Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Türk Telekom Ve TÜBİTAK BİLGEM 24 Saat Kalbinizi Takip Edecek
Türk Telekom Ve TÜBİTAK BİLGEM 24 Saat Kalbinizi Takip Edecek

Türk Telekom Ve TÜBİTAK BİLGEM 24 Saat Kalbinizi Takip Edecek

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

TÜRK TELEKOM, VE TÜBİTAK BİLGEM, 24 SAAT KALBİNİZİ TAKİP EDECEK TÜRK TELEKOM, TÜBİTAK BİLGEM İLE YERLİ MOBİL EKG CİHAZI GELİŞTİRMEK İÇİN İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR, HASTANELERDE YER ALAN EKG CİHAZLARI YA DA 24 SAAT TAKİP İÇİN HASTALARA TAKILAN HOLTER İLE BENZER İŞLEV GÖREN ANCAK TAKİP ETTİĞİ KALP RİTİM DATASINI ANLIK OLARAK İZLEYİP SAĞLIK PROFESYONELLERİNE AKTARMA İMKÂNI DA SUNAN ‘MOBİL EKG’ CİHAZI İLE TÜRK TELEKOM, GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER ALANINDA BÜYÜK BİR ADIM ATIYOR.

Türk Telekom, yüksek teknolojinin sunduğu fırsatları sağlık sektörüne taşımaya devam ediyor. Bu kapsamda, TÜBİTAK BİLGEM ile Türk Telekom, yüzde 100 yerli mobil EKG cihazı geliştirmek için işbirliğine gidiyor. Hastanelerde yer alan EKG cihazları ya da 24 saat takip için hastalara takılan Holter ile benzer işlev gören “Mobil EKG” cihazı ile hastanın kalbinden gelen veriler, Türk Telekom’un bu işbirliği ile geliştireceği sistem sayesinde hasta doktoru tarafından anlık izlenebilecek. Mobil EKG takılı hastanın kalbinden gelen verilerde herhangi bir anormallik görüldüğünde, bir alarm mekanizması ile doktora mesaj gidecek.

PROTOTİP MOBİL EKG CİHAZI YAPILDI

Mobil EKG cihazında toplanan veriler hastanın cep telefonundan anlık olarak doktorun bilgisayarına aktarılırken, bu verilerin anında analiz edilmesi sayesinde önleyici sağlık hizmetleri ve özellikle kardiyoloji hastaları için erken harekete geçme gibi çok önemli avantajlar sağlanmış olacak, istanbul’da Siyami Ersek Hastanesi işbirliği ile yapılan test çalışmaları sonucunda Mobil EKG cihazının dünyadaki diğer klasik EKG cihazları ile benzer hassasiyette veri okuduğu tespit edildi. Hastanın kalbinin üzerine yapıştırılan Mobil EKG, ortalama bir kibrit kutusu bUyUklUğünde olmasına rağmen, Türk Telekom’un TÜBİTAK BİLGEM ile birlikte geliştirdiği yazılım sayesinde doktora anlık veri bildirimi yapabilecek kapasiteye sahip.

“TÜRK TELEKOM VE TÜBİTAK BİLGEM’DEN KALP ATIŞINI TAKİP EDEN VE YORUMLAYAN SİSTEM”

Türk Telekom Strateji, Planlama ve iş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, kalbin üstüne yapıştırılan mobil EKG cihazının sürekli olarak kalpten aldığı EKG verilerini dinleyeceğini ve bu verileri buluta göndereceğini belirterek, “Türk Telekom, TÜBİTAK-BİLGEM işbirliği ile kalpten buluta gönderilen verileri anlaşılır hale getirerek, doktora gönderecek bir yazılım hazırlayacak. Bu yönüyle Mobil EKG, Türkiye’de giyilebilir sağlık teknolojisinin ve dijital sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması açısından son derece önemli bir adım. Yaptığımız denemelerde oldukça yüksek isabetli sonuçlar aldık. Mobil EKG cihazının saha çalışmaları, önümüzdeki bir yıl boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerindeki araştırma-üniversite hastanelerinin kardiyoloji bölümlerinde gerçekleşecek. Elde edilen sonuçlara göre cihazın yaygınlaştırılması konusunda karar verilecek.” dedi.

“GİYİLEBİLİR SAĞLIK TEKNOLOJİSİNDE ÖNEMLİ BİR ADIM”

İkinci aşamada cihazın Türkiye çapındaki tüm hastanelerde kullanılmaya başlanmasının planlandığını kaydeden Er, şunları anlattı: “Mobil EKG ile hastanın daha düşük maliyetle sürekli olarak izlenmesi mümkün. Bu da Sağlık Bakanlığı’nın giderlerine son derece olumlu yansıyacak bir durum. Cihazın yüksek bir üretim maliyeti yok. Ancak cihazdan gelecek verilerin aktarılması ve anlamlı hale gelerek doktorlar tarafından yorumlanması önemli bir teknolojik altyapı gerektiriyor. Bunu Türkiye’nin lider iletişim ve bilgi teknolojileri şirketi olarak biz üstleniyoruz, TÜBİTAK BİLGEM ile olan işbirliğimiz bu kapsamda. Dijital sağlık teşhis ve tetkik konusunda, giyilebilir sağlık teknolojileri alanında Türkiye’de büyük bir potansiyel bulunuyor. Mobil EKG ile halihazırdaki yüksek maliyetli EKG cihazlarına olan ihtiyaç azalacak, hastaların hastaneye gitme sayısı düşecek.”

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal Medya Psikolojinizi Ele Veriyor

SOSYAL MEDYADA YAPTIĞINIZ PAYLAŞIMLAR ASLINDA PSİKOLOJİNİZLE İLGİLİ DETAYLAR VERİYOR, YAZDIĞINIZ BİR SÖZ, FOTOĞRAFLARDA KULLANDIĞINIZ RENK, PARLAKLIK VE FİLTRELERİN HEPSİNİN BİR...

Kapat