Üst Göz Kapağının Estetik Cerrahisi

Üst Göz Kapağının Estetik Cerrahisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Üst Göz Kapağına Estetik Cerrahi Gerektiren Durumlar Nelerdir? Üst Göz Kapağının Estetik Cerrahisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Üst Göz Kapağının Estetik Cerrahisi​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Türkiye’nin önde gelen, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarından Prof. Dr. Gürhan Özcan, üst göz kapağının estetik cerrahisini sizin için anlattı.

Cerrahi gerektiren durumlar

Yaşlanma
Üst göz kapağında yaşlanma sonucu kapak derisi bollaşmış bir halde kirpik üzerine yığılır ve yorgun bir ifade vererek insanı rahatsız eder. Bu deri yığılması üst ve dış görme alanını bir miktar kapattığı için hastalar farkına varmadan kaşlarını yukarı kaldırarak üst göz kapağında ki yığılmayı azaltır ve böylece kısmen de olsa rahat ederler, ancak bu durum uzun vadede yatay alın çizgilerini derinleştirir. Alın çizgilerinin derinleşmesi de yüzün yaşlı görüntüsünü artırır. Bu nedenle üst kapak deri fazlalığı problemi üzerinde plan yaparken, kaş konumunu da mutlaka değerlendirmek gerekir. Aksi halde üst kapakta ki deri fazlalığı alındıktan sonra görüş alanı rahatlar ve hasta kaşlarını refleks olarak artık kaldırmamaya başlar ve ameliyattan birkaç ay sonra “kaşlarım ameliyattan sonra düştü” diyerek tekrar hekimine başvurur. Oysa üst kapak cerrahisi sırasında kaşın durması gereken yere basit bir askı uygulanırsa bu sorun hiç yaşanmayacaktır.

Yağ hücrelerinin fıtıklaşması
Üst göz kapağında bazen yağ hücresi adalarının fıtıklaşmasından dolayı torbalanma da olabilir. Bu fıtıklaşan torbaların bir kısmının cerrahi olarak çıkartılması gerekir. Ancak ülkemizde daha fazla sayıda hasta grubunda yağ fazlalığı aksine üst göz kapağında yağ erimesi sonucu çöküklük görülmekte ve üst kapak estetik cerrahisi kapsamında buraya yağ hücresi enjeksiyonu ile aşırı çöküklüğün giderilmesi gerekmektedir.

Adı geçen çöküklükler üst kapak cerrahisi sırasında cerrahın üst kapaktan fazla yağ çıkarması sonucunda da oluşabilirler ve tedavisi gene yağ hücresi enjeksiyonu ile yapılabilir.

Adele levator kası
Üst göz kapağını yukarı çeken (gözü açan) adele levator kasıdır. Bazen yaşlanma sonucu bu kas üst kapakta kirpikler üstünde yapıştığı bölgeden hafifçe ayrılır, bu ayrılma tam bir kopma değildir, fakat gene de üst kapağın yukarı çekilmesi zayıflamıştır. Hasta alnını buruşturarak kaşlarını yukarı kaldırsa bile üst kapağın bir miktar düşük durması söz konusudur. Hasta devamlı olarak sanki uykulu bir haldeymiş gibi görünür. Levator adelesinin cerrahi olarak yerine tutturulması ile bu sorun giderilir, ancak üst kapak estetik cerrahisini yapacak hekim bu olguyu atlamamalıdır.

Üst göz kapağı estetik cerrahisinde dikkat edilmesi gereken noktalar
Üst kapak değerlendirilmesi mutlaka kaş ile birlikte yapılmalıdır. Kaşların en kalkık yeri 1/3 dış tarafıdır ve buradan diklemesine bir çizginin kirpiklere buluşma mesafesi yaklaşık 2,5 cm dir. Kaş düşük ise cerrahi yöntemlerle kaldırılmalıdır. Kaş kaldırmanın basit ve komplike teknikleri vardır, onlardan bu yazımızda bahsetmeyeceğiz. Ancak kaşı kaldırma konusunda dikkatli davranma zorunluluğunu belirtmeden geçmeyelim. Kaşı aşırı kaldırmak istenmeyen bir durumdur, uzun vadede hastaları mutlu etmez.

Ayrıca erkeklerde kaş kaldırma konusunda son derece konservatif davranmakta yarar vardır. Unutmamalı ki orta veya üstü yaşlarda ki birçok meşhur aktörün hem kaşları düşük, hem de üst kapak derisi kirpiklere değer konumda iken hala çekici bulunurlarken, üst kapak cerrahisi ve kaş kaldırma işleminden sonra karizmalarını kaybettiğini ifade eden hayranlarının sayısı azımsanamayacak kadar fazladır.

A.B.D. de özel sigortalar, üst kapak deri fazlalıklarının görme alanını daraltma ölçüsüne göre üst kapak estetik amaçlı ameliyatın ücretinin en azından bir kısmını ödemektedirler. Burada amaç estetik bir cerrahinin ücretini ödemek değil, görme alanı daralmış bir hastanın görme alanının tekrar açılması için ödenen tedavi masrafıdır. Ancak ülkemizde özel sağlık sigortacılığı henüz bu detayları değerlendirecek ve gereğini yapacak bir düzeyde olmadığından kabaca bu ameliyatlarda hiçbir katkı vermemektedir.

Üst göz kapağı cerrahisi sonrası
Üst kapak ameliyatları sonrası kapakta şişme ve morarma olur. Ameliyat sonrası ağrılı değildir, şişme ve morarmaya rağmen kayda değer ağrı yoktur. Morluklar ilk hafta belirgindir, ikinci hafta azalırlar. İkinci haftadan sonra sokakta ki insanlar göz kapağında bir problem görmezler, ancak hastanın kendisi hala bazı şişlikler fark edecektir, bunlarda sonra ki haftalarda kaybolur.

Üst kapak estetik cerrahisinin sonucu oldukça çarpıcıdır. Hastaların bakışları derhal dinlenmiş bir bakış olarak dikkati çeker. Değerlendirmesi iyi yapılmış ve düzgün uygulanmış üst kapak ameliyatları sonuçları itibariyle hastaları gerçekten çok mutlu eden bir cerrahi seçenektir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi Nasıl Yapılır? Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Altı Kapağının Estetik Cerrahisi...

Kapat