Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Ağız ve Diş Sağlığı / Tedavi Edilmeyen Diş Eti İltihabı Anne Adaylarını Etkiliyor
Tedavi Edilmeyen Diş Eti İltihabı Anne Adaylarını Etkiliyor

Tedavi Edilmeyen Diş Eti İltihabı Anne Adaylarını Etkiliyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tedavi Edilmeyen Diş Eti İltihabı Anne Adaylarını Nasıl Etkiliyor? Tedavi Edilmeyen Diş Eti İltihabının Anne Adaylarına Etkileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Tedavi Edilmeyen Diş Eti İltihabı Anne Adaylarını Etkiliyor yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonal aktivite en üst düzeye çıkıyor. Özellikle östrojen hormonunun diş eti iltihabı oluşumuna doğrudan etkisi bulunuyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş diş eti hastalığının başlangıcıdır. Gingivitisinin esas nedeni de bakteri plağıdır. Ağız bakımının yetersiz olması zaman içinde dişlerin üzerinde bakteri plağının oluşmasına neden olur. Bu hastalıkta dişler kızarır, Kışlaoğlu, tedavi edilmeyen diş eti iltihabının erken doğum ve düşük yapma ihtimaline neden olduğunu belirtti.

Anne adaylarının hamilelik döneminde diş bakımına daha fazla hassasiyet göstermesi gerekiyor.

Gebelik öncesi dişlerde var olan iltihaplanmalar erken dönemde fark edilmediği takdirde, ağız içinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu sorunla ilgili önemli bilgiler verdi:

Diş eti iltihabı düşük ve erken doğum riskini artıyor

Hamilelik gingivitisi: Hamileliğin erken safhalarında görülen, fırçalama esnasında diş eti hassas olduğu için kolayca kanar ve diş eti büyümeleri görülür. Gebelik öncesi yapılan muayenede gingivitis olarak bilenen ufak çaplı bir diş iltihabı henüz başlangıç halinde tespit edilip gerekli tedavi uygulanırsa sorun ilerlemeden çözülmüş olacaktır.

Ağızda bakteri plağının oluşmaması için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Hamilelik gingivitisi gebeliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir.

Hamilelik tümörü: Tümörden kasıt iltihaba bağlı gelişen diş eti büyümeleridir, iki diş arasındaki diş etinde büyüme olarak kendini gösterir. Kanser değildir. Bu şişlik doğumdan sonra yani hormonların etkisi ortadan kalkınca kendiliğinden geçer. Bazen aşırı büyümeye bağlı olarak çiğneme esnasında o bölgede travma meydana gelebilir. Hekim gerekli görürse küçük bir cerrahi müdahale yapılabilir.

Kronik periodontitis: Gram negatif bakterilerinin yaptığı enfeksiyon tedavi edilmediğinde erken doğum ve düşük kilolu doğuma yol açabiliyor. Antibiyotikle tedavi edilen diş eti iltihabı anne karnındaki bebeğe zarar vermiyor.

DİŞ ETİ HASTALIKLARI, BAKIMI İYİ OLMAYAN AĞIZDA OLUŞUR
Hamilelik öncesinde ağız bakımı iyi olan anne adaylarında hamilelikte de aynı bakımı uyguladıkları sürece herhangi bir diş eti rahatsızlığı oluşmaz. Bu nedenle anne adaylarının hem kendi sağlıkları, hem de bebeklerinin gelişimi için hamilelik öncesi mutlaka bir diş hekimine başvurması gerekiyor.

DENGELİ BESLENME ÖNEMLİ
Bebeğin diş gelişimi henüz anne karnındayken başlar. Anne adayının hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmesi gerekiyor. Anne adayı gebelik süresince vücudun ihtiyaç duyduğu A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin besinler tüketmelidir. Gün içinde sürekli bir şeyler atıştırmakta ağız hijyeni açısından doğru değildir, asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Şekerli besinler tüketildiğinde ise dişler fırçalanmalı, bu mümkün değilse ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

24_SAAT_20150514_14

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Stresli İş Ortamlarına Dikkat

Stresli İş Ortamlarının Sağlık Açısından Oluşturduğu Risk Faktörleri Nelerdir? Stresli İş Ortamlarının Sağlık Açısından Oluşturduğu Risk Faktörleri hakkında sizin için topladığımız bilgiler...

Kapat