Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vajinismus Nedir? Vajinismus hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Nedir​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vajinismus; ilişki sırasında pelvik kasların istemsiz ve ani kasılması durumudur. Bu kasılma vajinal açıklığı daraltarak ilişkinin ağrılı olmasına ya da imkânsız olmasına sebep olur. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile olabilir. Evlenmeden önce jinekolojik muayeneye karşı aşırı bir korku duyan kadınlarda ilk gece vajinismusla karşılaşma olasılığı yüksektir.

Vajinismus, vajina girişi, pelvik bölge ve çoğunlukla bacaklarda ortaya çıkan istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişkiningerçekleşmemesidir. Vajinismusun altında yatan patolojinin, vajinanın dış üçte birindeki kaslarındaki tekrarlayan ya da sürekli, istem dışı kas spazmları olduğu kanıtlanmıştır.

Vajinismus genital bölgeye dokunma, cinsel ilişki girişimiyle, ilişkinin düşüncesinin akla gelmesiyle ve hatta geçmişte yaşanmış travmatik deneyimlerin akla gelmesiyle ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında artık şartlı refleks haline gelir ve her birleşme denemesi veya düşüncesinde tekrar ortaya çıkar. İstemsiz olarak ortaya çıktığı için vajinismus; “gevşe!” “rahat ol” “alkol iç!” “sakinleştirici al!” ‘kas gevşetici kullan’, gibi önerilerle engellenemez. 

Vajinismus kolay teşhis edilebilen ve %100 tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavisi her zaman başarılıdır. Tedavi süresi hastaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tedavi olmaya istekli ve motivasyonu yüksek olan hastalarda genellikle çok kısa sürede tedavi edilir.

Vajinismus tedavisi aynı zamanda sabır gerektiren bir süreçtir. Gayret ve çabası az olan, ilişkide çatışmalar yaşayan ya da motive olamayan veya yeterli eş desteğinin olmaması durumunda tedavi süresi uzayabilir. Çiftin kendini vajinismushakkında bilgilendirmesi, vajinismusu yenmenin en temel şartıdır. Vajinismusun ne olduğuna ve neden ortaya çıktığına ilişkin doğru bir kavrayış cinsel hayatı yeniden düzenleme sürecinde anlamlı bir yardımcı faktör olacaktır.

Kaynak : vajinismusankara.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Pulmoner Stenoz Nasıl Tedavi Edilir?

Pulmoner stenoz nasıl tedavi edilir? Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Rıza TÜRKÖZ, Pulmoner stenoz nasıl tedavi edilir sizler için aşağıdaki videoda...

Kapat