Yapay Rahim Yapımı

Tüp Bebek ve Yapay Rahim Yapımı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek ve Yapay Rahim
Yapay Rahim Yapımı nedir, hangi hastalıklardan dolayı yapılır ? Yapay Rahim Yapımı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Yapay Rahim Yapımı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yapay rahim, rahim içinde oluşturulan doku kültürüne verilen addır. Tüp bebek tedavilerinde başarı sağlayamayan gebeliklerde embriyonun tutunması için uygulanan ve oldukça başarı sağlanan bir yöntemdir. Adet dönemini takip eden 21. gün rahmin iç bölgesinden alınan doku hücresi laboratuvar ortamında incelenerek gebeliğin sağlanabilmesi için gerekli hücrelerin sayıları artırılarak dondurulur.

Devam eden süreçte tüp bebek tedavisine başlanır. Yumurta toplama aşamasına geçildikten sonra dondurulan doku hücreleri çözülerek yapay rahim içi oluşturulur.


Tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolar oluşturulan yapay rahim içine yerleştirilerek gelişimleri sağlanır. Bu yöntemde adayın kendi dokusu kullanıldığı için iltihap, AIDS ve sarılık tarzı tehlikeli hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkmış olur. Endometrial hücreleri embriyoların gelişiminde olumsuzluk göstermez ve gelişimin devamını sağlayarak büyüme şansında ve gebeliğin oluşmasında yardımcı olur.

Yapay rahim ile embriyolar ve rahimin iç kısmındaki dokular birbirine benzediği için vücut içindeki ilişkilerde sorun yaşanmaz. Yapay rahim dokusunda oluşum gösterenantioksidanlar embriyoyu zararlı maddelerden korur.

Embriyo gelişmesi için yardım eden unsurlar ve besleyici değeri yüksek olan maddeler yapay rahim sıvıları içerisinde yer alır. Bu maddeler embriyonun gelişiminde destek veren maddelerdir.

Endometrial yapay rahim oluşması oldukça güçlükle yapılan bir işlemdir. bu nedenle yoğun çalışma ile ve tecrübeli kişiler tarafından uygulanması gerekir. Ayrıca laboratuvar ortamınında tam donanımlı olması gerekir.


Yapay Rahim Hangi Hastalıklardan Dolayı Yapılır?

  • Tüp bebek tedavisine başvuran her hasta için uygulanan bir yöntem değildir.
  • 40 yaşını geçmiş hastalarda uygulanabilir.
  • Sürekli tekrarlanan başarısız tüp bebek tedavilerinde.
  • FSH seviyesi yüksek olan hastalarda.
  • Uygulanan ilaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda.

Mini Tüp Bebek Nedir?
Mini tüp bebek çok az dozlarda kullanılan ilaçlar ile uygulanan tüp bebek tedavisidir. Kullanılan ilaçlar ile daha az sayıda yumurta elde edilir. Ancak elde edilen yumurtaların kalite yönünden daha başarılı olması sağlanır. Elde edilen kaliteli yumurtalar mikroenjeksiyon uygulanarak döllenir. Döllenme ile oluşan embriyoların gebelik sağlama şansı daha yüksek olduğu sanılarak adaylara transfer edilir.

Mini tüp bebek yönteminin farklı olmasını sağlayan yöntem yumurtaların geliştirilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntem yüksek doz ilaçlara rağmen yumurta sayısı arttırılamayan ve kaliteli embriyo gelişimi olmayan adaylara uygulanan bir yöntemdir. Bu adayların yanı sıra yaşı ilerlemiş olan kadın hastalarda da başarı ile uygulanan ve oldukça yüksek oranlarda gebelik sağlanan bir yöntemdir. Bu tarz hasta gruplarında yüksek oranlarda uygulanan ilaçlar hastanın yumurta kalitesini ve sayısını düşürürken bu yöntem ile yumurta sayısı ve kalitesi artırılır. Tüp bebekte uygulanan yapay rahim ile amaçlanan hastanın kendi hormonları ve az oranlarda uygulanan ilaçlar ile yumurta gelişimini sağlayarak gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşumuna yardımcı olmaktır..

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Hakkında Sorular Ve Cevapları​

Tüp Bebek Hakkında Sorular Ve Cevapları​ 1. Nedir tüp bebek tedavisi?: Tüp bebek tedavisi kadın vücudunda yer alan yumurtalıkların dışarı alınması ve...

Kapat