Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı?
Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı ?

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı?

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı ? Tüp Bebekte Yaş Sınırı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebekte Yaş Sınırı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tüp bebek yönteminde yaş sınırı elbette ki çok önemli bir faktördür. Bunun nedeni üzerinde durmadan evvel tüp bebek tedavisi nasıl bir yöntemdir ve nasıl uygulanır sorularına genel bir cevap verelim.


Tüp bebek Yöntemi Nedir?
Çiftlerin bir yıl süreyle düzenli olarak ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmadığı durumlara kısırlık adı verilmektedir. Kısırlık tedavilerinde birçok yöntemin var olduğu bilinmekle beraber son yıllarda en yayın ve faydalı sonuçlar alınan yöntem; tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemi, çiftlerden alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesini sağladıktan sonra anne rahmine döllenen embriyonun yerleştirilmesi ile gebeliğin seyri ve sonlandıktan sonra takibini kapsayan tedavilerin tamamına verilen addır. Yöntemde, laboratuvar ortamının vücut sıcaklığına uygun bir ortam olmasından tutun, döllenen yumurtalar içerisinde en uygun olanları seçilmesine kadar birçok faktör oldukça önemlidir. Genel olarak bu yöntemle uygun şartları taşıyan çiftlerin ortalama %50’sinde gebelik canlı doğum ile sonlandırılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilememesinin sebeplerinden birisi de yaş faktörüdür.


Tüp Bebek Uygulamasında Yaş Sınırı Var Mıdır?
Uygulamada anne adayının yaşının oldukça önemli olmasının başlıca nedeni yumurtalık kapasitesinin, yumurtlama süresinin ve gebelikte oluşabilecek risk faktörlerinin durumudur. Genel olarak yumurtlama kapasitesi yeterli olan 35 yaş üstü kadınlarda dahi yöntem uygulanabilmektedir. Bu yaşlardaki kadınlarda uygulanacak tüp bebek tedavilerinde %25-30 arasında gebelik oluştuğu binmektedir.

Kadınlarda adetin 2 veya 3. gününde yapılacak olan ultrasonografi ve hormon testleri sonucunda yumurtalığın yeterli yumurtayı taşıyacak kapasitede olduğu görülürse ortalama 45 yaşına kadar tüp bebek uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Fakat yaşı 35’ten yüksek olan kadınlarda uygulama yapılmadan önce genetik tanı yöntemi ile araştırmalar yapılarak gebeliğin oluşmasından sonra kromozomlar ve genlerin gerekli özellikleri taşıyabilecek olgunlukta olup olmadıkları kontrol edilmektedir.


Kadının Yaşı Tedavide Başarıyı Ne Kadar Etkiler?
Maalesef kadının yaşı tedaviyi etkileyecek en önemli faktörlerden birisidir. Günümüz teknolojisi ile erkekte var olan sorunların tamamına yakını geniş çaplı yöntemlerle tedavi edilebilirken kadında görülecek kusurların tedavisinde yaş, en büyük engellerden birisidir. Kadında yaştan dolayı gebelik oluşmaması ve tüp bebek tedavisinde dahi olumsuz sonuç alınmasının sebebi yumurtalık sayısıdır. Yeni doğmuş bir kız çocuğunda yaklaşık olarak bir buçuk milyon yumurta var iken bu durum ergenliğe girilip ilk adet görüldükten sonra iki yüz elli bine kadar düşmektedir. Bu sayıdaki azalma menopoz dönemine kadar gittikçe artarak devam edeceği için kadının yaşı ilerledikçe yumurtlama kabiliyeti ve verimli yumurtaların oluşma ihtimali daha da azalacaktır. Sadece sayıda azalmayan yumurtalar, kalite bakımından da değerini kaybettiğinden dolayı gebelik oluşma ihtimalini oldukça azaltmaktadır. Bu tür durumlarda gebelik oluşturulsa dahi erken dönemde yani gebeliğin ilk evresinde düşük olayları oldukça çok görülmektedir. Gebeliğin ilk evresinde düşük oranı 35 yaş üstü kadınlarda %40 lara dayanırken genç kadınlarda bu oran, %15 civarındadır.


Genetik Tanı Yöntemleri İle Yaş Faktörünün Getireceği Riskler Giderilebilir Mi?
Gebelik oluşturulması için tüp bebek gibi yardımcı yöntemlerden yararlanılacağı zamanlarda yaşı ilerlemiş olan kadınlar üzerinde genetik tanı yöntemlerinin uygulanması, anne adayında mevcut yumurta hücrelerinin döllenme ve sonrasında gebelik oluşturabilecek olgunlukta olup olmadığının kontrolü sağlanır. Yöntemde yumurtalar anne rahmine transfer edilmeden önce kromozomlar incelenir ve gebelik seyri tahmin edilir. Genetik tanı yöntemleri sadece ileri iyaşlardaki bayanlarda değil gerekli görüldüğü durumlarda genç kadınlarda da uygulanan bir yöntemdir. Bazı durumlarda genç kadınlarda dahi yumurtalık rezervinin hızla azaldığının görülmesi genetik tanının kadınlarda neden bu kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu sayede çiftlerin gebelik konusunda daha gerçekçi ihtimallere göre düşünmeleri sağlanarak ileride yaşanacak psikolojik sorunlarında önüne geçilmiş olacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir?

Tüp Bebekte Blastokist Transferi​ Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir? Tüp Bebekte Blastokist Transferi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebekte Blastokist...

Kapat