Vajinismus Normal Doğuma Engel Mi?

Vajinismus Normal Doğuma Engel Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vajinismus Normal Doğuma Engel Mi? Vajinismus Ve Normal Doğum hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Normal Doğuma Engel Mi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vajinismus problemini yaşarken gebe kalmak çok düşük bir ihtimalde olsa bazen penisin sınırlı girişi veya üstüne boşalma diye tabir ettiğimiz durumlarda ortaya çıkabilir. Gebelik oluşur ise vajinismus tedavisi doğum sonrasına ertelenmelidir. Gebelik sırasında vajinismus tedavisiuygulamak hamile anneye ekstra bir duygusal yük yaratır. Enfeksiyon riski nedeniyle vajinal giriş egzersizleri, parmak egzersizleri, dilatörler kullanılmamalıdır.

Tedavi edilmemiş bir vajinismus hastasını normal doğum yapmaya zorlamak kendi deneyimlerine dayanarak söyleyebilirim ki kesinlikle doğru değildir.Çünkü bazen normal doğum yapınca vajinismus geçer diye düşünülebilir.Doğum süreci içindeki vajinal muayene girişimleri ve rahatsızlık hissi var olan vajinismus tablosunu daha da ağırlaştırır.Gebelik öncesi vajinismus sorunu olan bir kadın normal doğum yapmaya zorlanmamalıdır. Çünkü ilişkiye girmek ile doğum yapmak aynı değildir.

Doğum sırasında vajinal kaslar bebeği dışarı atmak ile görevlidir. Ayrıca doğuma özel hormonlar da bu fonksiyonlara yardımcı olur. Vajinal kaslar ilişkiye girerken ya da tampon kullanırken bir şeyi içeri almak üzere çalışırlar. Kullanılan kaslar aynı olsa da kullanım şekilleri farklıdır.

Doğum vajinal kasları bir miktar gevşemekle birlikte vajinismus normal doğum ile iyileşmez. Vajinismusta kasılan vajina değil beyindir. Zihindeki sorun geçmeden vajinismus iyileşmez. Ancak gebe kalmadan önce vajinismus tedavisi almış ve iyileşmiş olan bir anne adayı eğer doğru ve bilinçli bir şekilde tedavi edilmiş ise rahatlıkla normal doğum yapabilir.

Hatta vajinismus sorununu yaşadığı dönemde genellikle ‘ben asla normal doğum yapamam ‘diyen bir çok hastam tedavi sonrası bu fikirlerinde de bir değişim yaşayarak, vajinismus sorunu olmayan kadınlara göre daha rahat ve korkusuz normal doğumlar yapmışlardır. Vajinismus tedavisiolmak normal doğum yapma oranlarında belirgin artışa neden olmuştur. Vajinismus tedavisi olduktan sonra daha bilgili, daha farkında ve daha kendine güvenen bireyler haline dönüşmenin bunda ciddi bir katkısı olduğu düşüncesindeyim.

Kaynak : vajinismusankara.com

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vajinismuslu Çiftler Genellikle Çocuk Sahibi Olamamaktan Şikayetçidir!

Vajinismuslu Çiftlerin Şikayetleri Nelerdir? Vajinismuslu Çiftlerin Şikayetleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismuslu Çiftler Genellikle Çocuk Sahibi Olamamaktan Şikayetçidir ​yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat