Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü​nün Önemi Nedir ?
Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü​nün Önemi Nedir ?

Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü​nün Önemi Nedir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü

Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü​nün Önemi Nedir ? Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü​nün Önemi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Tedavisinde Stres Faktörü​nün Önemi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bebek sahibi olmak için moral bu kadar önemli mi?
Gebelik beklenen ve beklendikçe uzayan bir yoldur. Bazı kadınlar hemen gebe kalabilmekte bazıları içinde birçok sebep ile doktor çiftlere yaklaşmaktadır. Bebek sahibi olmak için; yaş, genetik yatkınlık, yaşam tarzı ve stressiz olunması gibi kriterler devreye girebilecektir..

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalınması planlanan hastalar için de bu kurallar geçerlidir. Eğer kişi gebe kalamıyorsa ve tüp bebek merkezlerine başvurmuşsa bu kriterler önemli olacaktır. Stres hayatımızda birçok şeyi etkiler. Tüm dünyamızı yöneten bu olgu bizleri kısır bir döngüye sokar; olmadıkça stres artarstres arttıkça başarı şansı azalır. Bu hayatın her döneminde birçok insan için böyledir. Sağlıklı bir gebelik için de stresin kontrol ediliyor olması önemlidir.

Tüp bebek planlanma aşamasına gelene kadar çiftler umutlarını giderek kaybetmekte ve bu konu stres yaratmaktadır. Acaba nasıl bir kurum seçilmeli, seçtiğimiz kurum gebelik sağlayabilir mi gibi hep git geller yaşanır. Kuşkusuz kesin gebe kalacaksınız diye hiçbir kurum vaatte bulunmaz ve kadında bu şekilde düşünerek kendisini yıpratmamalıdır. Çünkü hayal kırıklığı yaşanmaması adına bu tutum önemlidir. Uzun zaman tüp bebek merkezine gitmesi gerekebilir. Bu zaman süresince umutsuzluğa kapılmamalıdır. İlk denemede başarılı olunamayabilinir. Ancak bir sonraki tüp bebek denemesi için yine moralinin yüksek olması gerekecektir.


Vücudumuzu hep hormonlar yönetir; hormonlarımızı da çoğunlukla duygusal durumumuz. Duygu karmaşası yaşayan kişiler eğer ciddi boyutlarda sıkıntılar yaşıyorsa bunun için uzmanından destek alabilir. Kadının kafasında şöyle bir durum netleşir; “ben anne olamayacağım”. Oysaki bu gün gelişen teknoloji sayesinde çok yönlü teknikler geliştirilmiştir. Bir gün gelip de kadın bebeğini severken tüm bu acıları unutacaktır.

Bebek sahibi olamamak da diğer hastalıklar gibidir. Neden ben diye düşünüp kişi strese girmemelidir. Bir şeker hastası ya da tansiyon hastası gibidir. Uygun teknik ve tedavi ile gebelik şansı doğabilecektir.

Bu aşamalarda erkeğin eşine destek vermesi her şeyden önemlidir. Kısırlık sebebi ile dışlanmış bir kadın ve ailesel, çevresel baskılara tabii tutulmuş kadının yumurtlama sistemi ve doğurganlığı bu durumlara karşı tepki gösterecektir.

Tüp bebek tedavisi maddi anlamda da aileyi zorlayabilecektir. Bu durum karşısında insanlar eğer bu sefer de bebek sahibi olamazsak ne yapacağız gibi bir kaygıya düşerek o an bulundukları tedaviye odaklanamamaktadırlar. Böyle olunca da stres başarısızlık nedeni olabilmektedir.

İşte çiftler için stres kontrolü teknikleri:

  • Eşler birbirleri ile iletişimde sıkıntı yaşamamalılar. Doğru mesaj ve doğru ileti şeklinde daima hatlar açık olmalıdır.
  • Kafein içeren maddelerden uzak durmak stresi azaltabilir.
  • Kısırlık ve geliştirilen tüm yöntemler okunabilir ve başarı hikayeleri dinlenebilinir.
  • Tüp bebek tedavisi belirlenirken ne istediğinizi ve tüm sorularınızı açıkça doktorunuza sormalısınız.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı ?

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı? ​ Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı ? Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı hakkında sizin...

Kapat