Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı ?
Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?
Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı ? Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kısırlık tedavilerinde başarıyı etkileyen en büyük neden kadının yaşıdır ve bu nedenle yaş ilerlemeden tedaviye başlanması gerekir. Burada unutulmaması gereken kadının 40 yaşlarına yaklaştığı zaman doğurganlık özelliğinin fark edilir bir derecede kaybolmasıdır.

Tüp bebek tedavisi ilk uygulanmaya başlandığı sıralarda laporoskopik yöntemler ile genel anestezi kullanılarak yumurta toplama işlemi yapılırdı ve sperm ile yumurtanın döllenmesi için uygun bir ortam hazırlanırdı. Ancak ilerleyen zamanlarda teknolojinin de sunmuş olduğu imkanlar sayesinde daha kolay bir yöntem olan vajinal ultrason yardımı ile yumurtaların toplanma işlemi gerçekleşmeye başladı ve ICSI yöntemi ile sperm ve yumurtanın döllenmesi sağlandı.


Çiftler Neden Anne Ve Baba Olamıyor?
Anne ve baba olmak ve bu sayede ailenin devamlılığını sürdürebilmek her insanın en doğal hakkıdır. Ancak yapılan araştırmalara göre tüm dünyada yedi çiftten biri yardımcı üreme tekniği (tüp bebek) kullanmadan çocuk sahibi olamıyor. Bunun nedeni ise;

  • Çevresel etkenler,
  • Stres ve yorgunluk
  • Anne adayının evlilik yaşını ve anne yaşını ertelemiş olması
  • Doğumsal bozukluklar
  • Daha evvel geçirilmiş enfeksiyon hastalıkları
  • Daha evvel üreme sisteminde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarKısırlık Problemi Erkekte Mi Daha Sık Ortaya Çıkar?
Kısırlık problemlerinde sorunun % 50 kadına bağlı gelişebileceği gibi % 50’lik kısmı da erkeğe bağlı problemlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı çiftlerde ise sorun aynı anda gözlenebilir.

Anne baba olmak isteyen çiftlerin doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın ve ilişki aralığının düzenli olmasına rağmen eğer 6 aylık bir aradan sonra çocukları olmuyor ise muhakkak tedavi görmek amacı ile uzman bir doktora danışması ve gerekiyor ise tüp bebek tedavisine başlanması gerekir. Zaman kaybetmek tedavide başarısızlığa neden olmaktadır.


Çiftler Hangi Aşamada Tüp Bebek Tedavisine Alınır?
Tüp bebek tedavisi çocuğu olmayan her aileye uygulanan bir tedavi değildir. Hasta ilk olarak basit üreme tedavileri ile gebe kalabiliyor mu araştırılması gerekir.

Normal şartlarda kısırlık tedavilerinde ilk olarak aşılama yöntemi uygulanır. Eğer hastaya 3 defa aşılama yapılmış ve gebelik sağlanamamış ise tüp bebek tedavisine geçilmesinde yarar vardır. Kısırlık nedeni ile tedaviye alınmış olan hastaların çoğunda tüp bebek tedavisine başlamadan önce aşılama yöntemi ile yüksek oranlarda gebelik sağlanabilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde ve tedavi için seçilen merkezlerde amaç gebeliğin sağlanması değildir. Amaç hem sağlıklı bir gebelik hem de maddi yönden ailelere destek vermek olmalıdır. Öncelikli olarak kısırlık sorunu çok ciddi değil ise klasik tedaviler ve ardından aşılama tedavisine geçilmelidir. Eğer bu yöntemlerden bir sonuç alınamaz ise tüp bebek uygulamalarına başlanılması gerekir..

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek ve Yapay Rahim Yapımı

Tüp Bebek ve Yapay Rahim ​ Yapay Rahim Yapımı nedir, hangi hastalıklardan dolayı yapılır ? Yapay Rahim Yapımı hakkında sizin için topladığımız bilgiler...

Kapat