Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir?
Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir?

Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebekte Blastokist Transferi

Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir? Tüp Bebekte Blastokist Transferi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebekte Blastokist Transferi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tüp Bebekte Blastokist Transferi Nedir?
Zigot yani döllenmiş yumurta, sperm ve yumurtanın döllenmesinden oluşur ve bölünerek çoğalmaya, gelişmeye başlar. Tüp bebek yönteminde de normal hamileliklerde de bu değişmez. Bölünerek 2, 4, 8 sayısına ulaşan hücreler, yumurta döllenmesi sonrası oluşur. Döllenme sonrası 5. günde ise, içerisinde bir boşluk bulunan hücrelerle çevrilir. Bu hale blastosist denilmektedir. Kendiliğinden gerçekleşen hamileliklerde blastokist embriyonun rahim duvarına tutunmadan hemen önce aldığı haldir. 5 gün boyunca laboratuvar ortamında izlenip geliştirilen embriyolara, blastosist denilmektedir. 5. günde yapılan embriyo transferine iseblastosist transferi adı verilir.

Blastokist transferi günümüzde kullanılmakta olan ileri tüp bebek yöntemlerinden biridir. Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarına yüksek bir başarı oranıyla bebek sahibi olma şansı tanır. Gerçekleştirilen ilk tüp bebek, blastokist transferi ile elde edilmiştir. Gelişim sürecinin 5-6. günlerinde embriyo, blastokist evresine ulaşmaktadır. Bir blastokist neredeyse 120 hücre içermektedir. Blastokist transferi ile embriyonun rahim duvarına yerleşme şansı daha yüksektir.

Laboratuvarda yalnızca iyi olan embriyoların gelişimleri devam eder ve 5. güne ulaşır. Fakat 5. gün blastosist transferi yapabilmek ve başarılı sonuçlar elde edebilmek için; laboratuvar şartlarının iyi hatta üst düzeyde olması, gebelik için daha fazla şans elde edebilmek adına faydalıdır. Tüp bebek merkezinde laboratuvarın yeterli kalitede ekipmanlara sahip olması, profesyonel ve deneyimli bir ekip, blastosist transferi gibi titiz takip gerektiren tekniklerde tecrübeli embriyologlar gereklidir.


5. Gün Blastokist Transferi Nasıl Uygulanır?
5 gün boyunca döllenmiş hücreler izlenmektedir. Embriyoların hücre bölünme hızları, hücre büyüklükleri arasındaki farklar, hücreler arasındaki artık maddeler, hücre sayısı gibi etkenlere dikkat edilerek en iyi ve en kaliteli blastokist tercih edilir. Sonra seçilen hücre, beşinci gün anne adayının rahmine yerleştirilir. Geçmişte embriyoların 5. güne kadar bekletilebilmesi söz konusu değildi. Ancak şimdi kültür ortamlarının gelişmesi sebebiyle embriyolar, beşinci güne kadar bekletilebilmektedir.

Blastokist Transferi Kimlere Uygulanabilir?

  • Kalan embriyolarının dondurulmasını istemeyen çiftlere,
  • Döllenen yumurta oranının fazla olduğu ve 2. gün embriyo kalitesinin iyi olduğu adaylara,
  • Çoğul gebelik istemeyen adaylara,
  • Daha önce birçok kere kaliteli embriyo transferleri yapılmasına rağmen amaçlarına ulaşamayan adaylara,
  • Tüp bebekte blastokist transferi çok sayıda yumurta elde edilebilen hastalar için uygundur ve uygulanabilir.

 

Tüp Bebekte Blastokist Transferi​2


Blastokist Transferinin Avantajları
Blastokist transfer ile, 5. güne kadar izlenen embriyolardan en iyisi seçilmiş olur ve bu en iyi embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Tek embriyo transfer edildiği için anne adayının ikiz, üçüz gibi çoğul gebelik şanı azaltılır. Bunun avantaj sayılmasının nedeni ise, ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde gebeliğin ilerleyen zamanlarında bebeklerin kaybedilme risklerinin fazla olmasıdır. OHSS riski yüksek olan hastalarda blantokist transferi tercih edilebilir. Blastokist transferinde çoğunlukla hamilelik şansının daha yüksek olarak görülür. Embriyoları en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları dönemde yani blastokist aşamasında dondurabilme, ağır genetik anomaliye sahip embriyoların elenebilmesi açısından, ekrarlayan gebelik başarısızlıklarında daha iyi sonuçlar elde etme şansı bakımından birçok avataja sahiptir.


Blastokist Transferinin Dezavantajları
Tüp bebek uygulann hastaların %40’ında transfer edilecek blastokist evresine kadar gelişmeyebilir. Beşinci günde embriyoların dondurulması klivaj döneminde dondurulması kadar iyi sonuçlar vermeyebilir

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali Var Mıdır ?

Tüp Bebekte Dış Gebelik Testi​ Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali Var Mıdır ? Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma...

Kapat