Uyurken Nasıl Zayıflarız?

Uyurken Nasıl Zayıflarız?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İyi bir uykunun kilo vermenize yardımcı olmasını istiyorsanız bilim insanlarının önerilerini dikkate almalısınız. Üzüm suyu içmek, yatağa gitmeden önce hafif egzersiz yapmak onlardan sadece ikisi.

Atıştırmak: Belki inanmayacaksınız ama uyumadan önce bir şeyler atıştırmak zayıflamak için faydalı olabilir. Dr. Michelle Braude, guruldayan bir mideyle uyumaya çalışanların gece iyi bir uyku çekemeyebileceğini, gece uyanıp kalorili yiyecekleri tüketme riskinin olduğunu söylüyor. Braude’nin önerisi 300 kaloriden düşük, abur cubur olmayan yiyecekleri yiyip uyumak. Meyveli yoğurt, tam tahıllı bir kraker, yağsız sütlü yulaf, tost ekmeği üzerine sürülen fıstık ezmesi, yağsız peynir gibi yiyecekleri öneren Braude, bütün bunların gereksiz kalori alımına yol açmayacağını savunuyor.

Uyumadan önce egzersiz yapmak: Metobolizma hızınızı artıran egzersiz, sonrasında bile etkisini sürdürüyor. Bu etkinin 16 saat olduğunu belirten bilim insanları, yoğun bir egzersizin de uykuyu bölme konusunda uyarıyor. O nedenle nabzınızı çok yükselten değil, ağırlık kaldırmak gibi kalp atışınızı çok değiştirmeyecek olanları tercih edebilirsiniz.

Üzüm suyu içmek: Washington State Üniversitesi’nde geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre üzüm, çilek veya elmadaki resveratrol adlı madde, vücuttaki kötü yağların iyiye dönüşmesine yardımcı oluyor. Beyaz yağın bej rengine dönüşmesinin kolay yanması açısından önemli olduğunu belirten bilim insanları, üzüm suyunun basit karbonhidrat içerdiğini ve hormonları da kontrol ettiğini kaydediyor.

Karanlık odada uyumak: Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre tamamen karanlık odadan uyuyan kadınların uyumayanlara göre obez olma ihtimalleri yüzde 20 daha düşük. Işığın, vücudun melatonin üretmeyi kestiğini belirten bilim insanları bunun da uyku kalitesini etkilediğini söylüyor. Colonado Üniversitesi’nden araştırmacılar ise iyi uyku uyuyan kişilerin daha az kalori aldığını kaydediyor. Zira uykunun açlığı tetikleyen ghrel miktarını azaltıp iştah kontrolünden sorumlu  doygunluğu artıran leptini artırdığı da belirtiliyor.

İnce giysilerle uyumak: Metabolizma hızınızın artmasına yardımcı oluyor. Vücut gece boyunca soğuyunca vücut yağları kullanarak kendisini ısıtmaya çalışıyor. Böylece yağlar sizi sıcak tutuyor, metabolizmanız kalorileri yiyor.

karar_20161115_13

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sigaralar Dolaba Giriyor

Son dönemlerde tütünle mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bundan sonra sigaralar kapalı dolaplarda satılacak ve...

Kapat