Anasayfa / Sağlık Rehberi / Ne, Neden Olur? / Varis Neden Olur?
Varis Neden Olur?

Varis Neden Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Varis Neden Olur? Varis Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Varis Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Normal bir damarda kan kalbe doğru hareketini sürdürür. Varisli damarlarda ise damar kapakçıkları düzgün çalışmadığı için kan damar içinde birikmeye başlar. Bu birikim sonucunda da damar şişer ve cilt yüzeyinden görünür hale gelir. Varis, genellikle bacaklarda ortaya çıkar ancak vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir rahatsızlık olmasına karşın kadınlar varise daha yatkındır. Varisin başlıca nedenleri ise; uzun süreler ayakta durmak ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Varis tedavisinde damarların durumuna ve varisin yaygınlığına göre düzenli egzersizden problemli damarların lazerle alınmasına ve cerrahi müdahaleye kadar farklı yöntemler kullanılabilir.

Varis Nedenleri
Uzun süreler ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda varisli damar görülme olasılığı yükselmektedir. Ancak varis, genetik nedenlerden dolayı damar kapakçıklarının düzgün çalışmadığı durumlarda, yaşla birlikte, menopoz döneminde, hamilelikte, bacak yaralanmalarında ve gebelik döneminde de ortaya çıkabilir. Genel kanının aksine bacak bacak üstüne atarak oturmak varise neden olmaz. 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis tedavisinde evde dikkat edilmesi gerekenler ve profesyonel tedaviler olarak 2 kategori bulunmaktadır. Evde kullanılan tedaviye yardımcı önlemler varisli damar sayısının artmasının önlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca varisin neden olduğu rahatsızlıkları azaltır.

Varis İçin Evde Yapılabilecekler
Otururken bacakları yukarıda tutmak varis belirtilerini hafifletir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte uzmanlar düzenli egzersizin varis oluşumunu azalttığını belirtmektedir.

Varis çorabı gibi damar üzerindeki baskıyı hafifleten ve kan dolaşımını arttıran ürünlerin varis nedeniyle görülen şişliği aldığı bilinmektedir.

Doğal yağlarla düzenli olarak masaj yapmak varisli bölgelerdeki kan akışını arttırarak varisin yayılmasını önleyebilir.

İltihabı önleyen ve kanı incelterek damarlara binen yükü hafifleten aspirin gibi ilaçlar belirli dönemlerde kullanılabilir.

Varisli damarlardaki basıncı azalmak ve şişliği önlemek için evde veya işte uzun süre ayakta durmamanız önerilir.

Yukarıdaki yöntemler var olan varisin yayılmasını önlemek için kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Varis İçin Diğer Tedavi Yöntemleri
Profesyonel tedavi yöntemleri cerrahi ve cerrahi olmayan olarak 2′ye ayrılır.

Cerrahi olmayan tedavide endovenöz lazer tedavisi veya radyo frekans ablasyon gibi nispeten yeni yöntemler kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de damarın, sıcaklık ve radyo frekanlansları ile kapatılarak ortadan kaldırılması hedeflenir. Ayrıca şişen damarların görünümünü azaltmak için “sclerotherapy” adı verilen ve damarları küçülten uygulamaya gidilebilir. İğneyle damara damarı kurutucu kimyasal enjekte edilen bu tedavi yöntemi şişen ve kanamalı basurlar içinde kullanılmaktadır.

İlerlemiş ve ağrılı varisler içinse “damar soyma/sıyırma” adı verilen cerrahi müdahale seçeneği kullanılabilir. Genel veya yarım anestezi (sadece vücudun alt kısmının uyuşturulması) ile gerçekleştirilen operasyon sırasında varisli damarlar alınır. Bu operasyon genellikle 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Eğer varis her iki bacağınızda da varsa ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Günümüzde varis tedavisinde cerrahi olmayan tedavi seçenekleri etkili çözümler sunduğu için varis ameliyatı daha az tercih edilmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?
Varisli damarlar şiştiği için genellikle gözle yapılan muayene sırasında doktor ya da kişinin kendisi tarafından kolaylıkla belirlenebilir. Gözle görülen damarlar dışında aşağıdaki belirtilere dikkat etmeniz gerekebilir.

 • Damarlar normalin dışında eğri büğrü şekil alabilir.
 • Varisli damarlar mavi veya mor renktedir.
 • Bacaklarda ağrı görülebilir.
 • Bacaklar özellikle egzersiz sonrasında ve gece saatlerinde ağırlaşabilir.
 • Varis görülen bölgelerde yaşanan küçük yaralanmalar normalden daha uzun süren kanamalara neden olabilir.
 • Ayak bileğinin hemen üstündeki yağ dokusu sertleşebilir.
 • Ayak bilekleri şişebilir.
 • Aniden ayağa kalktığınızda bacaklarınıza kramp girebilir.
 • Varis görülen hastaların çoğunda huzursuz bacak sendromu da görülmektedir.
 • Ayak bileklerinde beyaz, yama şeklinde lekeler görülebilir.
 • İlerlemiş vakalarda ayak bileği çevresinde açık yaralar oluşabilir.
 • Yine ilerlemiş vakalarda varisli damarlar çok hafif bir darbe, hatta darbeye bağlı olmaksızın kanama başlayabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?
Varis çoğunlukla ağrıya neden olmaz ve gündelik hayatı etkileyen bir rahatsızlık değildir. Ancak yayılma eğiliminde olduğu için doktor kontrolü şarttır. Aşağıdaki durumlarda varisin yayılmaması ve belirtilerin şiddetlenmemesi için doktora gitmek gerekebilir.

 • Varisli damarların ağrıya neden olduğu durumlar.
 • Evde uygulanan tedavi yöntemleri ile olumlu sonuçların elde edilemediği durumlar.
 • Bacakta ani bir ağrı ve şişlik görüldüğünde.
 • Yürürken bacakların ağrıması durumunda.
 • Diğer belirtilere ek olarak ateş ve bacaklarda kızarıklık görüldüğünde.
 • Bacaklarda kaşıntı, kırımızı lekeleri, döküntü görüldüğünde.
 • Varisli bacakta nedensiz veya hafif bir darbeye bağlı uzun süreli kanamalar görüldüğünde.

Doktorunuz diğer olasılıkları elemek için (damarın kan pıhtısı ile tıkanması gibi) çeşitli testler (dubleks ultrason testi gibi) isteyebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alerji Neden Olur?

Alerji Neden Olur? Alerji Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alerji Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat