Varis

Varis

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Varis​ Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Varis​, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri  hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Varis yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tanım
Varis damarları boğum boğum, genişlemiş damarlardır. Herhangi bir damar varise dönüşebilir fakat bu durumdan en yaygın olarak bacaklardaki ve ayaklardaki damar etkilenir. Bunun nedeni, ayakta durmanın ve dik yürümenin alt vücudunuzun damarlarındaki basıncı arttırmasıdır.

Çoğu insana göre varis damarları ve varis damarlarının hafif değişik modeli olan örümcek damarlar sadece kozmetik bir kaygıdır. Diğerlerine göre ise varis damarları can yakan bir ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Varis damarları bazen daha ciddi problemlere yol açar. Varis damarları ayrıca daha büyük diğer dolaşım problemlerinin bir işareti olabilir. Tedavi, damarları kapatmak ya da yok etmek için doktorunuz tarafından verilen öz bakım önlemlerini veya prosedürleri gerektirebilir.

Belirtiler
Varis damarları herhangi bir ağrıya neden olmaz. Karşılaşabileceğiniz varis damarları belirtileri şunlardır :

 • Koyu mor ya da mavi renkteki damarlar
 • Genellikle bacaklarda kordona benzeyen bükülmüş ve şişkin görünen damarlar

Ağrılı işaret ve belirtiler meydana geldiğinde olabilecekler şunlardır:

 • Bacaklarınızda ağrı ya da ağırlık hissi
 • Alt bacaklarınızda yanma,zonklama,kas krampları ve şişme
 • Bir süre oturduktan ya da ayakta kaldıktan sonra kötüleşen ağrı
 • Bir ya da daha fazla damarınızın etrafında kaşınma
 • Tıbbi önlem gerektiren ciddi bir damarlı hastalık türüne sahip olduğunuz anlamına gelebilen ayak bileklerinizin yakınındaki deri ülserleri

Örümcek damarlar varis damarlarına benzerler fakat daha küçükler. Örümcek damarlar cilt yüzeyine yakın yerde bulunur ve genellikle kırmızı ya da mavi renkte olur. Bacaklarda meydana gelir fakat yüzde de bulunabilir. Örümcek damarlar boyut olarak çeşitlilik gösterebilir ve genellikle örümcek ağı gibi görünür.

Nedenleri
Atardamarlar kalbinizden dokularınızın geri kalan kısmına kadar kan taşır. Damarlar kanı vücudunuzun geri kalan kısmından kalbinize geri döndürecektir. Bu yüzden kan sirküle edilebilecektir. Kanı kalbinize geri döndürmek için bacaklarınızdaki damarlar yerçekimine karşı çalışmak zorundadır. Alt bacaklarınızdaki kas kasılmaları pompa yapar gibi hareket eder ve elastik damar duvarları kanın kalbinize geri dönmesine yardımcı olur. Damarlarınızdaki minik vanalar kalbinize doğru giden kan akışları için açılır ve ardından kanının geriye akmasını durdurmak için kapanır.

Varis damarlarının nedenleri şunlar olabilir:

 • Yaş: Yaşlandıkça damarlarınız esnemelerine neden olan elastik yapısını kaybedebilir. Damarlarınızdaki vanalar kalbinize doğru geri akması gerek kana izin vererek zayıf hale gelebilir. Kan, damarlarınızda toplanır ve damarlarınız genişleyip varise dönüşür. Damarlar mavi görünür çünkü onlar akciğerler aracılığıyla sirküle olma sürecinde olan oksijeni giderilmiş kan içerir.
 • Hamilelik: Bazı hamile kadınlarda varis damarları meydana gelebilir. Hamilelik vücudunuzdaki kan hacmini arttırır fakat bacaklarınızdan karın bölgenize giden kan akışını azaltır. Bu dolaşım değişikliği ceninin gelişimini desteklemek için düzenlenmiştir fakat bu durum bacaklardaki damarların genişlemesine neden olan istenmeyen bir yan etkiyi beraberinde getirebilir. Rahminiz bacaklarınızdaki damarlara daha büyük basınç uyguladığında varisli damarlar ilk yüzeye çıkabilir ya da hamilelik sırasında daha da kötüleşebilir. Ayrıca hamilelik sırasında hormonlarınızda değişiklikler önemli rol oynayabilir. Hamilelik sırasında meydana gelen varisli damarlar genellikle doğumdan sonra üç ay içerisinde tıbbi tedavi olmadan iyileşebilir.

