anahtar nokta her sabah bu çayı taze olarak yapıp, gün boyunca ufak yudumlar halinde tüketmektir. Eğer çay size çok sert gelirse ilk başta ölçeği ¼ çay kaşığı olarak yapıp, 2 hafta sonra 12 çay kaşığına çıkarabilirsiniz.


Ayurvedik Yağ Savaşcısı 2
Triphala Tedavisi olarak da adlandırılır. Triphala çok eski bir ayurvedik bitki olup, 3 ayrı Hint meyvesinin kurutulmuş karışımının sinerjik etkisini içeren bir karışımdır. Bu meyveler amalaki, haritaki ve bibhitakidir.

 • Amalaki doğal bir antioksidan görevi yapıp, vücuttaki fazla iltihabı yok eder. Aynı zamanda kas oranını artırmaya yardımcı olup, sağlıklı bir kan şekeri seviyesi sağlar.
 • Haritaki vücudun doğal temizleme sürecini destekleyerek bağırsaklardaki toksinlerden arındırır.
 • Bibhitaki vücuttaki yağ ve ödemi azaltmakta etkilidir.

Her bir bitkinin değeri çok fazladır. Ancak triphala formunda birleştiklerinde ise hem detoks hem vücudun güçlenmesi hem de ideal kilonuza ulaşmanız için çok daha güçlü bir yardımcı halini almaktadırlar.

Triphala tozunu tablet formunda bulabilirsiniz. Keskin bir tadı vardır. Her akşam yatmadan bir tablet alınması kilo yönetiminde faydalıdır. Triphala tedavisi kapsamında ise tablet olarak kullanılacaksa 2 tablet tüketilmesi tavsiye edilir..

Triphala Tedavisi
1/2 bardak ılık suya aşağıdakileri ekleyiniz:

 • 1/2 çay kaşığı triphala tozu
 • 1 çay kaşığı tatsız, renksiz Psyllium lif
 • 1 çay kaşığı organik keten tohumu


Ayurvedik Yağ Savaşcısı 3

Günlük kalorinizin %50 sini genelde öğle yemeğinde alırsınız. Kaloriyi azaltmadan önce ayurvedik tedavide en çok kaloriyi aldığınız zaman dilimini değiştirmek esastır.

Ayurvedaya göre öğlen yemeği günün en önemli öğünüdür çünkü sindiriminizin en güçlü olduğu zamandır. En az kaloriyi akşam yemeğinde ve 19:00′dan önce almalısınız.

Günlük öğünleriniz şuna benzemeli:

 • Kahvaltı, kolay sindirilebilen besinler içermeli: yulaf ezmesi, taze meyve gibi. Yumurtanın sarısını değil, beyazını tüketin.
 • Öğle yemeği en geniş öğününüz olmalı, peynir, et, yumurta ve tatlıları öğlen yemelisiniz.
 • Akşam yemeği sindiriminizin en zayıf olduğu zaman dilimidir. Dolayısıyla küçük ve hafif bir öğün olarak geçirmelisiniz. Çorba veya sebzeler uygun olabilir. Akşam 19:00′dan sonra yemek yememelisiniz, çünkü sindirim zayıf olduğunda toksin olarak yağ hücrelerinde birikecektir.


Ayurvedik Yağ Savaşcısı 4

Her yemeğinize köri ekleyin. Ayurvedik tıp 6 tadı fark eder – tatlı, tuzlu, acı, ekşi, keskin ve büzücü. Kendinizi doymuş hissetmek ve daha az yemek için bu altı tad besininizde olmalıdır. Bunlar sindirime yardımcı olup, yağların yakılmasını sağlar. Bizim beslenmelerimizde genelde 3 tad vardır, tatlı, ekşi ve tuzlu. Köri bu altı tadı yemeğe eklemenin en kolay yoludur. İster pişirirken ister sonrasında ekleyebilirsiniz. Bir tuzluğa koyup masanızda yer almasında fayda var.

Kendi köri karışımınız için aşağıdaki ölçüyü kullanabilirsiniz.

Köri tozu Karışımı

Bir kahve değirmeninde, aşağıdaki maddeleri birlikte ezin:

 • 5 çay kaşığı kişniş tohumu
 • 1 tatlı kaşığı çemen tohumu
 • 1 büyük defne yaprağı
 • 1/2 çay kaşığı kimyon tohumu
 • 1/2 çay kaşığı hardal tohumu
 • 1 küçük kabuk tarçın
 • 5 diş sarımsak


Birlikte yukarıdaki maddeleri ezdikten sonra

 • 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.


Ayurvedik Yağ Savaşcısı 5
Ham ipek bir kese ile yapılan masaj – gharshana – en ucuz ve faydalı evde spa tedavisidir. Bu tip masaj vücudun enerjisini artırmak ve detoks sürecini hızlandırmak için çok faydalıdır. Özellikle kilo vermeye yardımcı olup, selülit tedavisinde de etkindir.

Uygulanan üç ana bölge vardır: kollar, karın ve bacaklar. Kollar için omuzdan küçük halkalar şeklinde başlayıp ileri geri bileğe kadar tüm yüzeye uygulayın. Elde parmak aralarında ileri geri hareketlerde bulunun.

Mide için önce saat yönünde hareketlerde başlayın, bu doğal sindirime destek olacaktır, sonrasında karnınıza zıt yönlerde yatay hareketler uygulayın. Sonrasında da gövdenizde yukarı aşağı şekilde devam edin.

En son bölge olan bacaklarda dairesel hareketler uygulayın. Ayaklarda ise ileri geri şeklinde ve her parmak arasını ovarak masajı tamamlayın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ayurveda Tedavisinin Amacı Nedir?

Ayurveda Tedavisinin Amacı Nedir? Ayurveda Tedavisinin Amacı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayurveda Tedavisinin Amacı Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat