Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir?
Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir?

Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Özel Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir? Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Özel Durumda Olmak Ne Demektir?
Tüp bebek tedavi aşamasına erişmiş her çift kendi çapında özel duruma sahip olacaktır. Bu özel durumlar için tüp bebek tedavileri yeni metotlar geliştirmektedir.


Neler Özel Durum Olabilir?

  • Az sperm sayısı,
  • Yumurtalıklarda uyarılmaya ihtiyacın olması, kötü yumurta rezervi,
  • İlaç kullanmadan tüp bebek uygulamasının gerekliliği,
  • Genetik tanı yapılması gereken durumlar,
  • İleri yaşa bağlı gelişebilecek sıkıntılar,
  • Tüplerde ve kanallarda meydana gelen bozukluklar karşısında alınması gereken önlemler,
  • Yapay rahme ihtiyaç duyulması,
  • Mikroenjeksiyon gibi çok minimal döllenme olanakların zaruri olması ve TESE gibi işlemlerle sperm hücrelerine ulaşabilmek gibi pek çok sıkıntı çiftlerde mecburi olarak özel durum oluşturabilir.


Özel durumlarda tüp bebek tedavisi kişinin özel durumuna göre işleyişe geçecek protokolleri içermektedir. Bazı kadın bedeni ilaca karşı tepki verebilecek ve OHSS’ye neden olabilecektir. Kimi zamanda sperm ve yumurta hücresi döllenebilmek için mikroenjeksiyon tekniği ile mecbur bırakılarak daha garantici yolların denenmesi gerekebilecektir. Burada şartları belirleyecek olan kadın bedeni ve eşin sperm hücresi ilişiği olacaktır.

1.jpg ​


Özel Durum Olan İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi
Aşırı uyarılma sonucu istenmeyen vakalar meydana gelebilmektedir. Öncesinde bu tarz bir girişime tepki vermiş bedende yeni dönem protokolde özel durum dolayısı ile ilaçsız tüp bebek tedavisi düşünülebilir. Kadın bedeni ve ilaçsız tedaviye alınabilecek yanıtta tedavide önemli etken olacaktır. Polikistik over hastaları için OHSS oluşum ihtimali her zaman daha yüksektir. Bu sendrom vücutta bırakacağı etkiye göre sonuçlar açığa çıkarabilecektir. Bazen hastane koşullarında yatmadan basit tedavilerle hasta iyileşebilecek, bazen de kısa tedavi programları ile anne adayına iyileşme şansı doğrulacaktır. Belirleyici teknik için hastaların kendi özle durumları kriter olup, tedaviye yön verecektir.


Preimplantasyon Genetik Tanı İle Özel Durum Tüp Bebek Tedavisi
PGD ismi ile bilinen tüp bebek tedavisinde yardımcı uygulamalar içeren bu teknikte embriyolar genetik anlamda incelemeye alınırlar. Bu ihtiyaç çiftlerde üreyen embriyoların genetik problemleri olabilmesinden doğmuştur. Herkese tüm tüp bebek tedavilerinde uygulanacak bir işlem değildir. Özel durumlarda tercih edilmektedir. Daha önce yineleyen düşüklerde embriyonun genetik anlamda bozukluğundan kaynaklanabileceği biliniyorsa, ailede bu anlamda sıkıntılı ebeveyn bir diğer çocuk varsa, akraba evliliği gibi birlikteliklerden gen problemli çocukların dünyaya gelebilme ihtimali varsa bu aşamada devreye girebilir.

Bu teknik ile embriyonun gen haritası henüz anne karnına transferi yapılmadan çıkarılmakta, en kaliteli embriyo seçilmekte ve beş gün kadar dışarıda olgunlaşması sağlandıktan sonra anne bendine transferi yapılmaktadır. Buradaki amaç hem oluşabilecek düşük sonuçların önüne geçmek hem de sağlıklı bebekler dünyaya getirilmesinin sağlanabilmesidir.


Blastokist Transferi İle Özel Durum Tüp Bebek Tedavileri
Tüp bebek uygulamalarında ilk denemelerde başarı elde edilememiş hastalar için özel durumu var diye düşünülüp yeni metotlar akıllara getirilir. Blastokist transferi ismi ile bilinen teknikte de embriyoların kaliteli olanlarının beş gün vücut dışında bekletilmesi ve kayda değer olan embriyonun anne bedenine transfer edilmesi amaçlanır.

Normal koşullarda klasik tüp bebek uygulamalarında embriyonun; yumurta toplama işleminden üç gün sonra annesinin bedenine transferi yapılmaktadır. Oysaki bu teknikte beş gün bekletilmekte, iyice elenmekte ve asıl en kaliteli embriyo beşinci güne ulaştığı zaman kendini belli edebilmektedir. Seçilecek olan embriyo blastokist aşamasına ulaştığı için bu isimle anılmaktadır. İlk defa tüp bebek tedavilerinde çok akıllara gelmeyecek olan bu teknik, başarısız denemelerden sonra özel durumlar için daha çok tercih edilebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ?

İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır?​ İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ? İlaçsız Tüp Bebek Avantajlı Mıdır ? hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki...

Kapat