Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Kadın Sağlığı / Vajinismus / Vajinismusun Nedenleri Psikolojik Midir?
Vajinismusun Nedenleri Psikolojik Midir?
Vajinismusun Nedenleri Psikolojik Midir?

Vajinismusun Nedenleri Psikolojik Midir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vajinismusun Nedenleri Psikolojik Midir? Vajinismusun Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismusun Nedenleri Psikolojik Midir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vajinismus, bazen travmatik çocukluk yaşantılarından bazen de endişe, korku ve kaygı, aşağılık ve değersizlik duygusu, saldırganlık ve öfke, utanç ve sıkılganlık, suçluluk ve günahkarlık duygusu gibi psikolojik duygular sonucunda ortaya çıkabilir.

Vajinismus birçok nedenin bir araya gelmesi olarak meydana gelir.Bu nedenler arasında en sık rastlanılan ve en az bilinen ise farkında olunmayan ve ifade edilmeyen duygulardır. Bastırıma savunma mekanizması, kişiyi rahatsız eden tüm dürtü, duygu ve deneyimlerin bilinç dışına itilmesi ve orada tutulmasıdır.

Yaşanmış olan travmatik birçok anı bastırılarak unutulma eğilimlidir. Kişinin rahatlayabilmesi için yaşanmış olan olumsuz anıların hafıza katmanlarının derinlerine gönderilmesi ve çağrışım zincirinden uzak tutulması gerekmektedir. Aktif olarak bilince ulaşamayan bu travmatik yaşantılar ve duygular bilinçdışında varlığını sürdürerek kişiyi farklı şekillerde varlığından haberdar eder, bunun en güzel yollarından biri vajinismustur.

Birçok cinsel sorunun arka planında çocukluğa ve ilk gençlik yıllarına ait travma ve yaşantıların derin izlerini bulmak mümkündür. Bu nedenle bastırma oldukça zihinsel ve bedensel enerji tüketen bir savunmadır.

Kişilerin kendini tanıması ve sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olması bastırma savunma mekanizmasını az kullanmasıyla mümkündür.”Bastırılan ve kişinin bilinçli olarak farkında olmadığı duygusal engeller bir araya gelince, kadın da, erkek de, kendi gerçek kişiliklerini bir türlü bulamazlar, sağlıklı ve mutlu bir cinsellik yaşayamazlar.

Çünkü çoğu zaman çocukluk yaşantılarından ya da başarısız ilk cinsel deneyimlerden kaynaklanan korku, aşağılık duygusu, sıkılganlık ve suçluluk duygusu gibi psikolojik engeller ve iç yasaklar insanlarda cinsel arzuyu azaltmakta,heyecan ve orgazma yol açan cinsel refleksleri sınırlamaktadır.

Kaynak : vajinismusankara.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diş Ağrısı Nasıl Geçer ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat