Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Tüp Bebek Hakkında Sorular Ve Cevapları​
Tüp Bebek Hakkında Sorular ve Cevapları

Tüp Bebek Hakkında Sorular Ve Cevapları​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tüp Bebek Hakkında Sorular Ve Cevapları

1. Nedir tüp bebek tedavisi?: Tüp bebek tedavisi kadın vücudunda yer alan yumurtalıkların dışarı alınması ve erkekten alınan spermler ile laboratuar ortamında özel koşullarda döllendirilmesinin ardından tekrar kadının rahmine yerleştirilmesi mantığına dayanan bir tedavi yöntemidir.


2. Kullanılan sperm ve yumurtalar eşlere mi aitler?: Bu işlemler için resmi nikah belgeleri gereklidir. Tüp bebek tedavisinde kullanılacak hücreler kesinlikler evli çiftlere ait olmalıdır.

3. Bu teknik ile başarı şansı nedir?: Tüp bebek tedavisinde net bir başarı şansında bahsetmek mümkün değildir. Çiftlerin özelliklerine göre bu şans değişebilir. Çünkü tedavi yaş, yumurtalık cinsi, hormonlar gibi birçok faktörden etkilenmektedir.

4. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde tek tedavi tüp bebek midir?: Çocuk sahibi olamayan çiftler için detaylı bir incelemenin ardından sorunun nereden kaynaklandığı belirlenir ve en kolay şekilde gebelik elde etmelerine yardım edecek olan tedavi yöntemi seçilir. Genel olarak tüp bebek tedavisi uygulanır. Bunun sebebi en iyi sonuç veren tedavi tüp bebek tedavisidir.

5. Aşılama nedir?: Sperm ile yumurta hücresinin birleşme ihtimalini artıran bir işlemdir. Ayrıştırılan spermler yumurta ile özel şartlarda buluşturularak döllenmenin hızlanması sağlanır.

6. Yumurtalar nasıl toplanır?: Yumurta toplama işlemi genellikle vajinal yoldan bir iğne yardımıyla anestezi altında yapılır. Toplanan yumurtalar hemen işleme alınır. Ardından rahime geri konulur.

7. Yumurtalık kistlerinin tüp bebeğe etkisi nedir?: Yumurtalığında kist tespit edilen hastalarda kistin boyutu 3 mm’yi geçmemişse ve kandaki estradial miktarını artırmamışsa tüp bebek tedavisine başlanabilir.

8. Obezite çocuk sahibi olmayı etkiler mi?: Vücut ağırlığının boya göre fazla olması kitle indeksi ile belirlenir. Bu değer 30 kg/m2 olması durumunda düzenli yumurta gelişiminin olumsuz etkilenebileceği ifade edilmektedir.

9. Akraba evliliklerinin genetik hastalıkları ortaya çıkarmada etkisi nedir?: Aralarında kan bağı olan kişilerle yapılan evliliklere akraba evlilikleri denilmektedir. Akraba evliliğinden doğan her 100 çocuğun 2-3 tanesinde çeşitli sebeplerden kaynaklanan sorunlar olabilir.

10. Dini açıdan haram mıdır?: Diyanet İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre tüp bebek tedavisi dini açıdan haram değildir.

11. Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleyebilir miyiz?: Hayır, bu Türkiye’ de kesinlikle yasaklanmıştır.

12. İki tüp bebek uygulaması arasında ne kadar süre geçmelidir?: İkinci tüp bebek denemesi için ortalama iki ay ara vermek yeterlidir.

13. Embriyoların hangi günde transfer edileceğine nasıl karar verilir?: En erken transfer 2 gün içinde en geç ise 6 gün olmak üzere arada geçen sürede transfer yapılabilir.

14. Genetik tanı amaçlı biyopsi işleminin zararı var mıdır?: Tüp bebek tedavisi uygun teknik ve şartlarda tecrübeli kişiler tarafından yapıldığında herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

15. Bazen arka arkaya 2-3 defa sperm alınmasına neden gerek duyuluyor?: Sperm sayısının çok yetersiz olduğu vakalarda birkaç defa sperm alınma işlemi gerçekleştirilebilir.

16. Sperm örnekleri neden farklı zamanlarda değişik özellikler göstermektedir?: Geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve çevre sperm özelliklerini etkilemektedir.

17. Sperm sayısının çok az olması durumunda veya sperm bulunamaması durumunda ne yapılır?: Öncelikle erkek, ürolog tarafından değerlendirilmeye alınır ve sperm artışı için çeşitli tedavilere başlanır.

18. Lazer yöntemi nedir?: Embriyoyu çevreleyen zarın inceltilmesinde kullanılan bir yöntemdir.

19. Embriyolar dondurulabilir mi?: Evet embriyolar çeşitli durumlarda dondurulabilir. Dondurulan embriyolar 3 yılı geçmemek koşuluyla saklanabilir.

20. Yüksek dozda hormon kullanılması zarar verir mi?: Yapılan araştırmalarda tüp bebek sırasında kullanılan ilaçların yumurtalık kapasitesine zarar verdiği görülmüştür. Ancak 35 yaş üstünde yumurtalıkların zaten hızla azaldığı bilinmektedir..

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Korkusu​

Tüp Bebek Korkusu​ Çiftler Tüp Bebek Tedavisinden Neden Korkarlar? Neden Tüp Bebek Tedavisi? Tüp Bebek Korkusu​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tüp...

Kapat