Vajinismus Ve Kegel Egzersizleri

Vajinismus Ve Kegel Egzersizleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kegel Egzersizleri Nasıldır? Vajinismus Ve Kegel Egzersizleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Ve Kegel Egzersizleri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vajina girişini çevreleyen kaslara, pubococcygeal kaslar (PC kasları) denir. Bu kaslar idrar tutmaya, dışkılamaya,cinsel birleşmeye, orgazma, bağırsak hareketlerine ve doğum sırasında bebeğin çıkmasına yardımcı olurlar. Vajinismusta aslında dostumuz olan bu kaslar düşmanımız gibi davranırlar. Vajinismusta PC kasları bilinçli kontrol olmadan istem dışı olarak vajina girişini kapatırlar. Bu kapanma cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. PC kasları, ağrı beklentisi, bilinç dışı kayıtlar ile bilinçli zihinden bağımsız olarak tepki verir ve kasılırlar. Zamanla bir şartlı refleks gelişir. Penisin vajinaya gireceğini düşünmek bile bu kaslarda kasılmaya yol açar.

Vajinismus tedavisinde bu kasları tekrar dostumuz olarak eğitmek çok önemlidir. PC kasları cinsel ilişkiye izin veren bir tepki göstermesi için yeniden eğitilebilir. PC kasları üzerinde koşullu refleksi kaldırıp bilinçli kontrolü koymak vajinismus tedavisinde en önemli basamaktır.

Genellikle genç bayanlarda pubik kaslar çok güçlüdür, sadece kontrol etmeyi öğrenmek gereklidir. Az kullanmak, doğum esnasında zedelenme, menopoz döneminde PC kaslarında gevşemeye neden olabilir. PC kaslarının zayıflığı ve doğru kullanılmaması kadınlarda orgazm sorunlarında önemli rol oynar.

Çünkü kadın orgazmı ischiocavernosi, bulbocavernosi kaslarının kasılması ile meydana gelmektedir. Ve bu kaslardan alınan proprioseptif tepkiler cinsel haz veren erotik vajinal hissin önemli bir kaynağıdır. Bu nedenle PC kaslarının egzersizler ile güçlendirilmesi daha çok cinsel haz veren orgazmların yaşanmasına yardımcı olacaktır. Gevşek aşk kaslarının güçlendirilmesi için yapılan, Dr. Arnold Kegel tarafından tarif edilen egzersizlere Kegel Egzersizleri denir. İdrar akışını durdururken kasılan kaslar PC kaslarıdır.

Kaynak : vajinismusankara.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vajinismusta Anestezi İle Cinsel Birleşme

Vajinismusta Anestezi İle Cinsel Birleşme Gerçekleşir Mi? Vajinismusta Anestezi İle Cinsel Birleşme hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismusta Anestezi İle Cinsel Birleşme ​yazısını sadece...

Kapat