Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus Egzersizleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Vajinismus Egzersizleri Nasıldır? Vajinismus Egzersizleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Egzersizleri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Vajinismusun üstesinden gelmek, beden ve zihnin tekrar eğitilmesi ile gerçekleşebilir. İstem dışı kasılmaların sonucunda, cinsel birleşmeyi imkânsız kılan tüm negatif düşüncelerin inceleneceği bu bölüm, zihnin cinsel yaşantıya karşı var olan olumsuz düşüncelerden arınması üzerine odaklanmaktadır.

Vajinismusta PC kaslarının kasılması, danışanın duygularıyla ilişkili olarak bir savunma mekanizması şeklinde çalışma işlevine sahiptir. Bu olumsuz duyguların ayırt edilmesi, ifade edilmesi ve serbest bırakılması, danışanın bu mesajları bedenine göndermesine engel olacaktır.

Ayrıca bu süreç içerisine girmek, danışanın cinsel birleşme beklentisine karşı olan duygusal tepkilerini, korkudan kabule çevirecek, aynı zamanda da PC kaslarına gönderilen mesajlar da değişmiş olacaktır.

Vajinismus egzersizleri, ilk başlarda rahatsız edici olsa da pratik yapıldıkça alışılabilir düzeydedir ve asla ağrı yapmaz. Vajinismus yükünü kadınların üzerinden almakta kararlıyız. Vajinismus tedavi planı içinde olan yapılması gereken egzersizlerin 3 türü vardır:

– Gerginliği ortadan kaldırma egzersizleri
– Aşk kasları farkındalık egzersizleri
– Vajinal dilatör egzersizleri

Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus hastaları tedavi olmaya karar verdikten ve tedavinin nasıl yapıldığını araştırdıktan sonra parmak egzersizlerinden korkmaya başlarlar. Parmak egzersizlerini asla yapamayacaklarını düşünürler. Hatta internet sayfalarında ‘parmak egzersizi yapılmayan’ bir tedavi yöntemi arayışına girerler.Bu korku çok normaldir.

Zaten eğer parmak egzersizi yapabiliyor olsanız vajinismus olmazdınız. Bu korkunuz şu an vajinismusla ilgili hiçbir yardım almadan, hiçbir şey bilmiyorken yaşadığınız yersiz bir korkudur. Bir vajinismus hastasına tedavinin hemen başında hadi parmak egzersizi yap demek en büyük hatadır.

Zaten bu yaklaşım tedavinin yarım bırakılmasına ya da başarısız olmasına neden olur. Öncelikli olarak bilişsel çalışmalar ve teknikler kullanılmalıdır. İlerleyen seanslarda kendiliğinizden parmak egzersizlerini yapabildiğinizi göreceksiniz. Öte yandan parmak egzersizleri olmadanvajinismus tedavisi başarısız ya da geçici olur.İlerleyen dönemlerde vajinismus tablosu tekrarlar.

Parmak egzersizlerinde amaç; vajinaya bir şey girmesinin yarattığı korkunun giderilmesi ve vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesidir

Parmak egzersizleri ile 4 tabu yıkılır

1- Vajinaya bir şey girmesi tabusu

2- Kişinin kendi parmağını vajinaya sokması tabusu

3- Eşinin parmağını vajinasına sokması tabusu

4- Vajinaya penisin girmesi tabusu

Bu nedenle anestezi altında ilişkiye girseniz bile, ertesi gün tekrar vajinismus tablonuz devam eder. Vajinismus tedavisinde önemli olan nedeni bulmak ve bataklığı kurutmaktır. Bu nedenle vajinismus 15 dakikada ya da tek seansta parmak egzersizi kullanılmadan tedavi edilebilecek bir tablo değildir.

Kaynak : vajinismusankara.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Vajinismus Tedavisinde Yanlış Yöntemler

Vajinismus Tedavisinde Yanlış Yöntemler Nelerdir? Vajinismus Tedavisinde Yanlış Yöntemler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Vajinismus Tedavisinde Yanlış Yöntemler ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat