SAĞLIKLA İLGİLİ YARARLI VİDEOLAR İÇİN KANALIMIZA ABONE OLUN !!!


   SAĞLIĞIM İÇİN Kanalına abone olarak yeni sağlık videolarından haberdar olmayı ve bizi desteklemeyi unutmayın !
Vitiligo

Vitiligo


Bu konunun kalitesini değerlendirin

Vitiligo Nedir, Tedavisi Nasıldır? Vitiligo Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vitiligo yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vitiligo Nedir?
Halk arasında ala, baras, ebreş ve albino denilen cilt hastalığı. Derideki pigment (renk) hücrelerinin (melanositlerin) yıkımı ve kaybına bağlı gelişen bir renk bozukluğudur. Derinin rengi gider. Büyük beyaz lekeler olur. Ciddi kozmatik problemlere sebep olabilen beyaz deri lekeleriyle karakterlidir. Beyaz deri hastalıklarından en sık görülenidir. Toplumun % 1 kadarında Vitiligo vardır. En sık 20 yaş civarında görülür. Erkek ve kadında görülme sıklığı aynıdır. Siyah ırkta daha çoktur[​IMG]

Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber otoimmün, anormal sinir tembihi, melanositlerin kimyevi olarak kendini yakması ve irsi teoriler sebep olarak gösterilmektedir. Bunlardan en bariz olanı irsi teoridir ki vitiligoluların % 30’unun ailesinde aynı durum vardır.​

Vitiligo vak’alarının çoğunda bazı ilave hastalıklar bulunur: Trioid bozukluğu, böbrek üstü bezi yetmezliği, şeker hastalığı, halonevüs, permisiyoz anemi gibi.

Vitiligo genellikle iki taraflı ve sıklıkla simetriktir. Keskin kenarlıdır. bazen sınırı deriden kabarık ve koyudur. Tipik lekeler, kemik çıkıntıları, vücudun dışa açılan yerleri (ağız, burun, göz, üreme organları çevresi) ,vücut kıvrımları (kasık ve koltuk altı) ve tazyik altında kalan yerlerdedir. Zamanla açık renklilik yayılır. Ciddi, fiziki ve ruhi stresler lekeleri ortaya çıkarır, büyütür. (Ağır güneş yanığı, cerrahi müdahale, gebelik, fenol gibi kimyevi maddeler, iş kaybı gibi.) Kıl follikülleri ve gözdeki pigment hücreleri ise mevcuttur. Ancak lekelerin üstündeki kıllar beyaz olabilir ama genellikle gridir.

Aile hikayesi ve tipik görünüm teşhis koydurur. Sarışınlarda Wood lambası muayenesi benzer lekelerden ayırır. Biyopsi alınırsa elektron mikroskopisinde pigment hücrelerinin yokluğu görülür. Ayrıca eşlik eden hastalıklar açısından araştırmalar yapılır.

Tedavi
Repigmentasyon tedavisi: Vak’aların bir kısmı ağızdan psöralen alıp, 1-2 saat sonra güneş ışığına veya suni morötesi ışına tutularak düzelebilir. Bu tedaviyle kıl foliküllerinden yeni pigment meydana gelmektedir.

Depigmentasyon (Renksizleştirme) tedavisi: Vücudun yarısından çoğu vitiligolu ise depigmentasyon tedavisi yapılır. Bunda normal deri sahalarında Hidroginon, Monobenzone Eter Kremi sürerek aradaki pigment hücreleri de harap edilir ve tek bir renk sağlanır. Bunların dışında kozmetiklerle boyayarak lekeler örtülebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Mantar Enfeksiyonları

Mantar Hastalığı Kimlerde Görülür, Tedavisi Nasıldır? Mantart Hastalığı Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Mantar Enfeksiyonları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat