Uykusuzluğun Zararları

Uykusuzluğun Zararları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Uykusuzluğun Zararları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Uykusuzluğun Zararları ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Uykusuzluk bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Uyku ciddi anlamda hasarlara sebep olup beyin bölgesinde hasarlara yol açmaktadır. Uykusuzluğun zararları uyku düzeninin bozuk olması sonucunda günümüzde birden fazla hastalığa sebebiyet verir niteliktedir.

İsveç Uppsala Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, uykusuz kalınan gecenin sonunda, beyinde hücre kaybı sonucu oluşan ve ağır kafa travmalarında kanla beyin omurilik sıvılarında ortaya çıkan NSE ve S100b maddelerinin arttığı görüldü.

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, Uppsala Üniversitesinin çalışmasını değerlendirirken, uykusuzluğun beyin fonksiyonlarını etkilediğinin önceki çalışmalardan da bilindiğini ancak bu kadar net ve objektif biyokimyasal verinin ilk defa elde edildiğini söyledi.

Uykusuzluğun zararları sonucunda;

  • Trafik kazaları meydana gelmekte
  • Beyin hücreleri zarar görmekte
  • Göz ve görme konusunda sıkıntı yaşanmakta
  • Uykusuz olan birey halisilasyon görmeye başlayarak bir çok olumsuz davranış bozukluğu oluşmasına uğramakta
  • Uykusuzluk baş dönmeleri ve baş ağrılarına neden olmaktadır.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Uykusuzluğu Giderme Formülleri

Uykusuzluğu Giderme Formülleri Nelerdir? Uykusuzluğu Giderme Formülleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Uykusuzluğu Giderme Formülleri ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat