Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Zararlılar / Taze Ve Yağlı Et Zararlı
Taze Ve Yağlı Et Zararlı

Taze Ve Yağlı Et Zararlı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Taze Ve Yağlı Etin Zararları Nelerdir? Taze Ve Yağlı Etin Zararları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Taze Ve Yağlı Et Zararlı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fazla miktarda karbonhidratla yenildiğinde ve özellikle taze ve yağ oranı fazla olan etler, sağlığa daha çok zarar vermektedir. Memorial Hizmet Hastanesi Dahiliye Bölümü nden Uz. Dr. Bedia Sander, sağlıklı kalmak için önerilerde bulundu.

Sağlıklı bir yaşam sürmenin temel unsurlarından biri dengeli beslenmedir. Dengeli beslenmenin ilk basamağı olan protein ve güçlü bir protein kaynağı olan et ise özellikle çocuklar, gençler ve doğurganlık çağındaki kadınlar için son derece önemlidir. Kırmızı etin kalori değeri, yağ miktarı, et kaynağının doğal ortamda beslenip beslenmediği, nasıl pişirildiği ve tazeliği altı çizilmesi gereken önemli noktalardır. Taze ve yağ oranı fazla olan etler, sağlığa daha çok zarar vermektedir.

Tansiyon hastaları dikkat etmeli
Kolesterol
açısından zengin ve kalorisi yüksek olan kırmızı etin aşırı tüketilmesi kalp ve tansiyon hastaları için risklidir. Özellikle koroner kalp hastası, 40 yaşın üzerinde, az hareket eden, kilolu, kolesterolü ve tansiyonu yüksek olan hastaların kırmızı et tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kırmızı et tüketimi ile birlikte sakatat tüketimi de ürik asit yüksekliğine neden olduğu için gut ve böbrek hastalığına yol açmaktadır.

Kokuya karşı neler yapılabilir? 
Sadece kolesterol ya da diyabet hastaları değil, sağlıklı insanlar da tatlı tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kan şekerini dengede tutmak için o öğünde ki yemek miktarını azaltıp tatlıyı ara öğün şeklinde tüketmek daha doğru bir yaklaşımdır. Sofralarda şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ya da meyve tatlıları tercih edilmelidir.Meyve, salata ve sebze gibi besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük besin gruplarından tercih edilmelidir. Taze meyve ve sebzeler, tok tutma özelliğine sahip olduğu için kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır. Harvard Üniversitesi’nin araştırmasına göre her gün kırmızı et yemek, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.

GUNCEL_POSTA_20141101_8 (1)

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizin Diş Sağlığı İçin Bunu Yapın

Bebeğinizin Diş Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? Bebeğinizin Diş Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bebeğinizin Diş Sağlığı İçin Bunu...

Kapat