Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ?
Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ?

Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi

Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ? Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ? hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi​ Ne Zaman Yapılmalı ? yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tüp bebek tedavisinin son aşaması da embriyonun anne adayının rahminin içerisine transfer edilmesi işlemidir. Daha sonra da zamanı gelince anne adayına gebelik testi yapılarak tüp bebek tedavisi sonucu gözlenmektedir. Tüp bebek tedavilerinde özellikle çiftlerin heyecanla bekledikleri an ise gebelik testinin yapılmasıdır. Çünkü uzun süren bir tedavide öncelikle yumurtanın geliştirilmesi, ilaç tedavileri ve daha sonra yumurta toplama işlemi ve embriyonun anne adayının rahmine transferi ve bu işlemlerin sonucunda da gebelik testi ile belli olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmaktadır?
Klasik olan tüp bebek tedavileri ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile yapılan tüp bebek tedavilerinin sonrasında anne adayının rahmine embriyonun transfer işlemi yapılmasından 12 gün sonra hamilelik testi yapılabilirÇünkü anne adayının rahim içerisine transfer edilen embriyoya ait olan hücrelerin B-HCG hormonunun salgılanarak bu hormonun anne adayının kanına geçmesi yaklaşık olarak 10 ile 12 gün sürenin geçmesi gerekir. Çoğunlukla 12 günden önce anne adayına yapılan gebelik testi sonrasında çıkan sonuç güvenilir ya da net bilgi vermeyeceğinden dolayı erken gebelik testinin yapılmasının pek bir faydası da yoktur.


Tüp Bebek Tedavisinde Kan Testi Mi? Yoksa İdrar Testi Mi Yapılmalıdır?
Gebelik testi yapılacağı zaman eğer şartlar uygun ise mutlaka anne adayına kanda gebelik testinin uygulanması önerilmelidir. Çünkü kan örneği alınarak yapılan gebelik testinde ölçülen BETA-HCG hormonunun değeri gebelik hakkında özellikle en net bilgileri vermektedir. Hatta anne adayına gebelik için uygulanan idrar testi de güvenilirliği kadar da yüksek olmamaktadır. Eğer imkan yok ise o zaman gebeliğin araştırılması için idrar testi uygulanabilir.


Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Gebelik Testinin Nerede Yaptırılması Gereklidir?
Gebelik testleri özellikle doktorun tavsiyesi doğrultusunda mutlaka tedavi gördüğünüz tüp bebek merkezlerinde ya da başka bir hastanede de yaptırılabilmektedir. Kanda hamilelik testleri ise her hastanede yapılabilen tahlildir. Ayrıca kan testinin sonucunu kendiniz yorumlamadan hemen tüp bebek tedavisi gördüğünüz doktorunuza bildirmelisiniz.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
HLA-G Nedir? Tüp bebek Başarısına Katkısı Var Mıdır ?​

HLA-G Nedir? Tüp bebek Başarısına Katkısı Var Mıdır?​ HLA-G Nedir? Tüp bebek Başarısına Katkısı Var Mıdır ?​ HLA-G Nedir? Tüp bebek...

Kapat