Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı
Tüp Bebek Tedavisi ve Spor​

Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı

Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmak Zararlı mıdır ? Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Günümüz sağlık koşulları artık son derece gelişmiş bir vaziyettedir. Bebek sahibi olmak isteyip de olamayan çiftler, sonunda çareyi tüp bebek tedavisinde bulurlar. Tüp bebek tedavi sürecini uygularken çiftler son derece dikkatli olmak zorundadırlar. Tüp bebek tedavisinin sağlıklı bir sonuç verebilmesi ve başarılı olabilmesi için çiftlerin sürece verdiği önem ve alınan tedbirler kritik düzeyde tedaviyi etkileyebilmektedir.


Tüp Bebek Sürecinde Dikkatli Olunmalıdır
Bu süreçte yapılan her harekete dikkat edilmesi gerekmektedir ve sağlıklı bir beslenme hiç göz ardı edilmemelidir. Çiftlerin, özellikle annenin tüp bebek tedavisi süresince yaptığı her harekete dikkat etmesi ve ani hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Bu da anne adayının kesinlikle spor yapmamasını gerektirir.


Tüp Bebek Sürecinde Nasıl Beslenmeli
Tüp bebek tedavisi çoğu kesimin bildiği gibi embriyo transferiyle yapılmaktadır. Sağlıklı ve kaliteli embriyolar anne adayının rahminde tutunabilmesi için birçok kısıtlayıcı faktörü de beraberinde getirir. Anne adayının ani hareket edip, spor yapmaması da bu yüzdendir. Embriyo nakli yapıldıktan sonra embriyonun tutunmasını kuvvetlendirmek, düşük ihtimalini en aza indirmek için beslenmeye dikkat edilmelidir. Embriyonun tutulmasını sağlayacak her türlü folik asit içeren besin kaynakları takviye olarak vücuda alınmalıdır. Bunların başında cevizfındık gibi özellikle kabuklarıyla birlikte taze olarak tüketilen kuru yemişler gelmektedir.


Embriyo Naklinden Sonra Spordan Kaçının
Tüp bebek tedavisi gören anne adayı embriyo naklinden sonra tutunmayı etkileyen spor hareketlerinden tamamen kaçınmalıdır. Hareketi en kısıtlı seviyeye indirmek için embriyo naklini takip eden bir kaç gün hiçbir şekilde yolculuk da yapılmaması önerilmektedir. Ağır spor hareketlerini yapmamak, sağlıklı ve başarılı bir tüp bebek tedavisini getirecektir. Bu konunun tedavi süresince en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmesi de bu yüzdendir.

Tüp bebek yapacak annenin spor yaparak kendini zorlamasıyla düşük riski maksimuma çıkacaktır. Çünkü embriyonun tutunmaya başlaması çok kritik bir dönemdir. Embriyonun tutunma süresinde kaçınılacak tüm ağır aktiviteler bu yüzdendir.

Tabii ki embriyo nakli gerçekleşmeden önce vücudun hazırlanması için de tam tersi bir şekilde sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olabilmek için spor gereklidir. Tüp bebek tedavisine hazırlanırken sağlıklı beslenmeyle birlikte yapılacak düzenli spor, sinir sistemini ve kas sistemini güçlendirerek hamilelik olasılığını artırır. Bağışıklık sisteminin harekete geçmesiyle birlikte vücut dingin ve dinç bir hale gelir. Bu da spor sayesinde olur.

Embriyo naklinden önce yapılan düzenli spor vücudu hamileliğe hazırlar. Fakat daha önce de bahsettiğimiz üzere, nakil gerçekleştikten sonra spor aktivitelerine, ağır şekilde yapılan hareketlere ara verilmeli ve embriyonun rahimde tutunmasına izin verilmelidir. Böylece daha önceden sağlıklı beslenmeyle ve düzenli sporla hamileliğe hazırladığınız vücudunuzda sabırlı bir bekleyiş istenmektedir.

Tüp bebek sürecinde dikkat edilmesi gereken konular oldukça fazladır. Fakat hepsinde ortak olarak görülen ve olmazsa olmaz olan tek şey hamileliğe psikolojik olarak hazır olmaktır. Bu da stresten uzak ve moral motivasyonun üst seviyede olduğu bir ortamda gerçekleşir. Bu tür tedavi süreçlerinde başarıya ulaşmak daha kolay olur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebekte Genetik Tanı Uygulamaları Hangi Koşullarda Düşünülür?

Tüp Bebekte Genetik Tanı​ Tüp Bebekte Genetik Tanı Uygulamaları Hangi Koşullarda Düşünülür? Tüp Bebekte Genetik Tanı Uygulamaları Hangi Koşullarda Düşünülür hakkında sizin...

Kapat