Anasayfa / Hesaplamalar / Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır ?
Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır ?

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır ?

[Toplam:5    Ortalama:2.6/5]

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır, Vücut yağ oranınız nedir? Vücut Yağ Oranınıza Göre Şişmanlığın Hangi Boyutta Olduğunu İnteraktif Hesaplama Methodunu Kullanarak Öğrenebilirsiniz. Hesaplama Sonrasında Çıkan Sonuca Göre Karşılaştırmalı Tablodan Ne Kadar Fazla Yağ Oranı Bulunduğunu Online Tesbit Edebilirsiniz.

Vücut Yağ Oranı Nedir?

Tartıya çıktığımızda kilomuzu öğreniriz, boyumuzun uzunluğunu da biliyorsak ideal kilomuz ile tartıda çıkan ağırlığımızı kıyaslayabiliriz. Ancak kilosu ideal olan bir bireyin göbeği, basenleri olabilir, bacakları veya kolları olması gerekenden daha kalın veya çok ince olabilir. BU nedenle sadece kilonun ideal olması ve bunu göz önünde bulundurmak yeterli olmayacaktır. Esas olarak önemli olan yağ, kas ve vücuttaki su miktarlarının arasındaki orandır. İç organlardaki yağlar tartılar ile ölçülememektedir. Ancak en genel ve pratik anlamda vücut yağ oranınızı bel çevrenizin uzunluğu ile yapılan hesaplamayla yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Ancak yağ, su, kas miktarlarınızın daha doğru ve stabil olarak ölçülebilmesi için yağ ölçüm cihazları geliştirilmiştir. BIA (Bioelectrical Impedance Analysis) tekniği ile ölçüm yapmakta olan bu yağ ölçüm cihazlarının güvenilirliği pek çok Tıp Uzmanı ve Sağlık Kurumu tarafından onaylanmıştır. Diyetisyenler de genellikle Biyoelektrik Empedans Analizi ile yağ oranınızı ölçmektedirler.

tumblr_m3nb79FxrM1r870xi

Vücut Yağ Oranı Neden Önemlidir?

Vücudumuzun fonsiyonlarını yerine getirebilmesi için vücut yağına ihtiyaç duymaktadır. Vücudumuzdaki yağlar; eklemlerin desteklenmesi ve korunması, iç organların korunması, vücut ısısının kontrolü, açlık halinde enerji sağlama gibi hayati önem taşıyan görevler üstlenmektedir. Bu nedenle vücudumuzda belli bir miktar yağ olması gereklidir.

1_kg_yag_vs_1_kg_kasDiyet yapanların en büyük düşmanı yağlardır. Vücutta bolca depolanmış yağlara yenilerini eklememek için azami gayret gösterilir. Diyet yaparak kilo verirken önemli olan bu kiloların vücutta fazlaca depo edilmiş ödeme dönmüş su ve depo yağlardan verilmesidir. Esasında kilo vermek kolaydır, ancak yağ yakarak kilo vermek sanıldığı kadar da kolay değildir; çünkü gerek diyet yaparken olsun, gerek açlık durumunda olsun vücuttan öncelikli atılan, kaybedilen şey yağ değil vücuttaki sudur. Bu nedenle verilen kilo tekrar normal yaşantıya dönüldüğünde alınır. Bu nedenle kesinlikle az miktar sıvı, yiyecek tüketerek bilinçsiz diyet yapmak çok zararlıdır ve yaşanan kilo kaybı bir aldatmacadır.

Obezite, bireyin vücudunda olması gerekenden daha fazla miktarda yağ dokusunun vücutta birikmesidir.  Aşağıdaki tabloda yağ oranlarına göre bireyin hangi ne şekilde değerlendirildiği görülmektedir. Obezite ve fazla kilolu olmak aynı şey değildir. İdeal kilonun üstüne  çıkmadan da  yüksek yağ oranlarına sahip olunabilir. Bedendeki yağ dokusu miktarı fazlaca artmıştır ancak kas ve su kaybından ötürü kilonuz ideal görünüyor olabilir.

Yapılan araştırmalarda vücudumuzun yağlanmasından dolayı artan hastalıklar, durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir (şeker, kolesterol, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, sindirim sorunları, birtakım kanser türleri vb)

Kilo Vermek Yağ Yakmak Mıdır?

Hayır, diyetin ilk zamanlarında kaybettiğiniz şey genellikle vücudunuzdaki su ve bir miktar kastır. Eğer kaslarınızı koruyacak şekilde beslenip aynı zamanda spor yaparsanız vücudunuzdaki yağları yakabilir böylece yağ miktarınızı azaltabilirsiniz.

Yağ Oranı Nasıl Azaltılır?

Yağ oranını azaltmak için, yağ yakmanız lazım. Yağları yakmak için de vücudun belli bir metabolik hıza ve belli bir vücut sıcaklığına erişmesi gerekir. Nabzınız (220-yaşınız)x0.68 ile (220-yaşınız)x0.80 arasında olduğunda yağ yakıyorsunuz demektir. Bu şu demek örneğin 25 yaşıdasınız; (220-25)x0.68=133, yani nabzınız en az 133 olduğunda vücudunuz enerji sağlamak için yağ yakmaya başlar. Bu kalp atış hızına ulaşmak için de yoğun tempolu koşu, bisiklet, dans gibi aktivitelerde bulunmanız gerekir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte (gebelikte) ne kadar kilo alınır ?

Hamilelikte (gebelikte) ne kadar kilo artışı olur, ne kadar kilo alırsınız ? Boyunuza ve mevcut kilonuza göre hamileliğiniz boyunca yaklaşık olarak ne...

Kapat