Anasayfa / Sağlık Rehberi / Ne, Neden Olur? / Topuk Dikeni Neden Olur?
Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Neden Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Topuk Dikeni Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Topuk dikeni (epin kalkanei), topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntısıdır. Bu çıkıntı, ayak kemiğinin sürekli zorlanması sonucu topuk kemiğinde toplanan kalsiyum birikintilerinden meydana gelir. Kemik çıkıntısı ile ilgili olmayan ve ayak kemerindeki dokunun iltihaplanması anlamına gelen “plantar fasiit” de genel olarak topuk dikeni olarak adlandırılır. Ayak kemeri dokusunun iltihaplanmasına da topuk dikeni denmesinin nedeni bu iltihabın (tedavi edilmezse) bir süre sonra bazı hastalarda sözünü ettiğimiz kemiksi çıkıntının oluşmasına yol açmasıdır.

Ancak topuk dikeni mutlaka iltihaplanmaya bağlı olarak görülmez. Bazı artrit çeşitlerinin de topuk dikenine yol açtığı ve üstelik ağrı yapmadığı bilinmektedir. Bu yazıda topuk ağrısına yol açan, plantar fasiite bağlı topuk dikeni ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Topuk dikeni oluşumu, plantar fasiit nedeniyle ayak ağrıları çeken hastalarda yaygın olarak görülür. Orta yaşlı kadın ve erkeklerde sık rastlanan bu durum, hemen her yaş grubunu etkileyebilir. Pek çok kaynakta, kadınların topuk dikeninden daha çok şikayetçi olduğu belirtilmiştir. Topuk ağrısı ve topuk dikeni nedenlerini incelediğimizde, kimlerin risk altında olduğu ve topuk dikeni şikayetinin önlenmesi veya giderilmesi için neler yapılabileceğine dair ön bilgiler de ortaya çıkacaktır. Yine de ayak ağrınızın topuk dikeninden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir doktora görünmeniz en iyisidir. Şüphenizin doğruluğu, doğruysa iltihaplanmanın ne aşamada olduğu ve tedaviyle ilgili ayrıntılı bilgileri size en iyi bir ortopedi uzmanı verecektir.

Topuk Dikeni Nedenleri
Topuk kemiğinin altında topuk dikeninin oluşması bir anda gerçekleşmez. Aksine aylar süren bir zamana yayılır. Genel olarak topuk dikeni, ayak kas ve bağlarının zorlanması ve topuk kemiğini saran zarın aşınması sonucu ortaya çıkar.

Topuk dikenine özellikle, koşma ve sıçrama aktivitelerine büyük zaman ayıran sporcularda sık rastlanır. Topuk dikeni nedenlerini, bu duruma yönelik risk faktörlerini ve risk altında olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Orta yaşlı olmak.
 • Ayak kemerinin çökmesi.
 • Aşil tendon gerginliği.
 • Uzun yürüyüşler yapmak.
 • Topuk kemiğine, bağlara ve topuk yakınındaki sinirlere fazla baskı yapan yürüme bozuklukları.
 • Özellikle sert zeminde koşma ve sıçrama hareketleri.
 • Ayağa uymayan, küçük gelen ve ayak kemerini gerektiği gibi desteklemeyen ayakkabılar.
 • Fazla kilolu ve obez olmak.
 • Yaşlanmayla birlikte esnekliğini kaybeden ayak tabanı zarı ve topuktaki koruyucu yağ yastıkçığının incelmesi.
 • Diyabet.
 • Günün büyük bir kısmını tek ayak üzerinde geçirmek.
 • Ayak kemerinin çok yüksek ya da düz olması.
 • Henüz kaslar hazır olmadığı halde, aniden yoğun bir fiziksel aktiviteye girişmek (özellikle sadece hafta sonu spor yapanlar)

Topuk Dikeni Ağrısı
Topuk dikeni koşarken veya yürürken ağrı yapabilir. İltihap, kemiksi çıkıntı oluşacak kadar ilerlemişse, topuktaki ağrının nedeni genellikle bu çıkıntı değil ama bu çıkıntının zarar verdiği yumuşak doku zedelenmesidir. Pek çok kişi topuk dikeni ağrısını tarif ederken, özellikle de sabah uyandıklarında ayağa kalkar kalmaz topuklarına iğne batmış ya da bıçak saplanmış gibi bir acı hissettiklerini söyler. Günün ilerleyen saatlerinde kişilerin hissettiği bu acı, künt bir ağrıya dönüşür. Ağrı, sert zeminde yürürken, merdiven çıkarken ya da ağır bir yük kaldırıldığında kötüleşir. Uzun saatler oturduktan sonra ayağa kalkıldığında keskin acı geri döner. Topuk dikeni ağrısı, kişinin yürümesini ve günlük işlerini sürdürmesini zorlaştıracak kadar kötüleşebilir.

Topuk Dikeni İçin Tavsiyeler

 • Topuk dikeni için önerilen egzersizlerin hangileri olduğunu en iyi bir fizyoterpistten veya doktorunuzdan alabilirsiniz. Sabah henüz yatakta uzanırken yapacağınız esneme hareketleri ayağı ve baldırları gevşeterek, güne daha kolay başlamanızı sağlayabilir. topuk dikeni egzersizlerinin gün içerisinde birkaç defa tekrarlanması gerekebilir.
 • Spor yapıyorsanız, ana hareketlere geçmeden önce ısınma ve spor sonrasında soğuma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.
 • Eğer koşu egzersizi yapıyorsanız haftada birkaç kez, kısa mesafe koşmak, haftada tek sefer uzun bir koşuya çıkmaktan daha iyidir.
 • Eğer aniden başlayan bir ağrı varsa, ağrı geçene kadar ayağınızı dinlendirin. Dinlenme esnasında ayağınıza buz kompresi yapabilirsiniz. Fazla sıkı sarmamak şartıyla, elastik bir sargı beziyle ayağınızı destekleyebilirsiniz. Altına bir sandalye ya da yastık koyarak ayağınızı biraz yüksekte tutmanız da işe yarayacaktır.
 • Ayakkabı alırken, ayağınıza uygun, ayak sağlığını gözeten, kaliteli ürünler almaya özen gösterin.
 • Topuğu desteklemek için ayakkabınızın içine topuk dikeni yastığı denilen koruyuculardan yerleştirebilirsiniz.
 • Ayakkabı içine ayak kemeri destekleyicisi koyabilirsiniz.
 • Tabanı sert olan ya da topuklu ayakkabı giymekten kaçının.
 • Eğer fazla kilolarınız varsa, kilo vermek ayak sorunlarını çözmenizi ve bu sorunların tekrarlanmamasını sağlayabilir.
 • Doktorunuzun verdiği iltihap giderici ilaçlar da iyileşmeyi hızlandırabilir.
 • Topuk dikeni tedavisi için son yıllarda ESWT (şok dalgası tedavisi) veya PRP (özel bir solüsyon enjeksiyonu) gibi zedelenen dokuları yenileyip iyileştirmeyi hedefleyen tedavi yöntemleri öne çıkmaktadır. Doktorunuza danışarak bu yöntemler hakkında bilgi alabilir ve size uygun olup olmadığını danışabilirsiniz.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlık Nedenleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Unutkanlık Neden Olur yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat