Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir? Vajinismus Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vajinismusun tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili geleneksel yaklaşımlardan biri davranışçı yaklaşımdır. Bu yaklaşımda, cinsel davranışların tüm diğer davranışlar gibi öğrenildiği ve cinsel işlev bozukluklarının yanlış öğrenmelere bağlı olduğu görüşü esas alınmaktadır. Öğrenme kurallarına dayanan, derin kas gevşetme ve sistematik duyarsızlaştırma yöntemlerinin kullanıldığı tedavide nelerin yanlış öğrenildiği üzerinde durulmakta ve odak noktası vajinismusu olan danışan olmaktadır.

Bu yaklaşıma göre cinsel ilişkiye girememe davranışının altında yatan nedenlerin üzerinde durmak yerine, bu davranışın değiştirilmesi daha uygundur. Başka bir deyişle cinsel terapi sürecinin amacı istenilmeyen davranışların değiştirilmesi veya ortadan kaldırılması ve yerine uyumlu davranışların kazandırılmasıdır. Bu amaç için yerine göre birden fazla şartlanma işlemi uygulanabilir. Kaynağı ne olursa olsun, bireyin yakınmalarına yol açan belirtiler ya da uyumu bozan davranışlar ortadan kalkınca, denge ve düzen sağlanmaktadır.

Tedavi diye kastedilen sadece semptomların yani rahatsızlık belirtilerinin geçmesi değil; bu belirtileri yaratan bilinç dışı çatışmaların çözümlenmesi, huzurlu ve mutlu bir hayatın oluşması, çift ilişkisinin düzenlenmesi ve sağlıklı bir cinselliğin yaşanmasıdır.

Kaynak : vajinismusankara.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vajinismusun Tedavi Süresi Nedir?

Vajinismusun Tedavi Süresi Nedir? Vajinismusun Tedavi Süresi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismusun Tedavi Süresi Nedir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat