Tırnak Yeme Alışkanlığınızdan Kurtulun!

Tırnak Yeme Alışkanlığınızdan Kurtulun!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tırnak Yeme Alışkanlığınızdan Nasıl Kurtulursunuz? Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tırnak Yeme Alışkanlığınızdan Kurtulun ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tırnak yemek hem ellerin kötü görünmelerine neden olur, hem de hiç sağlıklı değildir.

Hemen hemen herkes hayatında tırnaklarını yediği bir anı yaşamıştır. Belki derste can sıkıntısından ya da stresli bir bekleyiş sırasında tırnaklarınızı mutlaka kemirmişsinizdir.

Bir de bunu alışkanlığa dönüştürenler var.

Tırnak yemek, genellikle çocuklukta oluşan bir alışkanlıktır ve 18 yaşından sonra tırnak yiyen insanların oranı daha azalır. Fakat zaman zaman da yetişkinlikte bile kişi tırnaklarını yiyebilir. Birçok kişi bu hareketi farkında bile olmadan yapar.

Neden tırnaklarımızı yiyoruz?
Sıkıntı ve stres tırnak kemirmenin başlıca nedenleridir. Bunu, kişi stresini azaltmak için ya da sıkıntıdan yapar. Bıkkınlık ve yalnızlık da bu hareketi tetikleyen duygusal unsurlardır. Hatta bazı araştırmalara göre tırnak yemek, genetikten bile gelebilen bir huydur.

Tırnak yemek aynı zamanda psikolojik bir semptom olabilir. Tırnak yiyen pek çok çocuğun da psikolojik rahatsızlıkları olduğu saptanmıştır.

Tırnakların ve çevresindeki etlerin yenildiği ve tırnak ve etrafındaki deride yaralanmalar oluşmasına neden olan durumun, kişinin kendine zarar verme isteğinden dolayı gerçekleştiği ve bu hareketin kendini kesmekten ya da buna benzer diğer hareketlerden hiçbir farkı olmadığı düşünülmektedir.

Düzenli olarak tırnak yeme problemleri
Tırnak yemenin hem fiziksel, hem de ruhsal sonuçları vardır. Düzenli olarak tırnak ve kütikülleri yemek, parmaklarınızın kızarmalarına ve acımalarına neden olur. Tırnak etrafındaki deri kanayabilir ve enfeksiyon kapabilir. Parmaklarınıza yerleşen bakteri ve virüsler yüzünüze ve ağzınıza geçebilir ve sizi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilirler.

Tırnak yemek aynı zamanda dişlerinize de zarar verir. Dişlerinizi zayıflatır.

Ayrıca yenmiş tırnaklara sahip bir elin görüntüsü utanç verici olacaktır ve kişi, bu nedenle gerginlik ve stres yaşayacaktır.

Tırnak yeme davranışının tedavisi
Birçok çocuk büyüme döneminde bu kötü alışkanlıktan kurtulur. Eğer tırnak yiyen kişi genç ya da yetişkinse aşağıdaki yöntemleri deneyebilirler. Bu yöntemlerin başarılı oldukları kanıtlanmıştır;

  • Tırnaklarınıza acı oje sürün. Bu tat sizi tırnak yemekten soğutacaktır. Ya da sevdiğiniz bir renk oje sürebilirsiniz. Böylece onu bozmamak uğruna yemeyi de bırakabilirsiniz.
  • Tırnaklarınızı daima kısa tutun.
  • Düzenli olarak manikür yaptırın. Eğer tırnaklarınız için para harcarsanız, tırnaklarınızı yeme isteğiniz de azalır.
  • Stresinizi yenmek için yoga, meditasyon, derin nefes almak gibi tekniklere yönelin.
  • Bileğinize lastik bir bant geçirin ve her tırnaklarınızı yemeye yöneldiğinizde kendinize bu lastikle vurun.
  • Eğer yukarıdaki teknikleri denediniz ve hiçbiri işe yaramadıysa, eldiven takın ya da parmak uçlarınızı yara bantlarıyla kapatın. Böylece tırnaklarınıza ulaşamazsınız.


Eğer tırnak yeme sorununuz tamamen strese ve endişeye bağlıysa, bir doktorla konuşmayı göz önünde bulundurun. Terapinin faydasını görebilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ojenizin Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlayın

Ojenizin Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlamak İçin Neler Yapabilirsiniz? Ojenizin Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlamak hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ojenizin Daha...

Kapat