Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Nörolojik Hastalıklar / Unutkanlığınızın Sebebini Bellek Check-Up İle Öğrenin
Unutkanlığınızın Sebebini Bellek Check-Up ile Öğrenin

Unutkanlığınızın Sebebini Bellek Check-Up İle Öğrenin

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bellek Check-Up Nedir? Bellek Check-Up hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Unutkanlığınızın Sebebini Bellek Check-Up İle Öğrenin yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İlerleyen yaşla beraber herkeste bellek zayıflaması görülebiliyor. Ancak günümüzde artık genç popülasyonda da unutkanlık sorunu baş gösteri yor. Uzmanlar son zamanlarda gittikçe artan unutkanlık şikayetlerinin en büyük nedeninin stres kaynaklı olabileceğini söylüyor. İstanbul Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, bellekte oluşabilecek zayıflıkların erken teşhisinin önemine değinerek, bellek check-up’ı yapılmasını öneriyor. Son zamanlarda stres kökenli unutkanlık özellikle gençlerde çok sık görülüyor. Hızlı şehir hayatı, yoğun iş temposu, aynı anda birçok işle ilgilenmek, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi nedenler unutkanlığa sebep olabiliyor. Bu durumun bazı insanların yaşamını ciddi ölçüde olumsuz etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Yaşar Kütükçü bellek check-up’ına değinerek “Stres kaynaklı unutkanlıklar ya da diğer bir deyişle Yalancı unutkanlık”, çoğu kez stres çözüldüğü zaman ortadan kalkıyor. Ancak bunun dışında özellikle B12 ve folat eksikliği gibi vitamin eksiklikleri, tiroid bozuklukları, bazı ilaçların yan etkileri, beyni etkileyen damarsal hastalıklar ve alzheimer hastalığı gibi çok farklı nedenlerle de unutkanlık olabiliyor” dedi.

Unutkanlık bazen fark edilemeyebiliyor
Bellek bozukluğunun erken safhaları genellikle hasta veya hasta yakınları tarafından fark edilemeyebiliyor. Genç yaşlarda ortaya çıkan ve tedavisi mümkün olan unutkanlık nedenlerinin erken evrede saptanması ve tedaviye başlanması ise büyük önem taşıyor. Bellek check-up’ı belleğinizin iyi olduğunu düşündüğünüz zamanki normal performansınızı belirlemenizi sağlıyor. Bu nedenle belleğin iyi olduğu düşünülse bile, bellek checkup’ı ile olası bellek bozukluğunun erken safhaları yakalanabiliyor. Bellek check-up’ma erken başlanmasının gerekliliğinin altını çizen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Her ne yaşta olursanız olun geç kalmış sayılmazsınız. Bu nedenle 50 yaş üstündeki insanlar da bellek check-up’ı yaptırmak için gecikmiş değil. 65-85 yaş arası demans (bunama) riski her 5 yılda bir iki katma çıktığı için, özellikle ilerleyen yaşla beraber bellek check-up’ının önemi gittikçe artıyor” diyor.

Birkaç saat içinde unutkanlığınızın nedenini öğrenin
Özellikle 30 yaş üstü herkesin yaptırabileceği bellek check-up’ı, sadece birkaç saat içinde tamamlanıyor. Ertesi gün ise sonuçlar değerlendirilerek, hastaya unutkanlığının kaynağı hakkında bilgi veriliyor. Bellek check-up’ı ile unutkanlık, dalgınlık, aradığını bulamama, tekrar sormalar, okuduğunu anlama zorluğu, sinirlilik, kişilik değişimi gibi tüm belirtilerin sebepleri kolayca anlaşılabiliyor.

KASTAMONU_20141126_8

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Diş Kırıkları Kansere Yol Açıyor

Tedavi Edilmeyen Dişlerin Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir? Tedavi Edilmeyen Dişlerin Yol Açtığı Hastalıklar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Diş Kırıkları Kansere Yol Açıyor yazısını...

Kapat