Anasayfa / Sağlık Rehberi / Madde Bağımlılığı / Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı)
Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı)

Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı)

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı) Nelerdir? Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı) yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Uçucu maddeler kolaylıkla bulunabilir. Çünkü bu maddelerin satılması yasaldır. Ucuz olması nedeni ile de kullanımı yaygındır. Yaygın olarak kullanılan uçucu maddeler aşağıda belirtilmiştir:

  • Boyalar ve boyalarda kullanılan Tiner
  • Bali, UHU gibi yapıştırıcılar
  • Çakmak gazı olarak kullanılan bütan gazı
  • Kuru temizlemede kullanılan maddeler
  • Benzin
  • Sporda kullanılan soğutucular
  • Yazı yazarken yapılan hataları silmekte kullanılan maddeler (Tipp-ex)

Tiner genellikle bir kumaşa emdirilir ve oradan koklanır. Bali gibi yapıştırıcılar ise, torba içine konur ve oradan koklanarak kullanılır. Uçucu maddeler kullanıldığında neşe hali, sakinlik duygusu verebilir, bazı hayaller görülmesine yol açabilir. Etkileri arasında ciddi bir sarhoşluk, denge bozukluğu, yürüme güçlüğü de sayılabilir.

Beyin üstüne doğrudan toksik etki yaptığı için oldukça zararlıdır. Bellek, öğrenme ve muhakeme yetisini bozar. Bağımlılık potansiyelleri de yüksektir. Uçucu madde koklayanlarda ani ölümler sıklıkla meydana gelir. Ani ölümler beyin ve kalp üstüne olan etkilerinden dolayı ortaya çıkar.

Saldırgan ve tehlikeli davranışlar uçucu madde kullanalar arasında sık olarak gözlenir. Uçucu maddelerin sadece sokakta yaşayan çocuklar arasında kullanıldığı düşüncesi yanlıştır. Bu maddeler artık her yaşta ve sosyoekonomik düzeyde kullanılan bir madde haline gelmiştir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Kokain Kullanım Sonuçları

Kokain Kullanım Sonuçları Nedir? Kokain Kullanım Sonuçları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Kokain Kullanım Sonuçları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık...

Kapat