Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi Nedir ?
Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi Nedir ?

Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi Nedir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi Nedir ?

Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi Nedir ? Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


İnfertilite araştırmaları yıllardır sürdürülmesine rağmen vücut dışında insan yumurtasının döllenebilmesi 1960′ların sonlarında başarılabilmiştir. 

İlk kez 1973′te vücut dışında döllenme yapılabilmiş fakat döllenme sonrası meydana gelen embriyo rahime yerleşememiş (yani “implante olamamış”) ve düşükle sonuçlanmıştır. Dünyanın ilk başarılı tüp bebeği 25 Temmuz 1978′de İngiltere’nin Oldham kasabasında doğmuş olan Louise Brown’dur.


Türkiye’de İlk Tüp Bebek
Türkiye’de ilk tüp bebek merkezi Prof.Dr. Refik Çapanoğlu ve arkadaşlarının çalışmalarıyla Ege Üniversitesi’nde 23 Haziran 1988′de açılmıştır. Türkiye’nin ilk tüp bebeği 18 Nisan 1989′da bu merkezde dünyaya geldi.


İlk Kısırlık Tedavisi Çalışmaları

Dünya’da kısırlıkla ilgili çalışmalar Hipokrat’a kadar dayanmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ise 100-150 yıl önce yapılmaya başlamıştır. İlk insan oosit (yumurta) çalışmaları ise 1939′da başlamış ve tedavi için geliştirilen hormonlar ilk tüp bebek, Louise Brown’un doğumuna kadar başarıyla geliştirilmiştir.


İnfertilite Ve Tüp Bebek
Hipokrat (M.Ö. 460-337) uterus ve tuba açıklığının gebe kalmadaki önemi ve ayrıca spermlerin üremedeki yerini vurgulamaktadır. Dönemin bir diğer bilim adamı Aristoteles (M.Ö. 384-332) üreme fonksiyonu konusundaki fikirlerini açıklamıştır. Soranus ise Efeste doğan ve fertil dönemi ilk tanımlayan kişilerdendir. Tüp bebek tedavisi hayvan çalışmaları ile başlamıştır. Walter Heape 1890 yılında tavşanlar üzerinde başarılı deneyler yapmıştır.

Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi ​2


Dünya’ya Gelen İlk Tüp Bebek
1890 yılında embriyo transferi ve diğer çalışmalar toplum baskısı ile bir dönem durma noktasına gelmiştir

1939 yılında Gregory Pincus ilk kez insan yumurtalıklarından (overler) yumurtaları (oositler) izole etmeyi başarmıştır. 1951 yılında M.C. Chang ve C.R. Austin spermlerin kapasitasyonunu (olgunlaşmasını) ortaya koymuştur. Bu bilgiyle birlikte sperm fonksiyonları ve döllenme konusunda önemli gelişmeler oldu. 1959 yılında M.C. Chang tavşanlar üzerinde yumurtaların vücut dışında ( invitro) döllenebilceğini göstermiştir.

B.Edvars ve Barry Bavister 1968 yılında insan oositini ilk kez vücut dışında döllemeyi başardılar. Bu gelişmeleri takiben ilk tüp bebek 1978’de İngiltere’de dünyaya geldi.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir ?

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir ? ​ Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir ? Tüp Bebek Aşamaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek...

Kapat