Anasayfa / Sağlık Rehberi / Doğru Bilinen Yanlışlar / Tıraşla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Tıraşla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tıraşla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tıraşla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Tıraşla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tıraşla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Araştırmalara göre, Türk erkekleri tıraş olduklarında ciltlerinin yenilendiğini, nem kazandığını ve ciltlerine bakım yaptıklarını düşünüyor. Oysa tıraş cildi kurutuyor, tıraş sırasında cilt ciddi oranda nem kaybediyor, üst tabakası soyuluyor ve tahriş oluyor. Her tıraşta gözle görülür kesikler oluşmasa da, gözle görülemeyen mikro-kesikler mutlaka meydana geliyor.

Türk erkeklerinin yüzde 94’ü tıraştan kaynaklanan problemlerin nedenini, tıraş bıçağının kalitesine bağlıyor. Oysa tıraş sırasında kullanılan jel, köpük ve krem gibi ürünlerin kalitesi de en az tıraş bıçağı kadar önemli. Cilde uygun olmayan tıraş ürünleri tahrişi artırıyor. Uzman markaların, erkeklerin cilt yapısına ve cilt tipine uygun ürettiği tıraş ürünlerini seçmek, yapılacak en doğru tercih.

Tıraştan Sonra Kolonya Sürmek Tahrişi Artırıyor

Türk erkeklerinin yüzde 45’i tıraş sonrasında problem yaşadıklarını söylüyor, bunları da en çok kızarıklık ve yanma (yüzde 28), tahriş (yüzde 12) olarak tanımlıyor. Çok büyük bir kısmı (yüzde 55’i), bu problemleri gidermek için kolonya ya da tıraş kolonyası kullanmayı tercih ediyor. Bunun en önemli nedeni, kolonyanın geleneksel bir alışkanlık olması. Ek olarak, Türk erkekleri kolonyanın cildi yakarak dezenfekte ettiğini, kesikleri iyileştirdiğini ve ferahlatarak cildi rahatlattığını da düşünüyor. Bu konuda bildiklerimiz de doğru değil. Çünkü elimizle yüzümüzün yapısı birbirinden oldukça farklı, yüzümüzdeki deri tabakası ise elimize göre daha ince ve hassas. Tıraş sonrası zaten tahriş olmuş, gözle görülemeyen mikro-kesikler oluşmuş yüze kolonya sürmek, elimize kolonya sürmekle aynı değil.

• Tıraş sonrasında yüz kızarıyorsa, yanıyorsa ve tahriş oluyorsa, bunun nedeni büyük bir ihtimalle kullanılan yüksek alkollü tıraş sonrası (after shave) ürünleridir. Piyasadaki bu tip ürünlerde yüksek oranda alkol, parfüm ve daha birçok tahriş edici madde bulunabiliyor.
• Tıraştan sonra kullanılmaya en uygun ürünler, cildi tahriş etmeyen, rahatlatan, bakım özellikleri bulunan ve alkol oranı düşük olanları.
• After Shave Balsam, şu ana kadar geliştirilenler içerisinde bu özelliklere sahip tek üründür ve tıraş sonrası cildi rahatlatmanın en etkili yolu.
• Tıraş sonrasında cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak, yanan cildi rahatlatmak ve tıraşın kaybettirdiklerini geri kazanmak için, her tıraştan sonra, fındık tanesi kadar balsam sürmek yeterli.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Gizemli Bir Koku: Eau De Lacoste

Cazibeli Ve Baştan Çıkarıcı Parfüm: Eau De Lacoste denemeye hazır mısınız? Taze ve aromatik olan bu parfümün derinlerdeki sıcak, yoğun...

Kapat