Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebekte Embriyoların Rahime Yerleştirilmesi İşlemi​ Hakkında Sorularınız ve Cevapları
Tüp Bebekte Embriyoların Rahime Yerleştirilmesi İşlemi​ Hakkında Sorularınız ve Cevapları

Tüp Bebekte Embriyoların Rahime Yerleştirilmesi İşlemi​ Hakkında Sorularınız ve Cevapları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebekte Embriyoların Rahime Yerleştirilmesi İşlemi

Tüp Bebekte Embriyoların Rahime Yerleştirilmesi İşlemi​ Hakkında Sorularınız ve Cevapları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebekte Embriyoların Rahime Yerleştirilmesi İşlemi​ Hakkında Sorularınız ve Cevapları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Genellikle tüp bebek yöntemi uygulamalarında yumurtanın döllenmesi olayı embriyolardan oluşmaktadır. Özellikle embriyoların transferi için de kaliteli olanları seçilir ve anne adayının rahminin içerisine yerleştirilir. Uygulanan bu işlem embriyo transferi olarak isimlendirilmektedir. Uygulanan embriyo transferinin 12 gün sonrasında anne adayına kanda hamilelik testi yapılarak gebeliğin olup olmadığı kontrol edilebilir.


Peki, Embriyo Transferi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Çoğunlukla tüp bebek esnasında döllenme sürecini takip eden 2. ya da 5. gün embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. Transfer esnasında uygulanan embriyolar genellikle 4-8 hücreye sahip olabilmektedir.


Embriyoların Transfer Edilmesi Uzun Bir İşlem Midir?
Tüp bebek tedavisinde uygulanan embriyo transferi oldukça kısa süren bir işlemdir. Çoğunlukla transfer işlemi 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir. Özellikle ağrı duyulmayan bir işlemdir. Bu sebepten dolayı hastaya anestezi uygulanmasına ihtiyaç yoktur. Transfer işlemi bitip hasta dinlendirildikten sonra evine gönderilebilir.


Tüp Bebekte Embriyo Transferi Nasıl Yapılmaktadır?
Öncelikle hasta muayene pozisyonu alır ve ardından ”spekulum” yerleştirilir. Hastanın rahim ağzı özel olarak hazırlanmış sıvılar ile temizlenerek hazırlanır. Daha sonra embriyolar incelenerek seçilmiş olanları kater ismindeki özel bir alet ile rahim içersine kolaylıkla transfer edilebilir. Ancak embriyo sayıları bazı durumlarda ise değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer yeterli miktardan fazla embriyo transferi yapılır ise çoğul gebelik durumuna sebep olabilir.

30 yaşında olan hastalar için az sayıda ve çok kaliteli embriyo transferleri ile daha sağlıklı gebelikler sağlanabilmektedir. Ayrıca yaşı ilerlemiş olan hastalar da ise embriyo kalitesinin düşük olmasından dolayı transfer edilecek embriyo sayısı da fazla olacaktır. Embriyo tabakası kalın olanlarda ise lazer yardımı ile tabaka inceltilir ve daha sonra transfer işlemi gerçekleştirilir.


Embriyo Transferinin Yapılması İşleminden Sonra Hasta Hangi İlaçları Kullanmalıdır?
Çoğunlukla hastaya hormon ilaçları reçete ile verilerek kullanım şekilleri de açıklanarak tarif edilir. Ayrıca bu ilaçların haricinde hastaya vitamin ilaçları da verilir. Ancak embriyo transferi sonrasın da alınan bu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.


Embriyo Transferinin Yapılmamsı İşleminden Sonra Hastada Kanama Ya Da Ağrılar Olur Mu?
Embriyo transferi sonrasında bazı hastalarda çok az lekelenmeler görülebilir. Ancak bu durum geçicidir. Bazı hastalarda ise bazen hafif derecede ağrılar oluşabilmektedir. Bu nedenle doktora başvurulmadan kesinlikle ilaç alınmamalıdır. Oluşan ağrılar ise bir müddet sonra kendiliğinden geçer.


Embriyo Transfer İşlemi Sonrasında Cinsel İlişki?
Özellikle cinsel ilişki aralığının mutlaka doktorun tavsiye edeceği süreleri kapsamalıdır. Özellikle anne adayına gebelik testi uygulanana kadar cinsel ilişi yasaktır. Eğer yapılan gebelik testi pozitif ise yine de doktor izin verene kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Ancak anne adayının gebelik süreci normal gidiyor ise bebek 2-3 aylık olduktan sonra da cinsel ilişkideki yasak kaldırılabilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ?

Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ? Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman...

Kapat