Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Tahtakurusu Kirli Çamaşırı Seviyor
Tahtakurusu Kirli Çamaşırı Seviyor

Tahtakurusu Kirli Çamaşırı Seviyor

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Tahtakuruları normalde uyuyan insanların kokularına gelirler, ama kirli çamaşırlar da onları çekiyor. Sheffield Üniversitesi’nden William Hentley, şimdi tahtakurularının seyahat eden kişilerin kirli çamaşırlarıyla dünyayı gezdiklerine dikkat çekti. Hentley bunu özellikle de uluslararası seyahat imkanlarının ucuzlamasına bağlıyor.

Hentley’in ekibi şimdi böceklerin kirli çamaşır kokusuna geldiklerin tespit ettiler. Tahtakurularının valize girmelerini önlemek için yolculuk edenlere kirli çamaşırlarını yerlerde bırakmamalarını öneriyor araştırmacılar. Tahtakuruları sıcaklığa, karbondioksit ve beden kokusuna gelen kan emici böceklerdir. İnsana beslenmek için ihtiyaçları vardır. Böcekler hastalık taşımıyorlarsa da kaşıma sonrasında sokulan yerler iltihaplanabiliyor.

Tahtakuruları çok çabuk yayılabiliyorlar. Tek bir dişi on hafta içinde önemli bir salgına sebep olabilir. Bir dişi günde bir ila on iki yumurta bırakıyor ve popülasyon katlanarak büyüyor. Deneyler sırasında araştırmacılar, içinde tahtakurularının bulunduğu iki odadan birine temiz, diğerine kirli çamaşırlı iki torba bırakmışlar. Ayrıca odalardaki karbondioksit oranını da ayarlamışlar. Sonuçlara göre kirli çamaşırların bulunduğu odada karbondioksit oranı düşük olduğunda, kirli çamaşır torbasına (temiz çamaşır torbasına kıyasla) iki misli tahtakurusu gelmiş. Karbondioksit oranı artıkça tahtakurusu saldırısı da büyümüş.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Adnan Menderes Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meryem Eken, sezaryen ile doğum yapmış...

Kapat