Vajinismus Ve Cinsel Mitler

Vajinismus Ve Cinsel Mitler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cinsel Mitler Nedir? Cinsel Mitler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Ve Cinsel Mitler ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Mit kelimesinin sözlük karşılığı; efsane, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa dolaşarak yayılan, çoğu zaman kaynağı gerçek olmayan kavramlardır.

Cinsel mitler denildiğinde kastedilen, kişilerin cinsel konularda doğru olduğunu düşündükleri, çoğu zaman abartılı, bilimsel değeri olmayan inanışlardır. Bireyin inanç ve düşüncesinde oluşmuş yanlış kavramlar karşımıza vajinismus olarak çıkmaktadır. Bu inanışlar özellikle cinsellikle ilgili espriler, fıkralar,günlük basın ve pornografik yayınlarla oluşur. Birçok insanın cinsel eğitimi yetersizdir ya da yoktur.

Cinsellikle ilgili bilgi eksikliği ve cinsel olan herhangi bir şeye olan duyarlılık kişileri değişik kaynaklardan, özellikle basın-yayın organlarından ve aynı derecede bilgisiz yaşıtlarından gelen mesajlara duyarlı kılar. Vajinismus sorunu ile başvuran hastalarımızın tedavilerinde bu mitlerin gerçeklerle yer değiştirilmesi vajinismus tedavisinin odak noktasını oluşturmaktadır. Vajinismus hastalarında karşılaştığımız en yaygın mitler; kızlık zarının delinip geçilmesine dair yaşanacak acı ve kanamalar, penis büyük vajina küçük buraya nasıl girecek? Kilitlenme korkuları, çok canım yanacak, parçalanacağım şeklinde düşüncelerdir. Birde benim mesleki tecrübelerime dayanarak söyleyebileceğim en sık yaşanan kaygı ve korkulardan biri de ‘ya kız çıkmazsam, ya kanama olmazsa, bakire olmadığımı düşünürse’ bizim toplumumuzda önemli mitlerden biridir.

Çünkü yıllarca ilk gece kanaması olmadığı için baba evine gönderilen, rezil olan, hatta öldürülen kadınların hikayelerini dinledik, televizyonda haberlerde, Türk filmlerinde bunları izledik. Üstelik bu izlediklerimizde sonradan bu kızların bakire olduğu anlaşılıyordu. Bunu başına gelme ihtimali, daha önce hiç cinsel deneyimi olmamasına rağmen, her genç kızıniçinde evleneceği güne kadar çığ gibi büyür ve belki vajinismus olmak bu tehlikeden bizi otomatik olarak uzak tutan, can güvenliğimizi sağlayan bir savunma mekanizmasına dönüşerek bize kazanç sağlar.

Kaynak : vajinismusankara.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vajinismusta Eşinizle Birlikte Yol Almak

Vajinismusta Eşinizle Birlikte Yol Almanın Önemi Nedir? Vajinismusta Eşinizle Birlikte Yol Almanın Önemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismusta Eşinizle Birlikte Yol Almak ​yazısını...

Kapat