Risk Faktörleri
Varis oluşumu riskini arttıran faktörler şunlardır:

 • Yaş: Yaşla birlikte varis riski de artar. Yaşlanmak, damarlarınızda kan akışını düzenlemeye yardımcı olan vanaların aşınmasına ve yıpranmasına neden olur. Sonradan bu aşınma vanaların, kanın bir kısmını kalbe akmak yerine kanı toplayan damarlarınıza geri akmasına müsaade etmesine neden olmaktadır.
 • Seks: Kadınların bu duruma yakalanma riski daha yüksektir. Hamilelik, erken adet ya da menopoz sırasındaki hormonal değişiklikler bir faktör olabilir. Kadınsal hormonlar damar duvarlarını rahatlatmaya daha eğilimlidir. Hormon değişim tedavisi ya da doğum kontrol hapı kullanmak varislenme riskinizi arttırabilir.
 • Ailenin geçmişi: Diğer aile üyelerinde varis olmuşsa sizde de varis olma şansı oldukça yüksektir.
 • Obezite: Aşırı kilolu olmak damarlarınıza baskı yükler.
 • Uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak: Uzun süre aynı pozisyonda kalmanız durumunda da kan akışınız bozulur.

Tedavi Ve İlaçlar
Neyse ki tedavi, bir hastanede kalmak ya da uzun, rahatsız edici bir iyileşme süreci anlamına gelmiyor. Daha az invasive prosedürler sayesinde varisler genellikle ayakta tedavi edilebilir.

Öz Bakım
Egzersiz, kilo vermek, dar kıyafetler giymemek, bacaklarınızı kaldırmak ve uzun süre ayakta durmaktan ya da oturmaktan sakınmak gibi kişisel bakımlar ağrıyı hafifletebilir ve varislerin kötüleşmesini önleyebilir.

Kompresyon Çoraplar
Kompresyon çoraplar giymek genellikle diğer tedavilere başlamadan önce uygulanan ilk müdahaledir. Kompresyon çoraplar bütün gün giyilir. Onlar damarlarınıza ve bacak kaslarınıza daha verimli kan akışına yardımcı olarak bacaklarınızı sürekli olarak sıkılaştırır. Kompresyon miktarı türüne ve markasına göre değişir.

Kompresyon çorapları birçok eczaneden ve tıbbi tedarik mağazalarından satın alabilirsiniz. Fiyatlar değişebilir. Reçeteli çoraplar da ayrıca mevcuttur.

Kompresyon çorap satın alırken uygun olduğundan emin olun. Mezura kullanarak siz ya da eczacınız doğru beden almak için çorap paketinde bulunan ölçü grafiğine göre bacaklarınızı ölçebilirsiniz.

Kompresyon çoraplar sağlam olmalıdır fakat gerektiğinden fazla sıkı olmamalıdır. Zayıf el ya da artritleriniz varsa bu çorapları kullanmak zor olabilir. Onların daha kolay giyilmesini sağlayan aletler var.

Yaşam Tarzı Ve Ev İlaçları
Varisten kaynaklanabilecek huzursuzluğu azaltmak için alabileceğiniz bazı öz bakım önlemleri var. Bu önlemler aynı zamanda varis oluşumunu önlemeye ya da yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Şunlardır:

 • Egzersiz: Hareket edin. Yürümek bacaklarınızdaki kan dolaşımını teşvik etmek için mükemmel bir yöntemdir. Doktorunuz sizin için doğru bir aktivite seviyesi önerebilir.
 • Kilonuzu ve diyetinizi takip edin: Aşırı kilo vermek damarlarınızdan gereksiz basınç alır. Yedikleriniz de size yardımcı olacaktır. Su toplanmasından kaynaklanan şişmeyi önlemek için düşük tuz diyeti uygulayın.
 • Giydiklerinizi takip edin: Yüksek topuklu giymekten sakının. Düşük topuklular, damarlarınız için en iyisi olan baldır kaslarınızı daha iyi çalıştırır. Bel, bacak ve kasık çevrenizde sıkı giysiler giymeyin. Örneğin sıkı kilotlu bacak korseleri kan akışını kesebilir.
 • Bacaklarınızı kaldırın: Bacaklarınızdaki dolaşımı arttırmak için bacaklarınızı kalp sevisinin üzerine kaldırarak günlük birkaç kısa hareketler yapın. Örneğin bacaklarınızın altına üç ya da dört yastık koyarak yere uzanın.
 • Uzun süre oturmaktan ya da ayakta kalmaktan sakının: Kan akışını teşvik etmek için sık sık pozisyon değiştirin. En az her otuz dakika bir hareket etmeye çalışın.
 • Bacaklarınız çapraz bir şekilde oturmayın: Bazı doktorlar bu pozisyonun dolaşım problemlerini arttırabildiğine inanıyor.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kurdeşen

Kurdeşen Hastalığı​ Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Kurdeşen Hastalığı​, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri  hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kurdeşen yazısını sadece bilgi...

Kapat