Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali Var Mıdır ?
Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali Var Mıdır ?

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali Var Mıdır ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebekte Dış Gebelik Testi

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali Var Mıdır ? Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Olma İhtimali yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Ne Sıklıkla Oluşur?
Elde edilmiş tedavi sonucunda gebeliklerin %2’si ne yazık ki dış gebelik olarak sonuçlanmaktadır. Bunda etken tüp bebek tedavisi değildir. Zaten dış gebeliğe müsait olgularda gebelik kendiliğinden elde edilemeyip, çiftlerin tüp bebek tedavisine yönlenmesi ile açığa çıkan anatomik yapılardan kaynaklıdır. Tüplerde hasar bulunan bayanların ortak kaderi bu tip dış gebelik durumları olabilir. Tüp bebek girişimine geçilmiş bayanlarda da tüplerde var olmuş hasar sonrası tedavi girişimi oldukça fazladır. Nadiren de olsa tüp bebek tedavi yöntemlerinde dış gebeliğe rastlanmaktadır. Gelişen tıp teknolojilerinde bilim adamları bu yöntem ile tedavide dış gebelik faktörünü ortadan tamamen kaldırmak için bir dizi çalışmalar yapmaktadırlar.


Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Dış Gebelik Oluşmuşsa Nasıl Bir Yol İzlenir?
Kendiliğinden gelişen dış gebeliklerde olabileceği gibi tüp bebek tedavi yönteminde de uygun tedavi süreci başlatılmaktadır. Kimi zaman kendiliğinden yok olabilecek bir durum olupkimi zaman ilaçla tedavi ya dacerrahi işlem gerekebilmektedir.


Dış Gebelik Sonrası Tüp Bebek Girişimi Tekrar Uygulanabilir Mi?
Evet uygulanabilir. Arada geçecek bir müddet zaman vücudun toparlanabilmesi adına yeterli olacaktır. Çoğunlukla iki üç ay gibi bir zaman sonunda yeniden tüp bebek tedavisi girişimi başlanabilecek fiziki yapıya sahip olunur. Her deneyim dış gebelikle sonuçlanır diye bir kural olmadığı gibi tekrar dış gebe olma olasılığı da bulunmaktadır.


Tüp Bebek Tedavilerinde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
Tedaviye başlamış olmak büyük heyecanlar getirir. Geçmek bitmeyen zaman gebelik testi için ip çektirir. Tedavide embriyo transferi gerçekleştikten 10 ila 12 gün sonra ancak gebelik varsa kanda bildirim yapabilecekve ancak bu zamanda tespit edilebilecektir. Bu zaman sürecinde anne adayı ve baba adayı, ayrıca tüm eş, dost arkadaşlarda olumlu ve güzel haberleri beklemekte ve aileyi büyük bir heyecan sarmaktadır. Bu dönemde anne adayının heyecanını bastırmak ve onun psikolojik açıdan yara almaması için çevresindekiler dikkatli olmalıdırlar.


12 Gün Geçmeden Test Yapılırsa Sonuç Alınamaz Mı?
Sonuç için ne yazık ki beklemek daha doğrudur. Yanıltıcı olarak düşük hcg sonucu, pozitif sonuç olarak algılatıp kişiyi yanıltabilir. Çünkü bu hormon yalnızca gebelikte değer vermeyecek normal süreçte de var olabilecektir. Ancak 10- 12 gün sonrasında referans aralığını aşmış bir beta hcg sonucu kanda gebelik müspetliğini onaylayabilir.


İdrarda Bakılan Testler Ne Kadar Güvenilir?
Tüp bebek tedavisinde çiftlerin olumlu sonuç ile buluşma heyecanı test tarihini öne çekebilmektedir. Ancak idrarda kan kadar çabuk hcg sonucu çıkmayacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden çiftlerin doktorun verdiği tarihi kaale almalı ve bu süreden önce kan tahlili yaptırmamalıdır.

Tüm sonuçlar olumlu çıkmış ise sonrasında bebeğin kesesi ve kalp atışlarının dinlenebilmesi adına ultrason günü belirlenir ve dış gebelik gibi durumlar varsa analiz edilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir?

Özel Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi​ Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir? Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak hakkında...

Kapat